Co zrobić z uszkodzoną pompą wody?

Uszkodzona pompa wody w samochodzie to nie lada problem, z którym czasami muszą radzić sobie kierowcy. Na początku warto dowiedzieć się, jakie są najpopularniejsze oznaki, że z pompą wody w aucie dzieje się coś złego.

Następnie należy podjąć odpowiednie kroki tak, aby konsekwencje usterki były jak najmniejsze, a sam problem występował znacznie rzadziej w przyszłości. Wyjaśniamy, co robić, gdy pompa wody jest uszkodzona, a także jak rozpoznać, że pojawiła się usterka.

Lista potrzebnych produktów:

  • wanienka lub rozcięta bańka po płynie lub oleju
  • odpowiednia pompa cieczy
  • płyn chłodzący o specyfiikacji i ilości zgodnej z zaleceniami producenta naszego pojazdu.

Jak działa pompa wody?

Pompa wody funkcjonuje także pod inną nazwą – pompa płynu chłodzącego. Ten drugi termin może być dużą wskazówką na temat tego, za co odpowiada ta część. Zadaniem tego elementu jest przede wszystkim tłoczenie płynu chłodzącego przez obieg płynu chłodzącego silnika. Pompa płynu chłodzącego jest zazwyczaj zamontowana na silniku lub osobno. Konstrukcja zależy od producenta, a także modelu auta, w jakim jest zamontowana. Pompa wody jest jednym z elementów całego układu chłodzenia, w którego skład wchodzą również takie części jak na przykład chłodnica płynu chłodzącego, termostat, zbiornik wyrównawczy, przewody, wentylator silnika, czy czujnik temperatury.

Dlaczego sprawna pompa wody jest ważna?

Sprawność pompy chłodzącej to niezwykle istotny element prawidłowego działania silnika samochodowego. Jak wspomniano wcześniej, ta część odpowiada za tłoczenie płynu chłodzącego przez obieg płynu chłodzącego silnika. Prawidłowe działanie tej części jest ważne, ponieważ temperatury występujące w komorze spalania sięgają nawet pułapu 2000°C. Nietrudno się domyślić, że w przypadku, gdy ten element zawiedzie, jest to bardzo szkodliwe dla silnika. 

Objawy uszkodzonej pompy wody – co wskazuje na usterkę?

Jak wspomniano wcześniej, do tego, aby silnik był w temperaturze pracy, niezbędna jest prawidłowo funkcjonująca pompa wody. Objawy uszkodzenia są dość łatwo zauważalne i mogą być jasnym znakiem, że z tym elementem dzieje się coś niepokojącego. Jak zatem rozpoznać, że pompa wodna jest uszkodzona?

  1. Pierwszym znakiem jest zazwyczaj kałuża płynu chłodzącego, która pojawia się w miejscu, gdzie został zaparkowany samochód. Dzieje się to z powodu uszczelek, które pękają. Kałuża ma zazwyczaj pomarańczowy, zielony, różowy lub niebieski kolor. 
  2. Drugą oznaką są wżery i rdza wokół pompy wodnej. Można je łatwo zauważyć – wystarczy podnieść maskę. Dlatego warto regularnie sprawdzać stan wyposażenia w przedniej części auta. Dzięki temu można w porę zlokalizować problem.
  3. Trzecią oznaką, która jest bardzo łatwa do zauważenia, jest przegrzanie się silnika. Można to sprawdzić, zerkając na wskaźnik temperatury w aucie. Jeżeli temperatura wzrasta, może być to objaw tego, że pompa wodna działa nieodpowiednio (np. zerwany wirnik). Efektem tego jest także dym wydobywający się spod maski. 

Objawy uszkodzonej pompy wody – co robić?

