Układ hamulcowy to bardzo ważny system w każdym samochodzie. Odpowiada za bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu. Żeby pracował prawidłowo, musi być sprawny i niezapowietrzony. Odpowietrzanie układu hamulcowego różni się w zależności od tego, czy w pojeździe zainstalowany jest system ABS, czy nie.
Przyczyny nieprawidłowego działania układu hamulcowego mogą być różne. Jeżeli płyn hamulcowy jest wymieniony, stan klocków i tarcz nie wzbudza zastrzeżeń, a mimo to hamowanie nie przebiega właściwie, mogło dojść do zapowietrzenia hamulców. Jeżeli stwierdzisz tę usterkę, możesz odpowietrzyć hamulce samodzielnie, w domowym warsztacie. Pamiętaj jednak o tym, żeby ściśle trzymać się kolejności wykonywanych czynności.
Lista potrzebnych przedmiotów:
- płyn hamulcowy o klasie zalecanej przez producenta
- klucz płasko-oczkowy
- zestaw do układów ciśnienia/podciśnienia lub przezroczysty wężyk z tworzywa i dowolny pojemnik na płyn.
Pamiętaj, żeby zawsze stosować płyn o klasie zgodnej ze wskazaniami producenta i taki, jaki stosowany był wcześniej w samochodzie. Zmieszanie płynów różnej klasy może spowodować nieprawidłową pracę układu hamulcowego, a nawet uszkodzenie systemu.
Jak odpowietrzyć hamulce z ABS? Kolejność krok po kroku
Przy odpowietrzaniu hamulców ważna jest kolejność przeprowadzenia procedury. W samochodach, które wyposażono w system ABS, będzie ona inna, niż w przypadku samochodów z układem hamulcowym bez ABS. W tych pierwszych należy rozpocząć odpowietrzanie hamulców od pompy hamulcowej, żeby następnie przejść do każdego z kół. Kolejność odpowietrzanych elementów w układach hamulcowych z ABS wygląda następująco:
- Pompa hamulcowa.
- Lewe koło przednie.
- Prawe koło przednie.
- Prawe koło tylne.
- Lewe koło tylne.
Przy odpowietrzaniu hamulców z ABS należy dbać o odpowiednio wysoki poziom płynu znajdującego się w zbiorniku. Zbyt duży jego spadek może doprowadzić do przedostania się powietrza do układu, i dalej do pompy. W takim wypadku już nie poradzisz sobie bez odpowiedniego sprzętu i próba samodzielnego odpowietrzenia hamulców zakończy się koniecznością wizyty w serwisie.
Hamulce z ABS – odpowietrzenie pompy hamulcowej
Przed rozpoczęciem procedury odpowietrzania hamulców należy włączyć zapłon. Następnie kilkanaście (lub nieco więcej) razy wcisnąć pedał hamulca do oporu po to, żeby pozbyć się ciśnienia regulacji systemu ABS. Podczas tej czynności zbiorniczek wyrównawczy pompy powinien być zalany płynem do pełna.
Warto mieć na uwadze, że pompa nie powinna pracować dłużej niż kilka minut. Optymalnym czasem zalecanym przez serwisantów są 2 minuty – jego przekroczenie grozi przegrzaniem urządzenia. Z tego względu podczas odpowietrzania robi się przerwy.
Odpowietrzenie hamulców z ABS – koła przednie
Kolejny krok to nałożenie wężyka na zawór odpowietrzający zacisku przedniego lewego koła. Drugi koniec wężyka należy umieść w pojemniku. Jedna z osób przeprowadzających proces odpowietrzania pompuje hamulec do momentu wytworzenia w systemie przeciwciśnienia, o czym świadczy znaczny opór pedału hamulca. Wtedy należy wcisnąć pedał hamulca maksymalnie i przytrzymać w tej pozycji. Zadaniem drugiej osoby jest wówczas odkręcenia za pomocą płaskiego klucza zaworu o około pół obrotu – powietrze wraz z płynem wydostaje się z zaworu i przepływa wężykiem do naczynia. Kiedy ciśnienie staje się wyczuwalne na pedale hamulca, zawór trzeba zakręcić.
Operację tę należy powtórzyć zwykle kilkukrotnie, aż pęcherzyki w wypływającym płynie przestaną się pojawiać. Wówczas należy zakręcić zawór ostatecznie i dolać płyn hamulcowy do zbiorniczka. Tak samo odpowietrza się hamulce prawego przedniego koła.
Zamiast wężyka i naczynia, można wykorzystać do odpowietrzania hamulców wielofunkcyjny zestaw walizkowy do układów ciśnienia i podciśnienia.
Odpowietrzenie hamulców z ABS – koła tylne
Odpowietrzanie kół tylnych w układach hamulcowych z ABS przebiega analogicznie do odpowietrzania kół przednich, istnieją jednak drobne różnice. Czynność rozpocznij od zniesienia ciśnienia regulacji układu ABS, wielokrotnie wciskając pedał hamulca. Uruchom silnik na wciśniętym pedale, następnie zainstaluj wężyk w zaworze prawego koła i odkręć zawór o pół obrotu. Zawór zakręć dopiero wtedy, gdy przestaną być widoczne pęcherzyki powietrza w płynie, który wydostał się z zaworu do naczynia. Wyłącz też wtedy zapłon. To samo zrób na drugim kole. Podobnie jak w przypadku kół przednich zakończ odpowietrzanie, uzupełniając poziom płynu hamulcowego w zbiorniku.