Koszenie trawników powinno być regularnym elementem pielęgnacyjnym. Systematyczne cięcie trawy sprawia, że murawa gęsto się krzewi, równo rośnie i ma soczysty kolor. Jednak zbyt krótko ścięte źdźbła będą szybko wysychać, a za rzadkie koszenie spowolni ich wzrost.
Położenie ostrzy w kosiarce zmieniaj zależnie od pory roku. Pamiętaj, że w sezonie wiosenno-letnim trawa rośnie szybciej niż jesienią.
Lista potrzebnych produktów:
- nożyce ogrodowe, podkaszarka lub nożyce akumulatorowe
Pierwsze koszenie trawy po siewie
Pierwsze koszenie młodego trawnika zaplanuj, gdy trawa osiągnie około 8–12 cm wysokości. Nóż w kosiarce ustaw tak, by ścięta murawa miała 5–6 cm. Kolejne koszenia powtarzaj co 7–10 dni. Pamiętaj, że trawa w cieniu rośnie wolniej niż ta w słonecznej przestrzeni. Jeżeli więc trawnik rośnie pod drzewami, możesz kosić go rzadziej i skracać o 2–3 cm mniej.
Najlepszy czas na pierwsze koszenie to ciepły, ale nie upalny dzień, najlepiej przed południem. Ścinaj wyłącznie suchą murawę, koszenie mokrej sprawia, że źdźbła są bardziej podatne na choroby i działanie szkodliwych mikroorganizmów.
Po drugim koszeniu użyj środka chwastobójczego do młodych trawników – dzięki temu unikniesz zachwaszczenia murawy. Mniej więcej po piątym możesz spryskać ją preparatem do chwastów dwuliściennych.
Ostatni raz skoś trawnik w październiku. Wykonaj wtedy dwa koszenia i ustaw nóż 2 cm wyżej niż zwykle. Zapewni to dobrą kondycję źdźbeł i zapobiegnie ich przemarzaniu.
Koszenie trawy po zimie
Koszenie trawy po zimie rozpocznij dopiero wtedy, gdy w nocy temperatura nie będzie spadać poniżej zera. Zalecana wysokość cięcia to 4–8 cm. Ze względu na ewentualne przymrozki nie należy ścinać trawy zbyt nisko. Pierwsze koszenie po zimie nie powinno być zbyt niskie. Źdźbła muszą się zregenerować, dlatego ustaw ostrze w taki sposób, aby skracać odrosty nie dłużej niż o 2 cm. Takie łagodne cięcia powtórz jeszcze przynajmniej dwa razy, zanim zaczniesz normalny tryb koszenia. Pamiętaj, aby przed pierwszym takim zabiegiem po zimie sprawdzić sprzęt. Nieostre noże, zamiast ścinać, będą strzępić trawę i niszczyć ją.
Na jaką wysokość kosić trawę?
Nie wiesz, na jaką wysokość kosić trawnik? Najlepiej ścinać odrosty maksymalnie do ⅓ wysokości ździebeł. To optymalne rozwiązanie, które uchroni je przed wyschnięciem z powodu zbyt niskiego cięcia. Jeżeli będziesz robić to zbyt rzadko i przykładowo wysokość trawnika sięgnie 10 cm, trawa zacznie rosnąć wolniej. Wiosną i latem, przy zachowaniu regularnego trybu koszenia, możesz ustawić noże w kosiarce na wysokość 5 cm i podnieść je dopiero we wrześniu. Jesienią proces rośnięcia traw zwalnia, warto więc podnieść ostrze 1–2 cm. Skoszonych źdźbeł nie zostawiaj na trawniku. Jeżeli masz kosiarkę bez kosza, zgrab je grabiami i wrzuć do kompostownika.
Koszenie trawy - jak przycinać boki trawnika?
Podczas koszenia trawnika najwięcej czasu zajmuje przycinanie boków. To wymagające zajęcie, od którego zależy ostateczny wygląd murawy. Do strzyżenia małej przestrzeni możesz użyć nożyc ogrodowych, w przypadku większego trawnika sięgnij po podkaszarkę lub nożyce akumulatorowe. Za pomocą tych narzędzi wytniesz też trawę w trudno dostępnych miejscach, m.in. przy rabatach, krawężnikach i wokół krzewów.
Aby utrzymać trawnik w jak najlepszym stanie, stosuj wieloskładnikowe nawozy do trawy. Możesz też używać kompostu, czyli naturalnego nawozu organicznego. Dzięki nim murawa stanie się silniejsza, bardziej odporna na warunki atmosferyczne, zacznie też lepiej rosnąć.