Zawsze pierwszą decyzją powinno być udanie się do profesjonalnego warsztatu mechanicznego. W pierwszym przypadku na pewno zostaną wymienione uszczelki. Jeżeli chodzi o rdzę i wżery, to konieczna będzie wymiana całej pompy wodnej. Natomiast w sytuacji przegrzania lub wydobywania się dymu spod maski auta należy bezzwłocznie zatrzymać samochód i poczekać na holowanie. 

Samodzielna wymiana pompy wody

Wymianę pompy wodnej można przeprowadzić samodzielnie. Jednak zanim zabierzemy się do pracy, warto sprawdzić, jak powinna przebiegać procedura demontażu i montażu w przypadku naszego modelu samochodu. Jeśli pompa jest na „osprzęcie”, to damy radę to zrobić dużo łatwiej niż w przypadku, gdy jest napędzana rozrządem. W drugim przypadku wymiana znacznie się komplikuje i zalecana jest również wymiana kompletnego zestawu rozrządu. Co pociąga za sobą często posiadanie odpowiednich dla danego silnika blokad oraz innych narzędzi specjalistycznych. Wyjątkiem od konieczności wymiany rozrządu (mimo tego, że jednocześnie są napędem dla pompy płynu) będą rozrządy na łańcuchu.

Na początku warto założyć rękawice, aby ochronić dłonie przed zabrudzeniem oraz urazami. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego montaż nowej pompy można zacząć dopiero wtedy, kiedy silnik będzie całkowicie zimny. Następnie zdejmujemy elementy napędu paskowego oraz przewód przymocowany do pompy wodnej.

Z przewodu może wylać się płyn chłodzący, dlatego warto uważać i podstawić wcześniej przygotowaną wanienkę lub wyciętą bańkę po płynie lub oleju, by zminimalizować możliwość zanieczyszczenia okolicy. Kolejny krok to odkręcenie śrub i wyjęcie starej pompy wodnej. Dobrze w tym momencie także usunąć zużytą uszczelkę i pozostałości po uszczelniaczu oraz oczyścić powierzchnię montażową. Do demontażu pompy napędzanej paskiem osprzętu zazwyczaj nie będą niezbędne specjalistyczne narzędzia, sprawa może wyglądać inaczej w wypadku wymiany pompy przy rozrządzie na łańcuchu. Niezbędny może się okazać zestaw narzędzi, w których skład wchodzi:

  • przyrząd do ustalania wału korbowego,
  • ściągacz koła zębatego oraz
  • przyrząd do demontażu pompy. 

Zanim zamontujemy nową pompę, warto od razu sprawdzić stan przewodów płynu chłodzącego, korków ciśnieniowych, układu paskowego oraz termostatu. Montując nową pompę, należy pamiętać o tym, aby nie wkładać jej zbyt mocno ani nie uderzać w wałek pompy.

 
Zakładamy nowe uszczelki, postępując zgodnie z instrukcją producenta. Jeżeli jest taka potrzeba, trzeba również zastosować uszczelniacz. Jeśli producent zaleca takie postępowanie, środek uszczelniający powinien być nałożony równomiernie wokół brzegów pompy, jego nadmiar należy zetrzeć szmatką. Następnie przykręcamy nową pompę wodną oraz wypełniamy układ chłodziwem i odpowietrzamy. W tym celu odpalamy auto i czekamy, aż nagrzeje się do momentu, w którym włączy się wentylator chłodnicy. Gasimy i sprawdzamy poziom w zbiorniczku. Jeśli trzeba dolać płynu, to w wypadku układów zamkniętych (ciśnieniowych np. większość VW) czekamy, by silnik wystygł do rozsądnej temperatury. Z kolei w przypadku aut z układami otwartymi (bezciśnieniowe, np. starsze samochody japońskie), możemy od razu dolać płynu. Układ otwarty można rozpoznać po tym, że ze zbiorniczka wyrównawczego lub chłodnicy jest poprowadzony wężyk, który umożliwia wylanie nadmiaru płynu z układu pod samochód bez jakiegokolwiek zaworka.