Hamulce

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 10

Ustaw kierunek malejący
60 10
na stronę
74 10

Jeżeli spojrzeć na kwestie hamowania jak na proces fizyczny, to jest ono niczym innym jak zamianą energii kinetycznej w ciepło. Z tego powodu odprowadzenie energii cieplnej do otoczenia uważa się za najważniejsze zadanie układu hamulcowego.

Podczas procesu hamowania wzrasta więc temperatura takich elementów jak: tarcze hamulcowe, zaciski, klocki hamulcowe, piasta czy obręcz koła. Każda z tych części wpływa pośrednio na bezpieczeństwo użytkowników pojazdów. W przypadku hamowania ważne jest więc, aby osiągnąć zatrzymanie na jak najkrótszym odcinku, ale także, aby elementy wymienione powyżej charakteryzowały się odpornością na przegrzewanie.

Klocki hamulcowe

To jeden z najważniejszych elementów procesu hamowania, ale także ogólnie istotna część samochodu. Asortyment tego rodzaju powinien cechować się kilkoma wyróżnikami. Niezależnie od posiadanego modelu samochodu, ważny dla każdego użytkownika jest fakt, aby klocki:

 • nie piszczały w trakcie hamowania,
 • pozwalały na przejechanie wielu kilometrów do kolejnej wymiary,
 • nie pyliły,
 • oferowały błyskawiczną reakcję na hamowanie.

Wśród dostępnych klocków hamulcowych najlepiej kierować się jakością i sięgać do tych produktów, które sugeruje renomowany producent. Tarcze powinny być wykonane z odpowiedniego materiału oraz charakteryzować się odpowiednią chropowatością czy brakiem odbicia.

Tarcze hamulcowe

Hamulce tarczowe, podobnie jak w przypadku klocków hamulcowych gwarantują bezpieczeństwo i komfort podczas każdej podróży. Oczywiście ich wybór należy uzależnić od posiadanego modelu samochodu, jednak przydatna jest także znajomość rodzajów tarcz:

 • tarcze monolityczne (wykonane często z całego fragmentu metalu, spotykane w starych pojazdach),
 • tarcze wentylowe (należą do tych elementów, które dobrze sprawdzają się do jeżdżenia po mieście i w trudnych warunkach, gdzie wymagane jest częste hamowanie),
 • tarcze nawiercane i nacinane (dedykowane samochodom sportowym),
 • tarcze węglowo-ceramiczne (można na nie liczyć w wielu sytuacjach, cechuje je profesjonalizm oraz nowoczesna konstrukcja).

Samodzielna wymiana części układu hamulcowego

Bez względu czy mamy do czynienia z klockami czy tarczami hamulcowymi, kiedy dostrzeżemy, że któryś z elementów związanych z układem nie działa tak jak powinien - warto bezzwłocznie go wymienić. Czerwoną lampką może być np:

 • pogorszenie jakości hamowania - powolna reakcja,
 • wydłużenie drogi hamowania,
 • drganie kierownicy,
 • wysokie dźwięki z okolic kół,
 • drganie zawieszenia oraz częściowo także podwozia.

Z hamulcami nie ma żartów, dlatego oprócz wyposażenia się w zapasowe klocki czy tarcze, które poleca producent - dobrze także posiadać zestaw narzędziowy, przydatny w wymianie. Zalecamy jednak samodzielną naprawdę tylko tym osobom, które posiadają do tego celu odpowiednie doświadczenie i wiedzę.

Narzędzia potrzebne do montażu

W co warto się wyposażyć w pierwszej kolejności? Podstawą będzie zestaw śrubokrętów oraz ściągacz gwintowy. Do unieruchomienia pojazdu przydadzą się z kolei kliny, a do ściągnięcia kół - lewarki. Podczas wymiany elementów systemu hamulcowego, dobrze skontrolować także stopień napełnienia opon powietrzem i ewentualnego ich dopompowania. Pomogą w tym narzędzia dostępne w sklepie Fixero.