Kompresory

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 8

Ustaw kierunek malejący
27 8
na stronę
62 8

Każdy warsztat powinien być wyposażony w kompresor - urządzenie, które generuje sprężone powietrze, zasysając je uprzednio z otoczenia i wypuszczając pod dużym ciśnieniem. Urządzenia te można podzielić na dwa najważniejsze typy:

  • kompresory olejowe,
  • kompresory bezolejowe.

Jak sama nazwa wskazuje, kompresor olejowy wyposażony jest w tłok, który wymaga wspomagania olejem. Kompresor bezolejowy nie wymaga oleju, ani jego regularnej wymiany.

Co więcej, kompresor bezolejowy użytkowany jest w zadaniach, gdzie nie zezwala się na nawet najmniejszą ilość oleju w sprężonym powietrzu (np. w urządzeniach dentystycznych).

Kompresory tłokowe

Kompresory tłokowe charakteryzują się często profesjonalnym przeznaczeniem. Najczęściej wykorzystywane są w warsztatach mechaniki pojazdowej, serwisach naprawczych, w gospodarstwie domowym podczas prac wyjazdowych, ale również w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych.

Kompresory tłokowe wyposażone w napęd pasowy służą m.in. do:

  • czyszczenia,
  • pompowania,
  • przedmuchiwania.

Często używa się ich również jako formy zasilania narzędzi pneumatycznych, za sprawą siły sprężonego powietrza. Kompresor tłokowy polecany jest do wielu zastosowań, a oferowany w tym rodzaju produkty charakteryzują się odpowiednią wytrzymałością.

Sprężone powietrze i jego zastosowania

Sprężarka powietrza pozwala właściwie nakierować silny strumień powietrza tam, gdzie jest on potrzebny. Kompresory w zależności od wielkości różnią się wydajnością. Im mniejszy jednak kompresor, tym łatwiejszy jest w przechowywaniu - można użytkować go w dowolnym miejscu i traktować jako stałe wyposażenie domowego warsztatu.

Kompresory w rolnictwie przydają się do czyszczenia maszyn rolniczych. Sprężarki niezbędne są również do usuwania suchej trawy czy pozostałości zboża. Niektóre modele kompresora stosuje się również w zakładach stolarskich, np. do malowania aerografem lub do piaskowania.

Urządzenia do pompowania kół

Jednak - jak wiele zastosowań kompresora można wymienić, nie należy zapominać o najważniejszym. Kompresor powietrza w pełni może zapewnić odpowiedni poziom napompowania opon. W przypadku warsztatów samochodowych, wulkanizacji czy serwisów maszyn, sprężarki stanowią podstawowe wyposażenie. W zależności od ich pojemności i tego jaką mają wydajność, odnajdują zastosowanie w samochodzie osobowym czy potężnej maszynie rolniczej.

Należy zwracać uwagę do czego ma być wykorzystywana sprężarka również przez wzgląd na wielkość urządzeń. W rolnictwie, do napompowania olbrzymich kół specjalistycznego sprzętu, nie bez znaczenia jest moc sprężarki oraz jej przepływ ciśnienia.

Jakie jest ciśnienie maksymalne w kompresorach?

Kompresory tłokowe przemysłowe generują wysokie ciśnienie maksymalne, nawet na poziomie 14 barów. Ich wydajność szacuje się w skali od 270 do 927 l|min. Moc silnika wynosi z kolei od 3 do 15 KM, a zbiorniki występują w pojemności od 100 do 500 litrów. Kompresory w niższej klasie dla użytkownika, który korzysta z produktów w domowym zaciszu, są lekkie i łatwe w wykorzystywaniu. Ich ciśnienie maksymalne nie jest bardzo wysokie, ale możliwość zasilania prostych narzędzi pneumatycznych, dopompowywania opon w rowerach czy czyszczenia rozmaitych elementów, będzie z pewnością wystarczająca.

W zależności od przeznaczenia, sprężarki i ich liczne modele umożliwiają wygodne funkcjonowanie w przestrzeni warsztatowej. W sklepie Fixero możesz złożyć zamówienie na kompresory, które mają dużą wydajność oraz doskonałe parametry. Bez względu na to czy sprężarki będą miały tłok olejowy czy kompresory wyposażone zostaną w profesjonalne tłoki, z pewnością znajdziesz tutaj idealne narzędzie dla siebie lub swojej działalności.