Groszek pachnący - wymagania, odmiany, pielęgnacja

Groszek pachnący to roślina, która ma kwiaty o delikatnej i przyjemnej woni. Można go uprawiać na balkonie, tarasie, a nawet przy płocie w ogrodzie. Podpowiadamy, kiedy siać i jak pielęgnować groszek pachnący.

Groszek pachnący to niewielkie pnącze, które wspina się po pergolach, altanach, ażurowych kratkach lub innego rodzaju podporach. Warto mu zapewnić właściwe stanowisko i włożyć nieco pracy w uprawę, by uprzyjemniał nam czas na zewnątrz delikatnym zapachem i pięknymi kwiatami.

Lista potrzebnych produktów:

Groszek pachnący - charakterystyka i odmiany

Groszek pachnący to jednoroczna roślina pnąca, która rośnie szybko i zależnie od odmiany osiąga wysokość od 20 do nawet 250 cm. Należy do rodziny bobowatych, a jego naturalnym środowiskiem są obszary Morza Śródziemnego, a dokładnie Sycylia. Roślina ma długie i wiotkie pędy porośnięte drobnymi listkami i wąsami czepnymi, dzięki którym pnie się po podporach, takich jak barierki balkonu, tarasu czy ogrodzenie.

Groszki pachnące kwitną od czerwca do sierpnia. Jego nieduże, motylkowate kwiaty zebrane są w grona i intensywnie pachną. Kwiaty mają budowę typową dla motylkowatych (górny płatek zwany żagielkiem, dwa boczne skrzydełka oraz dolny płatek tzw. łódeczka). Ich kolory uzależnione są od odmiany rośliny. Wyróżnić można kilka najciekawszych:

  • ‘Senator’ – ma kremowe kwiaty pokryte charakterystycznymi bordowo-fioletowymi wzorami;
  • ‘Kenneth’ – wyróżnia się intensywnie czerwonymi kwiatami;
  • ‘America’ – groszek o biało-czerwonych kwiatach;
  • ‘Villa Roma White’ – odmiana karłowa o białych kwiatach.

Groszek pachnący na balkonie, w ogrodzie, przy płocie

Groszek pachnący na balkonie lub tarasie będzie efektowną dekoracją balustrady. Uprawiany w donicy nie potrzebuje solidnych podpór – jego delikatne, wiotkie pędy mogą z powodzeniem piąć się po ażurowych kratkach.

Groszek doskonale wygląda również posadzony na rabacie przy płocie. Pnącze uczepione ogrodzenia będzie dobrym towarzystwem dla komosy, liliowców czy lawendy. Tą rośliną o pięknym zapachu można udekorować też miejsce do wypoczynku w ogrodzie. Świetnie nadaje się do uprawy przy altanie, na pergoli lub łuku, a przyjemna woń groszku będzie nam towarzyszyć podczas relaksu.

Pachnący groszek doskonale nadaje się również na kwiat cięty.

Groszek pachnący - wymagania i pielęgnacja

Groszek pachnący do efektownego kwitnienia potrzebuje słońca – warto sadzić go na miejscach ciepłych, osłoniętych od wiatru i dobrze nasłonecznionych. Roślina preferuje żyzne, przepuszczalne i próchnicze podłoże. Podłoże powinno być wapienne i mieć pH, które wynosi 7,0-7,5. Należy do kwiatów dość „żarłocznych”. Przygotowując stanowisko, powinno się je dokładnie odchwaścić i przekopać szpadlem, mieszając grunt z przekompostowanym obornikiem lub kompostem. Podłoże wymaga również spulchnienia grabiami.

Po posadzeniu warto groszek pachnący co 2–3 tygodnie nawozić. Dobrze sprawdzą się nawozy organiczne lub wieloskładnikowe do roślin kwitnących, które mają odpowiednie proporcje fosforu, potasu i azotu. Groszek podlewa się umiarkowanie, ale w okresie susz nieco częściej. Warto również usuwać przekwitłe kwiatostany.

Pamiętajmy, że wysokie odmiany groszku pachnącego wymagają podpór – ich pnącza mogą piąć się po płocie, ogrodzeniu, pergoli, ażurowej kratce lub balustradzie.

Groszek pachnący - jak i kiedy siać?

Groszek pachnący uprawia się, wysiewając jego nasiona wprost do gruntu lub przygotowując wcześniej (w styczniu lub lutym) rozsadę. Drugi sposób znacznie przyspiesza kwitnienie rośliny. W tym celu nasiona groszku pachnącego umieszcza się w ziemi w pojemnikach lub inspekcie, które należy ustawić w ogrzewanym i nasłonecznionym pomieszczeniu. Sadzonki groszku pachnącego można sadzić na miejsce stałe w kwietniu (najlepiej wtedy, gdy na zewnątrz panują już temperatury dodatnie), w rozstawie około 25 cm. Przed posadzeniem sadzonki powinno się przez około tydzień hartować, wynosząc je na zewnątrz – początkowo jedynie w słoneczne dni, a następnie zostawiając również na noc. 

Nasiona groszku pachnącego można wysiewać wprost do gruntu także w kwietniu. W dołku powinno się umieścić 2–3 nasionka i systematycznie nawadniać. Kiedy siewki wzejdą, należy wybrać najsilniejszą, a resztę przerwać.