Zadaniem rozrządu w silniku spalinowym jest sterowanie pracą urządzeń zapewniających dopływ mieszanki powietrzno-paliwowej do jednostki napędowej i odprowadzanie spalin. W silnikach Diesla i benzynowych rozrząd napędza pompę sprężającą paliwo podawane na wtryskiwacze, pompę oleju i pompę wody, która zapewnia obieg cieczy chłodzącej.
We współczesnych samochodach rozrząd zlokalizowany jest w głowicy silnika. Koło wału korbowego i wałek rozrządu łączy zamontowany pod pokrywą na zewnątrz silnika pasek zębaty albo łańcuch zainstalowany w silniku. Pasek rozrządu należy wymieniać regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta auta.
Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:
- klucze (w tym klucz dynamometryczny);
- ściągacz (opcjonalnie);
- nowy pasek rozrządu i odpowiednie części zestawu w zależności od modelu samochodu.
Rozrząd - wymiana eksploatacyjna
Każdy samochód wymaga wymiany rozrządu, przy czym dokonując tej naprawy, najczęściej instaluje się nowy pasek, wymienia się pompę wody, a także – jeśli istnieje taka potrzeba – napinacz. Niekiedy zakłada się nowe rolki napinające i prowadzące, jak również śruby oraz szpilki.
Jeśli elementem napędzającym w samochodzie jest nie pasek, tylko łańcuch, poza samym łańcuchem wymienia się także części prowadzące, czyli ślizgi. Można też przy okazji wstawić nowy napinacz hydrauliczny, jednak w praktyce robi się to wyłącznie wtedy, kiedy jest uszkodzony. Podczas wymiany łańcucha mechanik poddaje oględzinom koła zębate. Jeśli są nadmiernie zużyte, również i one zostają wymienione.
Kiedy wymienić pasek rozrządu?
Wymiana paska rozrządu należy do napraw eksploatacyjnych, których częstotliwość określa precyzyjnie producent samochodu. Zaleceń tych musimy bezwzględnie przestrzegać, ponieważ zaniedbania mogą skutkować poważnymi usterkami.
Typową konsekwencją zerwania paska jest kolizja zaworów z tłokami, której skutki mogą być różne – od zniszczenia zaworów poprzez połamanie wałków rozrządu, podziurawienie tłoków i roztrzaskanie głowicy aż po destrukcję bloku silnika. W rezultacie naprawa może okazać się tak kosztowna, że tańszy okaże się zakup nowego silnika.
Ile kosztuje wymiana paska rozrządu?
Koszt wymiany paska rozrządu zależy od konkretnego modelu samochodu. Zwykle nie jest to szybka naprawa i czas jej wykonania to od 2 do 3 godzin. Za wymianę paska trzeba zapłacić przeciętnie od 700 do 1500 zł, choć oczywiście możemy spotkać się z cennikiem zarówno przekraczającym kwotę górną, jak i niższym od podanego minimum.
Wymianę paska rozrządu można przeprowadzić samodzielnie, choć nie jest to łatwe zadanie dla kogoś bez doświadczenia w tego typu naprawach. W takim przypadku do kosztów wliczyć należy wyłącznie cenę paska. W zależności od producenta i modelu samochodu za zestaw z pompą wody trzeba zapłacić 100–500 zł.
Wymiana paska rozrządu krok po kroku
Wymianę paska rozrządu można przeprowadzić, wykonując zaledwie kilka kroków:
- Demontaż elementów, które przeszkadzają w dostaniu się do obudowy rozrządu (w zależności od modelu może to być np. Koło lub część przednia karoserii) przy pomocy wkrętaków lub kluczy.
- Zablokowanie wałka rozrządu oraz wału korbowego za pomocą odpowiednich blokad.
- Zluzowanie nakrętki rolki napinającej pasek za pomocą klucza.
- Obrót rolki napinającej i poluzowanie paska, a następnie demontaż paska rozrządu.
- Demontaż pompy wody – odkręcenie śrub za pomocą klucza i wyjęcie pompy.
- Montaż nowej pompy wody po uprzednim oczyszczeniu miejsca instalacji z oznak korozji. Śruby należy dokręcić kluczem dynamo z odpowiednią siłą wyrażoną w Nm.
- Założenie nowego paska rozrządu. Wszystkie szpilki montuje się na klej zrywalny (przypadkowe wykręcenie szpilki np. napinacza, mogłoby spowodować poważną usterkę, stąd konieczność montażu na klej).
- Weryfikacja poprawności montażu. W tym celu przekręcamy wał korbowy dwukrotnie (powoduje to jeden obrót wałka rozrządu). Za pomocą blokad sprawdzamy synchronizację obrotów.
Choć poszczególne kroki wymiany paska rozrządu nie wydają się skomplikowane, jeśli nie mamy doświadczenia w mechanice samochodowej, lepiej zlecić wykonanie tej naprawy specjalistom. Konsekwencje nieumiejętnej wymiany paska oraz oceny kondycji pozostałych elementów rozrządu mogą być bardzo poważne, dlatego powinniśmy podejmować się naprawy wyłącznie wtedy, gdy jesteśmy pewni swoich umiejętności.