Meble tapicerowane – fotele, krzesła, kanapy, narożniki – można znaleźć w każdym mieszkaniu. Przy odrobinie chęci, dzięki poświęceniu czasu oraz użyciu odpowiednich narzędzi i materiałów możesz wykonać tapicerowanie mebli własnoręcznie.
Tapicerowanie mebli możesz przeprowadzić samodzielnie, jeśli chcesz zrobić sprzęty według własnego pomysłu i projektu. Tapicerowanie fotela, krzesła, kanapy, czy narożnika to również sposób na odnowienie starych mebli, nadanie im świeżości, a nawet na zupełną zmianę ich wyglądu, która pozwoli w pełni dopasować sprzęty do nowej aranżacji wnętrza.
Tapicerowanie mebli – wprowadzenie do pracy
W przypadku sofy, fotela, kanapy lub narożnika przed przystąpieniem do tapicerowania powinno się przygotować odpowiednią drewnianą ramę i system, który będzie odpowiedzialny za utrzymanie mebla. Następnie należy go wypełnić pianką lub systemem sprężyn. Dopiero po zakończeniu tych czynności odbywa się tapicerowanie. Ten etap powstawania mebla jest kluczowy, jeśli chodzi o aranżację wnętrz, gdyż to od niego zależy, jak taki sprzęt będzie się prezentował. Nawet w zakładach produkcyjnych meble tapicerowane są ręcznie, więc instrukcja, jak np. tapicerować krzesła, jest przykładem profesjonalnego wykonania tej pracy. To jednocześnie podpowiedź, jak wykonać mebel od podstaw lub przeprowadzić profesjonalną renowację.
Co będzie potrzebne do tapicerowania mebli?
Do obicia mebli potrzebny będzie oczywiście odpowiedni materiał. Do tapicerowania używa się takich materiałów jak:
- szenil wiskozowy;
- welur;
- aksamit;
- mikrofibra;
- skóry gładkie;
- ekoskóra;
- nubuk.
Najważniejsze narzędzia i akcesoria, które będą potrzebne do tapicerowania mebli to:
Jak tapicerować krzesła? Instrukcja krok po kroku
Pierwszy krok, jaki należy wykonać przy tapicerowaniu krzesła, to rozebranie mebla na mniejsze elementy. W tym celu ściągnij oparcie, a następnie odkręć siedzisko. Pamiętaj jednak, aby podczas rozkręcania krzesła zachować ostrożność – jego struktura musi pozostać nienaruszona. Następnie przygotuj materiał do obicia. Powinieneś wykroić odpowiednią jego ilość. W tym celu przyłóż skrawek materiału do wyciągniętego siedziska, a następnie wytnij tyle, ile będzie ci potrzebne. Pozostaw jednak kilkucentymetrowy zapas materiału.
Następny etap tapicerowania krzesła to wymiana wypełnienia siedziska. Używa się do tego różnego rodzaju pianek, a także innych wypełniaczy. Wypełnianie siedziska rozpocznij od lewej strony. Zwróć uwagę, aby nowe wypełnienie miało podobną grubość do tej, która była poprzednio. Następnie przejdź do pokrycia go materiałem – pamiętaj, aby starannie go wygładzać i układać w estetyczny sposób. Przeciwległe boki tkaniny zaginaj i przybijaj równomiernie. Musisz przy tym zadbać o odpowiednie naprężenie.
Po skończeniu przybijania boków możesz przejść do narożników. To bardzo ważny etap tapicerowania mebli, od którego w dużej mierze zależy estetyczny, atrakcyjny wygląd krzesła, dlatego zachowaj szczególną ostrożność. Za pomocą nożyczek usuń nadmierną ilość materiału, delikatnie przy tym zaokrąglając narożnik (pamiętaj o pozostawieniu nieco tkaniny w zapasie). Przygotuj róg na zakładkę w taki sposób, żeby był odpowiednio naprężony – zapobiegnie to jego marszczeniu się w przyszłości.
Następny etap to tapicerowanie oparcia krzesła. Postępuj dokładnie tak jak podczas przygotowywania siedziska, ale pozostaw jeden, dolny bok do zszycia. Nie zapomnij o tym, aby dokładnie naciągać i układać tkaninę. W przeciwnym wypadku obicie nabierze nieestetycznego kształtu (nie musi się to stać od razu, ale na pewno po jakimś czasie się zniekształci). Ostatni etap tapicerowania mebla to zagięcie pod spód rogów materiału przy ostatnim boku, a następnie zszycie wszystkich boków. Teraz możesz złożyć krzesło z powrotem, dokładnie przymocowując zdemontowane wcześniej elementy.
Analogicznie postępuj, jeśli chcesz wykonać tapicerowanie kanapy, narożnika, fotela, pufy lub sofy.