Grabie i motyki

Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 11

Ustaw kierunek malejący
94 11
na stronę
85 11

Każdy, kto jest właścicielem przydomowego ogródka albo działki rekreacyjnej wie, że kluczem do estetycznego wyglądu otoczenia jest odpowiednia pielęgnacja drzew, roślin i trawnika. Praca w ogrodzie, choć jest czasochłonna oraz wymaga zaangażowania, może być również przyjemna. Ważne, aby wybrać dla siebie takie narzędzia, które będą spersonalizowane pod względem konkretnych potrzeb.

Możliwości, które daje własny ogród lub działka

Już nie tylko uprawianie własnych kwiatów, ale także ziół, warzyw i owoców cieszy się z każdym rokiem coraz większą popularnością. Możliwość posiadania całkowitej kontroli nad produktami staje się bardzo ważne dla współczesnych właścicieli ogrodów oraz działek.

Aby plony były pomyślane, należy zacząć od podstaw. Odpowiednio przygotowana ziemia korzystnie wpłynie zarówno na jakość jak i ilość zbiorów.

Jakie narzędzie wybrać do spulchniania gleby

Do przygotowania, napowietrzenia, wyrównania ziemi oraz rozprowadzenia nawozów, przydają się narzędzia z krótkim trzonkiem oraz odpowiednio wyprofilowaną głowicą. Należą do nich:

 • grabki ogrodowe (tzw. pazurki),
 • motyka, motyka dwustronna oraz motyczka sercówka,
 • łopaty,
 • szpadle,
 • glebogryzarka,
 • spulchniacz,
 • widełki teleskopowe,
 • aerator do trawników,
 • kultywator ręczny.

Motyka - królowa narzędzi ręcznych do spulchniania ziemi

Z pewnością najbardziej podstawowym wyborem jest motyka, która w rolnictwie uważana jest za niezbędną od wielu setek lat. W zależności od posiadanych metrów lub kilometrów kwadratowych działki, pamiętaj aby dostosować narzędzia do swoich potrzeb. Motyka z długim trzonkiem będzie przydatna szczególnie na działce, która składa się z dużej przestrzeni roboczej.

W sklepie Fixero wszystkie narzędzia zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu mogą być użyteczne przez długi czas.

Narzędzia do usuwania liści

Jesienią lub wczesną wiosną problem pokrytej liśćmi trawy zdaje się zaprzątać głowę większości ogrodnikom. Potrzeba szybkiego pozbywania się liści sprawia, że poszukiwanie odpowiednich grabi staje się wymagającą misją. Warto jednak pamiętać, że dobre grabie to wybór związany ściśle z przeznaczeniem, do jakich będziemy je stosować. Oprócz tych do liści, rozróżniamy również:

 • grabie klasyczne,
 • grabie do pielęgnacji trawnika,
 • grabie do siana (polowe).

W każdej z powyższych kategorii oferowane są grabie z głowicami w różnych parametrach. Najpopularniejszymi materiałami jest metal lub tworzywo sztuczne. Głowice mają rozmaite szerokości oraz charakteryzują się innym rozmieszczeniem zębów. Nie bez znaczenia jest również trzonek narzędzia. Można wybrać dla siebie rękojeść drewnianą lub plastikową - w zależności od preferencji i tego jak szybko męczą się dłonie oraz ramiona ogrodnika.

Czym różnią się grabie do liści od grabi do trawy?

Dobrym przykładem narzędzi do liści są grabie wachlarzowe. Ich nazwa wzięła się od sposobu rozłożenia głowicy. Jej szeroki rozstaw oraz długie i elastyczne zęby umożliwiają sprawniejsze zagrabianie w bardziej rozległej lokalizacji. Liście skutecznie zostają zbierane z ziemi.

Z kolei aby dobrze zadbać o trawnik, należy wyposażyć się w grabie z gęstą siatką. W ten sposób nie tylko usuwamy obumarłe rośliny, ale dodatkowo spulchniamy teren.