Turbosprężarka to ważny element wyposażenia samochodu, który nie każdy pojazd ma pod maską. Dzięki niej auto jest bardziej ekonomiczne i ekologiczne. Turbo pracuje w trudnych warunkach, dlatego trzeba o nie dbać regularnie. Jednym z zabiegów, dzięki którym może dłużej spełniać swoje zadanie, jest czyszczenie.
Wielu osobom wydaje się, że czyszczenie turbosprężarki bez demontażu jest niemożliwe, to jednak nieprawda. Stanowi naprawdę prostą czynność. Wystarczy chwila wolnego czasu, garaż oraz specjalny produkt do czyszczenia turbiny.
Lista potrzebnych produktów:
- preparat do czyszczenia turbo
- szmatka
- rękawice robocze.
Czyszczenie turbiny – dlaczego warto dbać o turbosprężarkę?
Turbosprężarka nie należy do wyposażenia każdego pojazdu. Samochody, które mają ją pod swoją maską, są bardziej ekonomiczne i ekologiczne. Turbosprężarka w aucie nawet z mniejszym silnikiem jest w stanie znacząco poprawić jego moc.
Składa się ona z dwóch segmentów i ich przyległości: turbiny oraz sprężarki. Znajdujący się wewnątrz niej wirnik może obracać się nawet do 250 tysięcy razy na minutę. Czasami temperatura pracy turbosprężarki wynosi nawet ok 500°C. To naprawdę wymagające warunki pracy, dlatego trzeba dbać o poszczególne elementy tej części, ponieważ cena nowego turbo to wydatek rzędu 4000 złotych.
Aby nie dopuścić do zniszczenia turbosprężarki, należy stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim nie wolno wchodzić na wysokie obroty na zimnym silniku. Trzeba także pamiętać o regularnej wymianie oleju. Stary smar może doprowadzić do zatkania się kanałów. Jeśli przed postojem jechaliśmy trochę agresywniej, należy pozwolić silnikowi popracować około minuty, by przetłoczył olej oraz w niektórych modelach ciecz chłodzącą. Pozwoli to wydłużyć żywotność. To samo tyczy się systemów stop start w nowoczesnych samochodach. Dobrze jest je wyłączyć podczas jazdy po autostradzie, by samochód nie zgasł nam natychmiast po zatrzymaniu np. na bramkach.
Czyszczenie turbiny bez rozbierania – to możliwe!
Aby turbosprężarka mogła służyć wiele lat bez konieczności wymiany, trzeba od czasu do czasu wyczyścić jej poszczególne elementy. Jednym z nich jest oczywiście turbina. W internecie możesz znaleźć wiele poradników na temat tego, jak przebiega czyszczenie turbiny, jednak większość z nich wiąże się z demontażem całej turbosprężarki. Na szczęście można zrobić to prościej. Wystarczy wyposażyć się w specjalistyczny preparat.
Taki produkt możesz znaleźć w większości sklepów motoryzacyjnych lub kupić przez internet. Dzięki niemu szybko i bezpiecznie wyczyścisz układ dolotowy podczas pracy silnika. Preparat czyści zarówno turbinę, jak i przepustnicę, obszar zaworów oraz komorę spalania. W jaki sposób go dozować?
- Przed czyszczeniem skontroluj poziom i stan oleju.
- Sprawdź stan techniczny turbiny. Jeśli zdiagnozujesz usterki mechaniczne lub wyciek, musisz je usunąć.
- Zapoznaj się z instrukcją dołączoną do opakowania produktu – poszczególne preparaty mogą być dozowane w różny sposób i w innych warunkach, dlatego przeczytaj koniecznie dołączoną etykietę.
- Preparat aplikuj krótkimi porcjami do dolotu. Pamiętaj, aby w trakcie dozowania silnik był włączony i nagrzany.
Preparaty to skuteczny sposób na czyszczenie geometrii turbiny bez rozbierania. Jeśli jej łopatki są zapieczone lub zablokowane, spokojnie można zastosować ten zabieg. Aplikacja preparatu rozwiązuje problemy z zaworem EGR, przepustnicą i nierówną pracą silnika. Skutecznie rozpuści zanieczyszczenia olejowe w układzie. Po jego zastosowaniu silnik zacznie otrzymywać optymalną porcję paliwa, dzięki czemu proces spalania będzie czysty.
Koszt czyszczenia turbiny
Praktycznie każdy warsztat samochodowy podejmie się czyszczenia turbiny. Oczywiście będzie się to wiązało z kosztami. Mechanik za demontaż, czyszczenie oraz ponowny montaż turbiny weźmie ok. 300–400 złotych. Ta cena jest uzależniona od lokalizacji. W większym mieście stawki będą wyższe niż w mniejszych miejscowościach. W przypadku czyszczenia turbiny bez demontażu na całość kosztów składa się jedynie zakup preparatu. Produkty dobrej jakości możesz znaleźć już za niecałe 50 złotych. Nie musisz do tego doliczać kosztów tzw. robocizny, ponieważ każdą czynność jesteś w stanie wykonać sam. Niestety trzeba się liczyć z tym, że może być już zbyt późno na takie zabiegi i brud narósł w takim stopniu, że jedyna możliwość to czyszczenie w myjce ultradźwiękowej.