Na rozładowanie akumulatora w samochodzie wpływać może kilka czynników. Są to np. silne mrozy czy pozostawienie na długi czas włączonych reflektorów, radia lub innych urządzeń korzystających z zasilania elektrycznego w samochodzie.
Im nowszy i bardziej zaawansowany elektronicznie samochód, tym większe ryzyko rozładowania akumulatora przez noc. Ewentualne nieodpalenie samochodu rano wskutek rozładowania baterii może dotknąć tych, którzy korzystają z samochodu sporadycznie lub regularnie, lecz na krótkich odcinkach. W takich okolicznościach zewnętrzne źródło ładowania baterii jest bardzo pomocne. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nieumiejętne używanie takiego źródła może być przyczyną kłopotów, a nawet doprowadzić do wybuchu akumulatora.
Ładowanie akumulatora - co będzie potrzebne?
Żeby naładować akumulator, musisz go najpierw wykręcić, do czego przydadzą ci się takie narzędzia, jak: KLUCZE NASADOWE 82 SZT. 08-672 NEO TOOLS. Samo ładownie baterii samochodowej wykonuje się za pomocą prostownika, na przykład takiego PROSTOWNIK MIKROPROCESOROWY 11-990 NEO TOOLS.
Jak ładować akumulator? Podłączanie prostownika
Akumulator możesz ładować zarówno w samochodzie, jak i poza nim. Jeśli chcesz ładować baterię samochodową np. w domu, rozpocznij od odłączenia akumulatora od instalacji elektrycznej. Może się zdarzyć, że będzie on brudny, należy go wyczyścić. W pewnych przypadkach potrzebne będzie także uzupełnienie poziomu elektrolitu. W tym celu użyj wody destylowanej lub dejonizowanej, nalewając jej tyle, by zakryć ołowiane płytki znajdujące się w środku.
Następnie podłącz prostownik do zacisków akumulatora za pomocą tzw. krokodylków. Pamiętaj o kolejności podłączania zacisków akumulatora do zacisków prostownika – zacisk prostownika oznaczony plusem połącz z biegunem akumulatora z takim samym oznaczeniem, a następnie ujemny zacisk prostownika połącz z zaciskiem ujemnego bieguna akumulatora.
Teraz, jeśli istnieje taka możliwość, ustaw konkretną wartość prądu w prostowniku – w przypadku akumulatora samochodowego jest to 12 V, natomiast w przypadku akumulatora motocyklowego – 6 V. Dopiero teraz podłącz prostownik do sieci elektrycznej. Jeśli chcesz ładować akumulator, pozostawiając go w aucie, pamiętaj o zdjęciu klem z baterii – w przeciwnym razie ładowanie znacząco się wydłuży, gdyż cały czas będzie pobierany z akumulatora prąd do urządzeń elektronicznych.
Ładowanie akumulatora - na co zwrócić uwagę?
Czas ładowania akumulatora samochodowego może trwać od kilku do kilkunastu godzin. Pamiętaj o kontroli temperatury w trakcie ładowania. Nie może ona przekraczać 45 stopni Celsjusza. W przypadku akumulatorów kwasowych natężenie prądu, którym są one ładowane, nie może przekraczać 10% jego pojemności. Po zakończeniu ładowania odczekaj około 15–20 minut, zanim odłączysz przewody od akumulatora. Umożliwi to rozproszenie gazów, które są wydzielane podczas zasilania. Dzięki temu unikniesz także iskrzenia podczas odpinania przewodów.
Jeśli posiadasz akumulator starszego typu, przed rozpoczęciem ładowania odkręć korki otworów odgazowania systemu lub centralnego odgazowania. W ten sposób zapobiegniesz gromadzeniu się pod nimi niebezpiecznego gazu. W nowszych akumulatorach samochodowych nie jest to konieczne, gdyż są one wyposażone w systemy odpowietrzania. Zawsze zachowaj szczególną ostrożność podczas ładowania baterii samochodowej. Nigdy nie stosuj większego prądu niż jedna dziesiąta pojemności akumulatora. Większy prąd przyspieszy co prawda ładowanie, lecz wiąże się także z ryzykiem przeładowania baterii. Pamiętaj, że przekroczenie 2,4 V napięcia ogniwa wiąże się z realnym zagrożeniem wystąpienia eksplozji. W przypadku nowych samochodów akumulatory są zazwyczaj bezobsługowe i nie będziesz musiał niczego dolewać. Do samochodów z systemami start/stop stosuje się akumulatory AGM, które charakteryzują się zwiększoną odpornością na gwałtowne rozładowanie i ładowanie. Przy zakupie prostownika zwrócić uwagę czy umożliwia on ładowanie różnych typów akumulatorów (kwasowe, żelowe, AGM), a także czy da radę ładować akumulator przy głębokim rozładowaniu (poniżej 9V). Pamiętaj, że odpięcie akumulatora od prostownika w trakcie ładowania może doprowadzić do rozkodowania systemów samochodu i konieczność wizyty w serwisie na lawecie.