KUPUJEMY IMADŁO ŚLUSARSKIE. NA JAKIE SIĘ ZDECYDUJEMY?

Zanim zdecydujemy się na zakup tego narzędzia, warto poświęcić trochę czasu, by zgromadzić wiedzę, która pozwoli dokonać odpowiedniego wyboru.

Jakie imadło ślusarskie kupić?

Imadło ślusarskie zbudowane jest z dwóch szczęk. Jedna jest stała, a druga ruchoma. Odpowiadają one za stabilizowanie materiału w trakcie pracy. Stała szczęka pozwala na zamocowanie imadła na stole warsztatowym. Przesuwna szczęka przemieszcza się równolegle w stosunku do swojej stabilnej odpowiedniczki. Imadło powinno być perfekcyjnie umocowane, ponieważ będzie poddawane dużym siłom. Pojawiają się one m.in. w trakcie montażu różnego rodzaju materiałów, gięcia ich czy nacisku. Z jednej strony wszystkie te czynności wymagają stabilnego mocowania imadła, z drugiej zaś mogą spowodować jego uszkodzenia. Awaria sprzętu najczęściej jest spowodowana pęknięciem korpusu szczęki. Może dochodzić do nich właśnie w efekcie obciążeń mechanicznych albo wskutek mocnego dokręcenia śruby imadła. Jakie imadło ślusarskie kupić i zainstalować w swoim warsztacie? Musi być przede wszystkim bardzo wytrzymałe i odpowiadać oczekiwaniom użytkownika. Poza bardziej wytrzymałymi modelami ślusarskimi na rynku dostępne są imadła stolarskie. Ich cechą charakterystyczną są miękkie, odpowiednio wykończone szczęki. Taka budowa zwiększa pewność chwytu miękkiego drewna, bez obaw o jego uszkodzenie. Wprawdzie można używać ich zamiennie z imadłami ślusarskimi, ale w przypadku dużych naprężeń szczęki przyrządu często ulegają uszkodzeniu, a uchwyt nie jest tak stabilny, jak w przypadku dobrze wykonanego modelu ślusarskiego.

Jakie wybrać imadło – żeliwne czy stalowe?

Na wytrzymałość narzędzia wpływ ma przede wszystkim materiał, z jakiego zostało wykonane. Najczęściej spotykane imadła zrobione są z żeliwa lub stali. Gruboziarnista struktura może mieć wpływ na wytrzymałość przyrządu. Tam, gdzie ściana odlewu ma mniejszą grubość, często dochodzi do uszkodzeń. Spośród tych dwóch rodzajów imadeł lepszą jakością charakteryzują się żeliwne (wytworzone z żeliwa sferoidalnego). Jeśli zaś chodzi o narzędzia stalowe, warto sięgnąć po te odlewane z kęsiska lub skuwki. Dzięki temu, że nie poddaje się ich obróbce plastycznej, są dużo bardziej odporne na mechaniczne obciążenia. Zdaniem specjalistów imadło ślusarskie wykorzystywane w profesjonalnym warsztacie powinno mieć szczęki wykonane w technologii kucia matrycowego stali. Dlaczego? Produktem końcowym tego procesu będzie stal o drobnoziarnistej strukturze, która jest dużo bardziej odporna na pęknięcia i inne uszkodzenia. 

Imadło stałe czy obrotowe – jakie wybrać?

W przypadku modelu ślusarskiego ważny jest również sposób jego mocowania. Spośród dostępnych na rynku narzędzi możemy wybrać imadła ślusarskie stałe lub obrotowe. Narzędzia obrotowe wyposażone są w specjalne podstawy, które pozwalają na ich obracanie względem stołu warsztatowego. Takie rozwiązanie pozwala na dokładne przystosowanie ustawień imadła do pracy, którą właśnie mamy zamiar wykonywać. Inną opcją, po którą warto sięgnąć, jest imadło ślusarskie ze zintegrowanym kowadłem. Tego typu sprzęt pozwala wykonywać złożone prace warsztatowe. Dodatkowym plusem w przypadku imadeł ślusarskich są wymienne szczęki. Kiedy wkładki się zużyją, można wymienić je bez konieczności rozkręcania i wymiany całego narzędzia. Niestety, rozwiązanie to ma również wady. Ruchome szczęki mogą często luzować się podczas pracy, a śruby mocujące pękać. Monolityczne szczęki nie generują takich problemów. Mają mniej luzów, więc takie imadło może pracować ze zdecydowanie większymi obciążeniami mechanicznymi. Oczywiście, kiedy się zużyją, trzeba wymienić całość, ale na szczęście w przypadku szczęk monolitycznych to bardzo wolny proces, ponieważ są hartowane do bardzo wysokiego stopnia twardości.

Jak optymalnie korzystać z imadła?

Imadło ślusarskie to narzędzie, do którego obsługi nie potrzeba zbyt dużych umiejętności. Ma ono pozwolić na stabilny chwyt poddawanych obróbce materiałów, by później można było z nimi pracować. To, co powinien zrobić użytkownik, to zacisnąć przedmiot szczękami przyrządu. Oprócz najbardziej wytrzymałego modelu ślusarskiego na rynku dostępne są również duże i ciężkie imadła kowalskie, w którym umieszcza się większe przedmioty. Dużo mniej odporne na uszkodzenia jest imadło aluminiowe, czyli niewielkie narzędzie, które można zamocować nawet przy zwykłym stole. Ostatni model to imadło na przyssawkę, czyli rozwiązanie stosowane przede wszystkim przez jubilerów. Nie jest ciężkie, może więc służyć wyłącznie do mocowania drobnych elementów. Podobnie zresztą jak modele precyzyjne, wyposażono je w zintegrowane szkło powiększające.