Nornice to gryzonie, które swoim wyglądem przypominają myszy. O ich obecności w ogrodzie świadczą tunele przekopane nisko pod ziemią, usychające kwiaty cebulowe i pogryziona kora młodych drzew. Podpowiadamy, jak pozbyć się nornic z ogrodu, zanim doszczętnie zniszczą uprawy.
Nornice odżywiają się korzeniami, młodymi pędami i korą roślin. Można je spotkać na polach, w lasach i na nieużytkach rolnych, ale równie często pojawiają się w przydomowych ogrodach, doprowadzając je do ruiny. Nornice w ogrodzie chętnie jedzą owoce, niszczą grządki, kwiaty i trawniki. Kiedy dostrzeże się ich obecność, należy jak najszybciej spróbować je zwalczyć.
Lista potrzebnych produktów:
Ślady nornic w ogrodzie - jak wyglądają szkodniki?
Na terenie Polski spotkać można przede wszystkim nornicę rudą. Swoim ubarwieniem przypomina mysz – jej sierść zwykle jest szaro-ruda, brzuch i boki mogą być szare lub białe. Nornice rude osiągają długość 15 cm (wliczając w to długość ogona). Słabo owłosiony ogon ma dwie barwy – najczęściej na górze jest ciemniejszy niż na dole. Oczy nornic są koralikowate i czarne, pyszczek nieco ostry, uszy duże i szerokie, a nos różowy.
W dzień trudno dostrzec nornice w ogrodzie, gdyż te gryzonie prowadzą nocny tryb życia. O ich obecności świadczą sieci wykopanych płytko pod ziemią tuneli i korytarzy, na które można się natknąć podczas przekopywania grządek i rabat. Inne ślady nornic w ogrodzie to nadgryzione liście, kłącza, owoce drzew i krzewów, a także obgryziona kora drzew. Żerowanie nornic może być przyczyną wysychania kwiatów, zwłaszcza cebulowych, takich jak tulipany czy narcyzy.
Jak pozbyć się nornic z ogrodu? Działania profilaktyczne
Jeśli wiemy, że w danym ogrodzie często pojawiają się nornice, warto nawet profilaktycznie obsadzić go roślinnością, która na szkodniki działa odstraszająco. Gryzonie nie przepadają za gatunkami, które wydzielają intensywny zapach, takimi jak:
- czosnek
- czosnek niedźwiedzi
- mięta
- wilczomlecz
- czarna porzeczka
- szachownica cesarska.
Korzystnie jest włożyć do kryjówki gryzoni kilka ząbków rozgniecionego czosnku lub trochę roztartych liści czarnego bzu. Zapachu tych produktów zwierzęta nie znoszą. Dzięki temu nornice postanowią się wynieść z ogrodu.
Warto również poznać naturalnych wrogów nornic (i ewentualnie zadbać o ich bliskie sąsiedztwo). Tym szkodnikom zagrażają bowiem koty, lisy, kuny, sowy, tchórze, wydry i myszołowy.
Do działań profilaktycznych, które pozwolą ograniczyć pojawianie się nornic w ogrodzie, należy również zabezpieczenie roślin i prawidłowe ich sadzenie. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnej siatki na krety, którą można kupić w sklepach ogrodniczych. Jest ona wykonana z PCV. Jej oczka mają 15 cm średnicy. Dzięki rozłożeniu jej na odpowiednim poziomie gryzonie będą miały kłopot z drążeniem podziemnych korytarzy i tuneli. Zniechęci ona do dalszego kopania w ziemi. Trzeba nią owinąć dół pnia drzewa – to ochroni jego korę przed obgryzaniem przez szkodniki. Siatkę na krety wykorzystuje się również do zabezpieczenia trawnika – umieszcza się ją około 10 cm pod glebą i przypina szpilkami. Do ochrony kwiatów cebulowych przed nornicami służą plastikowe koszyczki, które po wypełnieniu cebulkami umieszcza się w gruncie.
Naturalne i chemiczne sposoby na nornice w ogrodzie
Szukając rozwiązania problemu nornic w ogrodzie, można sięgnąć po sprawdzone sposoby naturalne lub zastosować środki chemiczne. Po pierwszy typ warto sięgać na samym początku, gdy tylko dostrzeże się obecność gryzoni na działce. Do naturalnych metod należą odstraszacze, które emitują dźwięki nieprzyjemne dla nornic. Mogą to być odstraszacze elektroniczne, które poza emisją dźwięków o zmiennej częstotliwości wywołują również delikatne drgania. Te dźwięki, których człowiek nie słyszy są również bezpieczne dla naszych pupili, czyli kotów i psów. Jednak one są słyszalne dla gryzoni i działają na ich układ nerwowy. Są bodźcem do ewakuacji z ogrodu. Skutecznym sposobem na pozbycie się nornic jest też zastosowanie oprysków z ekologicznych preparatów, np. bezpiecznych dla środowiska olejków roślinnych. Oprysk można wykonać tradycyjnie opryskiwaczem lub wlewając preparat bezpośrednio do tuneli wykopanych przez gryzonie. W celu pozbycia się tych stworzeń z ogrodu w korytarzach umieszcza się także różnego rodzaju pułapki. Żywołapki w formie klatek służą do schwytania zwierzęcia, a następnie wywiezienia go daleko poza teren ogrodu, z kolei tradycyjne pułapki z gilotyną lub potrzaskiem służą do uśmiercania nornic.
Środki chemiczne, które służą do zwalczania nornic w ogrodzie, to m.in. karbid, świece dymne i trutki. Przy pomocy karbidu wykonuje się gazowanie tuneli gryzoni. Świece dymne działają podobnie jak gaz – po zakopaniu w tunelach i zapaleniu wydzielają trujące dla szkodników substancje. Trutki natomiast umieszcza się płytko w ziemi. Stosując preparaty chemiczne, należy zachować szczególną ostrożność – ochrona rąk i twarzy to konieczność. Po tego typu środki powinno się sięgać jedynie w ostateczności, gdyż są toksyczne nie tylko dla środowiska, lecz także dla człowieka.
Dobrym sposobem na walkę z nornicami jest zaprawianie cebul kwiatowych odpowiednim preparatem, jeszcze przed posadzeniem. Dzięki temu te szkodniki nie będą ich zjadać.