Elektronarzędzia sieciowe czy akumulatorowe?

Nowoczesne akumulatory charakteryzują się taką wydajnością, że moc narzędzi zasilanych przez nie jest porównywalna z mocą elektronarzędzi o zasilaniu sieciowym. Jaki rodzaj narzędzia powinniśmy wybrać?

To zależy od kilku czynników. Zacznijmy od pytania - gdzie będziemy pracować? Jeśli w miejscu pracy nie ma żadnego przyłącza do sieci elektrycznej bądź jeśli z uwagi na ograniczone możliwości manewru kabel sieciowy byłby utrudnieniem, wtedy oczywistym wyborem staje się narzędzie akumulatorowe.

Jakie zadanie mamy do wykonania? Jeśli są to prace czasochłonne lub uciążliwe jak szlifowanie czy piłowanie, potrzebna będzie duża moc przez dłuższy okres czasu, a taką zagwarantować może tylko podłączenie do gniazdka. Dlatego też najwłaściwszym rozwiązaniem będzie tu narzędzie zasilane sieciowo.

Sieciowe zasilanie elektronarzędzi wskazane jest wtedy, gdy jest: potrzeba dużych i bardzo dużych wartości mocy i długi czas zasilania. Dotyczy to takich urządzeń jak ukośnice, stołowe piły tarczowe, duże szlifierki kątowe, szlifierki taśmowe, a także wiertarki udarowe.

Ilość energii w akumulatorze jest ograniczona, w związku z czym może on zapewnić albo wysokie wartości mocy przez krótki czas, albo mniejsze przez dłuższy czas. Dlatego też typowe urządzenia akumulatorowe, idealne dla krótszych cyklów pracy, to wkrętarki, wiertarko-wkrętarki i lekkie młoty udarowe, awyrzynarki oraz małe urządzenia szlifujące.

Obecnie popularne są linie elektronarzędzi zasilanych tym samym akumulatorem. Jako przykład podajemy serię ENERGY+ marki GRAPHITE. Elektronarzędzie kupowane jest bez akumulatora, co obniża jego cenę. Akumulatory natomiast dostępne są w 2 różnych wersjach - 2 Ah i 4 Ah. To daje nam możliwosć wyboru. Czas ładowania tych akumulatorów też jest różny (1-2 h), a szybka ładowarka daje szansę szybkiej kontynuacji pracy.

Poniżej videoprezentacja serii elektronarzędzi akumulatorowych ENERGY+. Linia będzie rozbudowana o kolejne modele, pracujące w jednym systemie akumulatorowym dając dużą swobodę pracy i zasilania.