Druty i elektrody

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 9

Ustaw kierunek malejący
56 9
na stronę
86 9

Elektrody to istotny element spawania. Każdy, kto choć raz miał styczność ze spawarkami wie, jak elektroda może wpłynąć na szybkość oraz skuteczność pracy. Są one obecne zarówno w amatorskich warsztatach jak i profesjonalnych zakładach produkcyjnych.

Elektrody mają różne zastosowanie i różnią się nie tylko w konstrukcji (również w średnicach), ale także wyróżniają się charakterystyką materiału.

Rodzaje elektrod - elektrody spawalnicze

  • Elektroda rutylowa - to najpopularniejszy rodzaj elektrod, posiadający uniwersalne zastosowanie. Są łatwe w użyciu, a przy okazji cechują się dużą wydajnością i pozwalają uzyskać gładką spoinę. Sprawdzają się podczas spawania zarówno prądem stałym jak i naprzemiennym. Będą odpowiednie do spawania również stalowych konstrukcji, narażonych na rozmaite obciążenia - zarówno statyczne jak i dynamiczne.
  • Elektroda kwaśna - przeznaczona do uzyskania spoin gładkich oraz płaskich. Nadaje się do spawania prądem przemiennym jak i stałym.
  • Elektroda alkaliczna - odpowiednia do spawania odlewanych stopów, sprawdzi się w szczególności w przypadku aluminium.
  • Elektroda wolframowa - polecana do produktów z tytanu lub miedzi.
  • Elektroda specjalna - np. rutylowo-zasadowa, rutylowo-kwaśna lub rutylowo-celulozowa przeznaczona jest do spawania konkretnych materiałów, dzięki połączeniu właściwości wybranych elektrod.

Elektroda zasadowa

Elektroda charakteryzująca się obniżoną zawartością wodoru oraz wysoką odpornością na pękanie. Spoiny wykonane z jej pomocą są więc bardziej wytrzymałe, a spawanie można uznać za prostsze.

Elektrody celulozowe

To elektrody spawalnicze, które umożliwiają spawanie szczególnie na świeżym powietrzu. Dobrze sprawdzają się w wymagających warunkach - można je stosować w dowolnej pozycji, np. z góry na dół. Ciekawostką jest, że elektrody te były stosowane podczas spawania gazociągu Jamalskiego, biegnącego przez Polskę. Projekt miał miejsce w latach 90-tych XX wieku. Nie wymagają suszenia przed użyciem.