Jak należy mierzyć suwmiarką?

Suwmiarka to przyrząd, którego używa się do wykonywania precyzyjnych pomiarów. Wszędzie tam, gdzie liczą się milimetry lub nawet części milimetrów oraz tam, gdzie korzysta się z precyzyjnych pomiarów w calach, potrzebna jest suwmiarka. Istnieje kilka rodzajów tej precyzyjnej miarki. Aby pomiar był dokładny, powinieneś wiedzieć, jak mierzyć suwmiarką.

Suwmiarka: budowa i warsztat

Suwmiarka to niewielkie i na pierwszy rzut oka skomplikowane urządzenie manualne, które umożliwia niezwykle precyzyjny pomiar. Jego konstrukcja składa się z takich elementów jak:

  • prowadnica;
  • ruchomy suwak;
  • powierzchnie pomiarowe – do nich zalicza się szczęki ruchome i nieruchome, a także wysuwkę głębokościomierza;
  • urządzenie odczytowe.

Najważniejsze rodzaje suwmiarek, które zapewniają precyzyjny pomiar, to:

  • suwmiarka cyfrowa – model elektroniczny, który umożliwia odczyt na czytelnym wyświetlaczu.

Oprócz tego można wyodrębnić rodzaje suwmiarek ze względu na dokładność wskazania:

  • suwmiarka z dokładnością wskazania do 0,1 mm (9 mm noniusz o 10 działkach);
  • suwmiarka z dokładności wskazania do 0,05 mm (19 mm noniusz o 20 działkach);
  • suwmiarka z dokładnością wskazania do 0,01 mm (49 mm noniusz o 50 działkach).

Dokładność suwmiarki cyfrowej (elektronicznej) jest zdecydowanie większa niż w przypadku zwykłej, manualnej suwmiarki. Dokładność tego drugiego modelu w zupełności wystarczy w przydomowym warsztacie lub na budowie. Jednak już do bardzo precyzyjnych prac jubilerskich lub modelarskich (hobbystycznych) polecana jest suwmiarka cyfrowa. Narzędzia te znajdują zastosowanie także w precyzyjnych pracach przy samochodach, motocyklach, rowerach, w ogrodnictwie oraz wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wyjątkowa dokładność pomiarów. Suwmiarka powinna być elementem wyposażenia zarówno majsterkowiczów-amatorów, hobbystów, jak i profesjonalistów. Dostępne są także modele suwmiarek wyposażone w zacisk śrubowy.

Jak mierzyć suwmiarką? Poradnik krok po kroku

Chociaż posługiwanie się suwmiarką dla większości majsterkowiczów jest oczywiste, odczyt wyniku może być utrudniony, zwłaszcza dla mniej doświadczonych osób.

Najczęściej stosowane i prawidłowe wykonanie pomiaru suwmiarką polega na umieszczeniu mierzonego przedmiotu między rozsuniętymi szczękami urządzenia, a następnie zaciśnięciu tych szczęk w taki sposób, żeby dotykały krawędzi przedmiotu. Za pomocą szczęk zewnętrznych narzędzia wykonasz precyzyjne pomiary zewnętrzne. Przy użyciu szczęk wewnętrznych suwmiarki uzyskasz dokładne wymiary wewnętrzne. Pomiaru głębokości dokonasz, korzystając z głębokościomierza.

Dobre odczytanie wyniku uzyskanego na suwmiarce będzie naprawdę proste, jeśli zastosujesz się do wskazówek. Liczbę pełnych milimetrów na suwmiarce określa liczba widniejąca przy kresce noniusza na głównej podziałce. Liczba po przecinku jest natomiast określana przez numer kreski noniusza pokrywającego się z linią kreski umieszczonej na głównej skali.

Pielęgnacja suwmiarki

Z powodu tego, że suwmiarka jest narzędziem niezwykle precyzyjnym, powinieneś szczególnie zadbać o jej prawidłową pielęgnacją oraz przechowywanie w odpowiednim miejscu. Trzymaj suwmiarkę zawsze w czystym miejscu i chroń ją przed wilgocią. Zabezpieczysz w ten sposób swoje narzędzie przed dostawaniem się drobinek brudu, a także przed rdzewieniem, czyli czynnikami, które zawsze mają negatywny wpływ na działanie tego niezwykle precyzyjnego urządzenia.