DOBRA WIERTARKA DO DOMU? TYLKO Z UDAREM

Wiertarka udarowa jest wyposażona w mechanizm pozwalający na sprawne wiercenie otworów nawet w bardzo twardych i opornych materiałach. Uchodzi wręcz za narzędzie przeznaczone do zadań specjalnych, którego używa się w miejscach, gdzie tradycyjny sprzęt zawodzi. Modele dostępne w sklepach internetowych i marketach budowlanych mogą być zasilane przez akumulator lub energię elektryczną. Oba rozwiązania mają szereg zalet, dlatego dobra wiertarka udarowa powinna znaleźć się na każdej budowie oraz w domowym warsztacie.

Jak wybrać dobrą wiertarkę udarową?

Jaka jest główna korzyść z używania wiertarki udarowej? Dzięki temu narzędziu szereg prac może zostać wykonanych dużo szybciej i skuteczniej. Zanim kupimy dobrą wiertarkę udarową, warto dowiedzieć się, na czym polega wyjątkowość tego narzędzia i w jaki sposób pracuje. Na używanie mechanizmu udarowego pozwalają specjalne wiertła. Ich końcówki wykonane są z niezwykle trwałych i odpornych węglików spiekanych (z takich nietypowych materiałów, jak tytan lub wolfram). Ich niesamowita odporność sprawia, że z wiertła można korzystać wielokrotnie, bez żadnej obawy, iż straci swoje właściwości. Ale nie tylko wiertło o odpowiedniej końcówce potrzebne jest, by w pełni wykorzystać zalety wiertarki udarowej. Należy również wybrać właściwy bieg. Dobra wiertarka udarowa powinna mieć wolne oraz szybkie obroty. Jeśli wybierzemy nieprawidłowe ustawienia, może to doprowadzić do poważnego uszkodzenia materiału lub niektórych części wiertarki. Dlatego należy pamiętać, że szybkich obrotów używa się przede wszystkim podczas wiercenia w twardych materiałach. Wolniejszy bieg wykorzystywany powinien być głównie do wkręcania lub wykręcania śrub, wykonywania otworów w miękkich materiałach (jak drewno) lub podczas mieszania zaprawy, do czego również wykorzystywana bywa wiertarka (przeznaczone są do tego specjalne końcówki). Korzystając z wolnego biegu, podczas pracy należy od czasu do czasu przerywać wiercenie i na krótką chwilę inicjować szybkie obroty. Dzięki temu pozbędziemy się nadmiaru pyłu z narzędzia, który dostaje się do niego podczas użytkowania. Istotne jest również, by nie dopuszczać do zasłaniania otworów wentylacyjnych w obudowie wiertarki. Pozwoli to na długie i bezawaryjne korzystanie ze sprzętu.

Dobra wiertarka do domu

Coraz powszechniejsze rozwiązanie to dobra wiertarka z udarem napędzana akumulatorem. Może być dobrym wyborem, gdy potrzebujemy sprzętu o dużej pojemności, który będzie pracować długo bez potrzeby kolejnego ładowania. Wśród zalet dobrych wiertarek udarowych na akumulator wymienia się pracę w trudnych warunkach (w dużej odległości od źródła prądu lub kiedy nie ma wiele miejsca na plątaninę kabli). Jednak wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem pozostają wiertarki udarowe zasilane prądem elektrycznym o napięciu 230 V. Cena dobrej wiertarki z udarem to mniej więcej 300 zł. Nie warto też oszczędzać pieniędzy na wiertłach, które powinny być elementami pozbawionymi słabych punktów. Przykład? Kiedy podczas pracy w betonie wiertło trafia na pręt zbrojeniowy, jego struktura powinna pozostać nienaruszona, by sprzęt wciąż nadawał się do normalnego użytkowania. Dlatego nie powinniśmy mieć wątpliwości, sięgając po elementy wysokiej jakości od sprawdzonych producentów. Wybierając sprzęt, powinniśmy mieć świadomość jego dopasowania do materiałów, z którymi będziemy pracować. Wiertła do materiałów budowlanych różnią się bowiem liczbą krawędzi tnących czy sposobem wykonania:

  • Wiertło udarowe – to mocny sprzęt wykorzystywany do pracy w betonie lub żelbecie.
  • Wiertło widiowe – używa się go do wykonywania najprostszych prac podczas montażu elementów w betonie. Jego nazwa wywodzi się od węglika spiekanego, którym pokryta jest robocza część wiertła. Ma również elementy kobaltu lub tytanu. Jego masywna głowica porównywana jest twardością do wiertła diamentowego.
  • Wiertło diamentowe – ma głowicę z kruszcu naturalnego. Używane do głębokich odwiertów w trudnym podłożu. To najtwardszy i najbardziej odporny rodzaj wierteł.

Choć dobra wiertarka udarowa jest narzędziem, które może kojarzyć się z trudnymi oraz wymagającymi zadaniami na budowie lub podczas remontu, można również wykorzystywać ją do prostych czynności, jak powieszenie w domu obrazu lub lustra na ścianie. Dzięki wiertarce udarowej możemy również przygotować otwory w ścianie do montażu wiszących szafek kuchennych albo półek na książki. To nie wszystkie zadania, w których można wykorzystać dobrą wiertarkę udarową. Okazuje się niezbędna do zamocowania listew przypodłogowych oraz do wkręcenia w ściany haków o różnych rozmiarach, na których później jest wieszany telewizor lub suszarka sufitowa w łazience.