Sadzenie pomidorów w szklarniach i tunelach: praktyczne wskazówki

Sadzenie pomidorów przeprowadzaj wiosną lub jesienią. Nasiona wysiej do specjalnych skrzynek do rozsiewu. W gruncie sadzisz rośliny, które osiągną wysokość około 15–30 cm. Zobacz, jak sadzić, podlewać oraz nawozić pomidory w tunelu i szklarni.

Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:

  • sznurek z naturalnych włókien;
  • ziemia o kwaśnym odczynie;
  • skrzynki do rozsiewu.

Kiedy i jak siać pomidory?

Pomidory możesz siać w gruncie, szklarni i tunelu. To rośliny ciepłolubne, dlatego plony zbiera się wyłącznie w okresie bez przymrozków, czyli między kwietniem a wrześniem. Zanim zasadzisz je w ziemi, przygotuj sadzonki w skrzynkach do rozsiewu. Zrób to najlepiej na przełomie marca i kwietnia. Ziemia, w której pomidor będzie prawidłowo rósł, powinna być żyzna i mieć odczyn kwaśny (między 5,5 a 6,5 pH). Pamiętaj, aby często podlewać rośliny (najlepiej odstaną, ale nielodowatą wodą), żeby mogło pojawić się jak najwięcej korzeni. Jeśli temperatura będzie sprzyjać wzrostowi, tj. utrzymywać się na poziomie około 20 stopni Celsjusza, mniej więcej po tygodniu w skrzynkach pojawią się pierwsze liście. Pomidory będą gotowe do rozsady gdy ich wysokość wyniesie około 15–30 cm.

Kiedy i jak sadzić pomidory?

Pomidory możesz siać w gruncie, szklarni i tunelu. To rośliny ciepłolubne, dlatego plony zbiera się wyłącznie w okresie bez przymrozków, czyli między kwietniem a wrześniem.Zanim zasadzisz je w ziemi, przygotuj sadzonki w skrzynkach do rozsiewu. Zrób to najlepiej na przełomie marca i kwietnia. Ziemia, w której pomidor będzie prawidłowo rósł, powinna być żyzna i mieć odczyn kwaśny (między 5,5 a 6,5 pH). Pamiętaj, aby często podlewać rośliny (najlepiej odstaną, ale nielodowatą wodą), żeby mogło pojawić się jak najwięcej korzeni.
Jeśli temperatura będzie sprzyjać wzrostowi, tj. utrzymywać się na poziomie około 20 stopni Celsjusza, mniej więcej po tygodniu w skrzynkach pojawią się pierwsze liście. Pomidory będą gotowe do rozsady gdy ich wysokość wyniesie około 15–30 cm.

Jak sadzić pomidory w szklarni?

Ze względu na swoją budowę szklarnia pozwala na rozpoczęcie uprawy dość wcześnie. Duże przeszklenia doskonale nasłonecznią sadzonki i będą utrzymywać wysoką temperaturę.
Wiosennym sadzeniem pomidorów zajmij się w okresie od połowy stycznia do połowy lutego. W okresie jesiennym możesz sadzić je od połowy czerwca do połowy lipca. Prace w szklarni rozpocznij od przygotowania odpowiednio wcześniej 30-centymetrowych sadzonek w skrzynkach rozsadowych. Wyrównaj ziemię grabiami, a następnie łopatką ogrodową zrób dołki o takiej głębokości, aby mieścił się w nich wyrośnięty pomidor. Przy uprawie w gruncie macierzystym szklarni, glebę przygotowuje się tak samo, jak dla roślin w otwartym gruncie. Zakładamy nową konstrukcję lub konserwujemy starą, pozostałą z poprzedniego sezonu. Rośliny sadź w rzędach z zachowaniem odległości około 60 cm. Pomiędzy poszczególnymi sadzonkami zachowaj odległość około 30–40 cm. Ułatwi ci to pielęgnację pomidorów, podlewanie, a później zbiory.
Aby wzrost pomidorów przebiegał prawidłowo i bez ograniczeń, przywiąż je sznurkiem (najlepiej zrobionym z naturalnych włókien) do konstrukcji szklarni albo wbitych obok roślin palików. Dzięki takim zabiegom zapewnisz pomidorom odpowiednią wentylację i dostęp do światła. Ważnym etapem podczas wzrostu jest też nawożenie. Pierwsze wykonaj po około 21 dniach od posadzenia pomidora i powtarzaj mniej więcej co 2 tygodnie. Cennymi składnikami hamującymi choroby tych roślin będzie saletra wapniowa bądź amonowa, potas lub wapń. Bardziej ekologiczne preparaty to np. kiszonka z pokrzywy lub skrzypu. Zbiór pomidorów następuje zwykle 2 miesiące od posadzenia w szklarni, po widocznym zaczerwienieniu się owoców. Nie musisz jednak czekać, aż będą miały intensywny kolor. Pomidory zbieraj najlepiej rano, minimum 2 razy w tygodniu.

Sadzenie pomidorów w tuneli foliowym: wskazówki

Wykorzystanie tunelu foliowego do uprawy pomidorów to najpopularniejsza praktyka wśród ogrodników-amatorów. Tunel skutecznie chroni przed nieprzewidywalnymi warunkami pogodowymi, ułatwia także utrzymanie wysokiej temperatury. Gdy tunel ma być przeznaczony tylko dla pomidorów, to zakładamy go mniej więcej na tydzień przed terminem sadzenia. Glebę warto także okryć ciemnym materiałem ściółkującym. Pamiętaj jednak, że nie może być całkowicie szczelny – na dwóch jego brzegach musi się znaleźć kilka okien, które ułatwią wentylację. Tak jak w przypadku szklarni, w tunelu ważna jest odpowiednia gleba. Powinna być lekko kwaśna (pH do 6,5) i odpowiednio żyzna. Jeśli to nie jest Twoja pierwsza przygoda z sadzeniem warzyw w tunelu, warto wcześniej zadbać o odpowiednie nawożenie – w okresie jesiennym zastosuj obornik lub hummus, aby przygotować ziemię do uprawy.
Odpowiedni czas na sadzenie pomidorów w folii to przełom kwietnia i maja. Wcześniej należy je przygotować w skrzynkach rozsadowych (przełom marca i kwietnia).
30-centymetrowe sadzonki sadź w odległości około 50 cm od siebie. Aby zapewnić odpowiedni wzrost i wentylację, przywiąż krzaczki sznurkiem do konstrukcji tunelu. Podlewaj pomidory średnio co 3 dni, najlepiej lekko ciepłą wodą (np. deszczówką).
Warto pamiętać o nawożeniu. Stosuj takie same specyfiki jak w przypadku uprawy pomidorów w szklarni – saletrę bądź ekonawozy, np. kiszonkę z pokrzywy. Zbioru spodziewaj się po około 2 miesiącach od rozsadzenia, czyli mniej więcej w lipcu. Zrywaj nie do końca wybarwione pomidory – dojrzeją na parapecie, a Twoje rośliny nie będą tak obciążone. Staraj się zrywać owoce minimum 2 razy w tygodniu.