Czereśnie to popularne drzewa owocowe chętnie wybierane do przydomowych ogrodów. Wiosną pięknie kwitną, a latem dają smaczne, soczyste owoce idealne do bezpośredniego spożycia lub zrobienia przetworów. Podpowiadamy, jak i kiedy sadzić czereśnię, jakie ma wymagania i odmiany.
Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne w uprawie czereśni to nawadnianie (w przypadku młodych drzewek) oraz przycinanie. Po posadzeniu drzewo skracamy do wysokości mniej więcej 100 cm, a w kolejnych latach wykonujemy cięcie prześwietlające. Oprócz tego w okresie wegetacyjnym czereśnię warto odżywiać obornikiem.
Lista potrzebnych produktów:
Odmiany czereśni spotykane w polskich ogrodach
Czereśnia bywa też nazywana wiśnią ptasią. Spotykana jest w wielu odmianach, które różnią się czasem owocowania oraz kolorem samych owoców. To drzewa obcopylne, co oznacza, że do zapylenia potrzebują towarzystwa innej konkretnej odmiany. W ogrodzie warto zatem sadzić kilka różnych krzyżujących się ze sobą odmian czereśni.
Wyróżnia się czereśnie wczesne, średniowczesne i późne:
- odmiany wczesne – np. ‘Burlat’, ‘Karesova’, ‘Vega’; owocują w czerwcu i są odporne na mróz;
- odmiany średniowczesne – np. ‘Hedelfińska’, ‘Sam’, ‘Lapins’; są średnio odporne na mróz i owocują na początku lipca. Odmiana ‘Lapins’ jest samopylna;
- odmiany późne – np. ‘Regina’, ‘Kordia’, ‘Buttnera Czerwona’ późna; są średnio odporne na mróz, dojrzewają pod koniec lipca.
Kiedy sadzić czereśnie?
Czereśnie sadzi się w okresie, gdy drzewa są w okresie spoczynku. Można wybierać termin jesienny lub wiosenny, przy czym ten pierwszy jest bardziej wskazany. Roślina będzie wówczas miała więcej czasu na regenerację oraz dostępnej wody w podłożu. Optymalnym terminem sadzenia czereśni jest okres od połowy października do początku listopada lub marzec i kwiecień. Temperatura podłoża w tym czasie nie powinna spadać poniżej 4 stopni Celsjusza. Na przeprowadzenie prac wybierz dzień pogodny, bezdeszczowy i bez mrozu. W szkółkach dostaniesz sadzonki czereśni z odkrytym korzeniem, balotowane lub w pojemnikach. Rośliny w pojemnikach mogą być sadzone przez cały okres wegetacji.
Sadzenie czereśni - stanowisko i gleba
Czereśnia lubi miejsca dobrze nasłonecznione, ciepłe i osłonięte od wiatru. Pod wpływem światła słonecznego jej owoce szybciej dojrzewają, są słodsze, a plonowanie znacznie obfitsze. To drzewko owocowe nie jest jednak odporne na silne, zimne podmuchy wiatru. Należy mu zapewnić miejsce, gdzie porywisty wiatr nie połamie gałązek.
Najlepszą glebą dla czereśni jest podłoże piaszczysto-gliniaste. Warto zapewnić glebę żyzną, bogatą w składniki odżywcze, gdyż roślina ta należy do dość „żarłocznych” gatunków. Podłoże powinno być też przepuszczalne, ponieważ drzewko owocowe nie lubi gleb podmokłych i ciężkich. Optymalny odczyn dla czereśni to około 7 pH. Przed zasadzeniem czereśni w ogrodzie o podłożu mniej zasobnym warto wzbogacić ziemię o węglan wapnia. Te rośliny mają duże zapotrzebowanie na wapń w porównaniu z innymi drzewami sadowniczymi. Jeśli gleba jest uboga w ten pierwiastek, to powinno się zastosować dokarmianie.
Jak sadzić czereśnie?
Rozstaw czereśni jest uzależniony od ich odmiany, jednak optymalna odległość między sadzonkami to 2–3 m. Stanowisko dla drzewa należy wcześniej przygotować – odchwaścić, przekopać szpadlem i rozpulchnić grabiami. Następnie wykopuje się dołek nieco większy niż bryła korzeniowa rośliny. Czereśnie powinno się sadzić na głębokości, na jakiej rosły w szkółce, zwracając uwagę na miejsce szczepienia – to charakterystyczne zgrubienie musi znaleźć się kilka centymetrów nad powierzchnią gruntu. Na dnie dołków można wysypać obornik lub kompost, który wzbogaci glebę w składniki pokarmowe. W każdym wgłębieniu należy również uformować kopczyk, na którym rozłożysz korzenie rośliny. Musisz zrobić to w taki sposób, by się nie podwijały. Jeśli są zbyt duże, możesz je przyciąć. Podczas zasypywania sadzonki ziemią potrząsaj nią lekko, aby podłoże dokładnie wypełniło przestrzenie między korzeniami. Na powierzchni gruntu utwórz tzw. misę z gleby, która zapobiegnie zbyt szybkiemu odparowywaniu wody. Na koniec obficie podlej czereśnię.
Uprawa i pielęgnacja czereśni
Należy pamiętać, że czereśnie owocują na starszych pędach. Jeśli drzewka nie są rozgałęzione to należy je przyciąć na wysokości 80 cm. W przypadku sadzonek rozgałęzionych przycinamy pędy do ⅓ długości, natomiast przewodnik o połowę. Jeśli chodzi o odmiany pienne, to przewodnika nie skracamy.
W 2 i 3 roku uprawy przyginamy wszystkie rosnące pionowo pędy, aby utworzyły kąt rozwarty z przewodnikiem. Dzięki czemu tworzy się rozłożysta korona i owocowanie jest bardziej obfite.
Cięcie drzewek przeprowadzamy latem po zbiorze owoców. Dzięki czemu ograniczamy ryzyko chorób kory i drewna, które są spowodowane rakiem bakteryjnym czereśni.
Czereśnie warto prowadzić na jeden przewodnik, gdyż są drzewami silnie rosnącymi. Na przewodniku są osadzone konary, które rosną poziomo. Sylwetka tak uformowanego drzewka powinna przypominać choinkę.