Czyszczenie reflektorów samochodowych od środka - praktyczny poradnik

Przy korzystaniu z samochodu w naturalny sposób brudzi się nie tylko podwozie czy karoseria, ale również reflektory i to nie tylko na zewnątrz, ale również od środka. Na szczęście lampy samochodowe możesz wyczyścić samodzielnie. Oto instruktaż krok po kroku, jak wyczyścić lampy auta od wewnątrz.

Brudne lampy w samochodzie nie tylko szpecą pojazd, lecz także stanowią zagrożenie bezpieczeństwa kierowcy, jego pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Zabrudzone lampy w aucie nie dają tyle światła, ile powinny. Innym ważnym argumentem przemawiającym za utrzymaniem reflektorów w czystości jest realna możliwość ukarania kierowcy mandatem za brudne reflektory. Żeby uniknąć kary finansowej, być widocznym na drodze, samemu dobrze widzieć i unikać zagrożenia zdrowia i życia swojego oraz innych osób, należy dbać o czystość lamp w samochodzie.

Lista potrzebnych produktów:

  • wiaderko lub miska
  • woda
  • woda zdemineralizowana
  • płyn do mycia naczyń
  • gąbka
  • miękka szmatka
  • mleczko typu Glass Polish lub środek do czyszczenia lamp z tworzywa.

Zdjęcie klosza reflektora

Pierwszy krok, od którego powinieneś rozpocząć czyszczenie kloszy od środka, to otwarcie maski pojazdu. Wewnątrz znajdują się śruby, za pomocą których zamontowano reflektory.  Pamiętaj jednak, że rozmieszczenie tych śrub może się różnić w zależności od marki, a nawet modelu auta. W większości samochodów da się do śrub dotrzeć od góry, choć bywają modele samochodów, gdzie lampy należy odkręcić od dołu auta – wtedy ich demontaż jest nieco trudniejszy.

Po odkręceniu śrub przy pomocy wkrętaka można zdjąć reflektor. Przy demontażu  lampy trzeba odłączyć zasilanie – zwykle są to dwie kostki elektryczne na stronę. Jeżeli nie wiesz, jak odłączyć kable albo obawiasz się, że nie będziesz umiał później ich prawidłowo założyć, lepiej nie rób tego sam – poproś o pomoc osobę, która dobrze się zna na takich czynnościach.

Po wyjęciu lamp, można zdjąć klosze. W zależności od marki i modelu samochodu może to być bardzo prosta czynność, która polega na odpięciu zatrzasków i wyjęciu uszczelek, albo nieco trudniejsza – kiedy klosze są mocowane na klej. W tym drugim przypadku trzeba użyć opalarki do podgrzania kleju i zdjęcia klosza.

Czyszczenie lamp samochodowych od środka – odbłyśniki

Jeśli już dostałeś się do wnętrza reflektora, czas przejść do właściwej czynności, czyli czyszczenia. Zacznij od umycia odbłyśników. Żeby je wyczyścić, należy najpierw wymontować żarówki, a następnie zdjąć odbłyśniki delikatnie podważając śrubokrętem. Pamiętaj, żeby ich nie dotykać od wewnątrz ani nie używać do czyszczenia nawet miękkiej szmatki – w ten sposób można je bezpowrotnie zniszczyć.

Odbłyśniki kładzie się w misce i czyści wodą z płynem do naczyń po prostu spłukując brud. Można w tym celu użyć bieżącej wody lub spryskiwacza. Na koniec spłukuje się odbłyśnik wodą zdemineralizowaną, po której nie zostaną brzydkie ślady i pozostawia do wyschnięcia.

Jeśli w środkowej części lampy nie ma żadnej elektroniki – odbłyśników nie trzeba demontować i można je umyć razem z obudową reflektora.

Czyszczenie kloszy lamp samochodowych

Żeby wyczyścić klosz, warto użyć, podobnie jak w przypadku odbłyśników, miski lub wiaderka. Napełnij naczynie gorącą wodą, a następnie dolej do niej odrobinę płynu do mycia naczyń. Płyn do naczyń odtłuści klosz umożliwiając pozbycie się nagromadzonego na nim brudu.

Namocz gąbkę w wodzie, a następnie wyczyść nią delikatnie zdjęty klosz. Zwróć uwagę na to, by czyszcząc gąbką, wykonywać delikatne ruchy – zbyt mocne dociskanie gąbki może doprowadzić do porysowania reflektora. Na koniec przemyj klosz czystą wodą zdemineralizowaną lub zwykłą – w tym drugim przypadku trzeba wytrzeć klosz do sucha używając miękkiej szmatki, najlepiej z mikrofibry. W podobny sposób jak klosze myje się soczewki reflektorów.

Suszenie, polerowanie i ponowny montaż klosza reflektora

Po umyciu i wysuszeniu klosza warto go dodatkowo wypolerować z obydwu stron. W tym celu możesz użyć miękkiej szmatki lub polerki. Jeśli twoje klosze są szklane, nałóż na materiał odrobinę mleczka typu Glass Polish, które ma właściwości czyszczące i polerujące. Kiedy klosze wykonane są z poliwęglanu, należy użyć innego odpowiedniego do tworzyw środka czyszcząco-polerującego.

Na koniec trzeba ponownie zmontować lampy oraz umieścić je w karoserii auta, nie zapominając o podłączeniu przewodów elektrycznych.

Trzewiki zawodowe O2 SRC, nubuk, rozmiar 47 82-750-47
Trzewiki zawodowe O2 SRC, nubuk, rozmiar 47 82-750-47
Special Price 175,00 zł Zamiast 184,00 zł
Ogrodniczki robocze, ostrzegawcze, granatowe
Ogrodniczki robocze, ostrzegawcze, granatowe
Już od 37,90 zł Zamiast 41,30 zł
Trzewiki zawodowe O2 SRC, nubuk, rozmiar 46 82-750-46
Trzewiki zawodowe O2 SRC, nubuk, rozmiar 46 82-750-46
Special Price 175,00 zł Zamiast 184,00 zł
Trzewiki zawodowe O2 SRC, nubuk, rozmiar 42 82-750-42
Trzewiki zawodowe O2 SRC, nubuk, rozmiar 42 82-750-42
Special Price 175,00 zł Zamiast 184,00 zł