Rozrusznik jest podzespołem samochodu, którego awaria uniemożliwia odpalenie silnika, a tym samym pojazdu. Rozrusznik jest więc jednym z newralgicznych elementów budowy samochodu, a problemów z nim nie można ignorować.
Żywotność rozrusznika zależy od wielu czynników, w związku z czym trudno jest ją jednoznacznie określić. Mimo to nie należy ignorować pierwszych objawów, które zwiastują zbliżającą się awarię tego podzespołu. Mogą to być nietypowe odgłosy podczas uruchamiania pojazdu, a także zawieszanie się rozrusznika, czyli brak reakcji na przekręcanie kluczyka w stacyjce. To sygnały, które alarmują o konieczności naprawy lub wymiany rozrusznika. Nie warto tego odkładać, ponieważ prędzej czy później dojdzie do sytuacji, w której nie będzie możliwe uruchomienie silnika.
Co to właściwie jest rozrusznik?
Rozrusznikiem silnika spalinowego nazywamy silnik o napędzie elektrycznym, jakiego zadaniem jest wprawienie w ruch wału korbowego jednostki napędowej i nadanie mu odpowiedniej prędkości obrotowej, dzięki której silnik może rozpocząć samodzielną pracę. Jednym z najważniejszych elementów rozrusznika jest bendiks – mechanizm sprzęgający zazębiający się z kołem zamachowym, który rozłącza się po włączeniu silnika. Zazębienie się z kołem zamachowym umożliwia elektromagnes. Podstawowe części rozrusznika to:
- uzwojenie stojana,
- wirnik z uzwojeniami i komutatorem,
- szczotki komutatora,
- urządzenie załączające i sprzęgające.
Problemy z rozrusznikiem - objawy
Jednym z objawów, które powinny wzbudzić podejrzenia co do niewłaściwej pracy rozrusznika, jest głośna jego praca bez kręcenia wałem korbowym. W takim przypadku najprawdopodobniej uszkodzony został mechanizm sprzęgający. Innym objawem jest brak reakcji na przekręcenie kluczyka. W tym przypadku należy upewnić się najpierw, czy akumulator jest w pełni naładowany lub nie jest rozładowany, czy nie uległ uszkodzeniu przewód rozrusznika lub kabel masowy akumulatora. Problemem może być także awaria stacyjki.
O awarii rozrusznika świadczyć może także metaliczny dźwięk bez kręcenia rozrusznika. Jest to dźwięk uderzenia zębnika o wieniec koła zamachowego. Kolejnym z objawów jest zbyt wolne kręcenie wałem korbowym, które nie może spowodować uruchomienie silnika. Wówczas uszkodzeniu mogły ulec wirnik, stojan, tulejki, szczotki lub silnik rozrusznika. Ciągła praca rozrusznika, trwająca jeszcze po uruchomieniu silnika to objaw, który świadczyć może o nadpalonych stykach w elektromagnesie lub zakleszczającym się zębniku zespołu sprzęgającego.
Naprawa i wymiana rozrusznika - cena
To, ile kosztuje naprawa lub wymiana rozrusznika, w największym stopniu zależy od elementów, które są uszkodzone i podlegają wymianie. Konieczna może być:
- wymiana szczotek rozrusznika,
- wymiana tulejek rozrusznika,
- wymiana wirnika rozrusznika,
- wymiana łożyska rozrusznika,
- wymiana sprzęgła jednokierunkowego w rozruszniku,
- wymiana włącznika elektromagnetycznego rozrusznika,
- wymiana bendiksu rozrusznika.
W zależności od regionu czy miasta cena wymiany rozrusznika lub jego regeneracji wynosi od około 100 do nawet ponad 400 zł. Koszt wymiany lub naprawy rozrusznika finalnie zależy także od ceny poszczególnych jego podzespołów.
Jak wygląda wymiana rozrusznika?
Jeżeli którykolwiek z wymienionych elementów rozrusznika zawiedzie, konieczne jest wymontowanie całego podzespołu z auta, aby przeprowadzić jego naprawę lub wymianę na nowy. Demontaż rozrusznika i jego wymiana przebiega w zależności od konstrukcji pojazdu oraz umiejscowienia. Najczęściej jednak polega ona na odłączeniu przewodów elektrycznych, które dochodzą do rozrusznika, a następnie odkręceniu śrub mocujących go do bloku silnika. W wielu przypadkach wymaga to dostępu do silnika od spodu. Należy więc podnieść samochód na podnośniku i wymontować osłony znajdujące się pod silnikiem oraz skrzynią biegów.
W wielu przypadkach regeneracja rozrusznika niewiele pomoże, gdyż są uszkodzone uzwojenia wewnątrz wirnika lub stojana. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wymiana rozrusznika na nowy. W niektórych modelach samochodów, aby zdemontować rozrusznik konieczne jest rozebranie wielu podzespołów. Żeby przeprowadzić taką operację trzeba mieć odpowiednie przygotowanie merytoryczne. W takich przypadkach sam demontaż i montaż rozrusznika może być droższy niż jego regeneracja.