Jak wykonać samodzielnie kompleksowe sprzątanie samochodu?

Wnętrze samochodu po pewnych czasie się brudzi. Kiedy spożywamy posiłki, coś nam może upaść na fotel lub podłogę, pojawiają się plamy z kawy. Często też przewozimy różne rzeczy, które pozostawiają po sobie zanieczyszczenia. Oto krótki instruktaż, jak sprzątać samochód.

Dokładne mycie, czyszczenie, sprzątanie auta jesteś w stanie wykonać samodzielnie. Pamiętaj jednak, aby używać odpowiednich narzędzi i stosować przeznaczone do tego środki chemiczne we właściwej kolejności. Zastosowanie nieodpowiednich detergentów lub w złej kolejności może skutkować trwałymi zabrudzeniami, które będą trudne do usunięcia nawet dla specjalistów zajmujących się czyszczeniem samochodów.

Lista potrzebnych produktów:

  • odkurzacz z zestawem końcówek,
  • pianka do czyszczenia tapicerki,
  • preparat do czyszczenia skór np. mleczko i krem,
  • gąbka,
  • mikrofibrowe ściereczki,
  • interior cleaner,
  • dressing do plastików,
  • płyn do szyb,
  • żel do czyszczenia ekranów LCD.

Sprzątanie auta – odkurzanie wnętrza

Mycie i sprzątanie samochodu rozpocznij od dokładnego odkurzenia jego wnętrza. W tym celu wykorzystaj odpowiedni sprzęt – możesz użyć odkurzacza warsztatowego lub takiego, jakim sprzątasz w domu. Dokładnie odkurz fotele, podłogi, deskę rozdzielczą (użyj do tego końcówki z miękkim włosiem, jeśli taką masz) oraz wnętrze bagażnika. Pamiętaj, aby dotrzeć odkurzaczem w każdy zakamarek, nawet w najbardziej niedostępne miejsca, takie jak np. przestrzenie pod fotelami.

Odkurzacz 1400W, 30l 04-738
Odkurzacz 1400W, 30l 04-738
Special Price 249,40 zł Zamiast 290,00 zł

Mycie tapicerki w samochodzie

Sprzątanie auta w środku to także pranie tapicerki. Do czyszczenia foteli welurowych i pokrytych klasyczną tkaniną użyj specjalnej pianki. Środkiem tym spryskaj zanieczyszczone miejsca, a gdy wyschną, po prostu je odkurz. Brud pod wpływem detergentu zmieni się w proszek – gdy już będzie w takiej postaci, bez problemu będzie można go usunąć. Wysokiej jakości pianki są w stanie zmyć nawet zabrudzenia od długopisu. Fotele i podłogę możesz czyścić przy użyciu szczotki, jednak podsufitkę powinno się myć delikatniej – warto użyć do tego ściereczek z mikrofibry.

W przypadku tapicerki wykonanej ze skóry należy użyć innych środków czyszczących. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się specjalne mleczka, które oczyszczają, nawilżają i odżywiają skórę. Czyszczenie tapicerki skórzanej zakończ, używając specjalnego kremu. Skórę należy myć miękką szczotką, gąbką lub szmatką. Pamiętaj, aby zabieg ten wykonywać raz na pół roku, w przeciwnym razie skóra straci swoje właściwości.

Czyszczenie elementów plastikowych w samochodzie

Szczególną uwagę zwróć na plastikowe elementy wnętrza twojego samochodu. Często powielanym błędem jest czyszczenie plastików nabłyszczającym sprayem z dodatkiem silikonu – w ten sposób na ich powierzchni tworzy się tłusta warstwa brudu. Czyszczenie elementów plastikowych rozpocznij od umycia ich specjalnym środkiem, najlepiej preparatem w opakowaniu z atomizerem tzw. interior cleanerem. Tak wyczyszczone plastiki wytrzyj ściereczką z mikrofibry. Dopiero teraz możesz na nie nałożyć środek konserwujący i ochronny, np. dressing do plastików.

Czyszczenie auta – mycie drobnych, delikatnych elementów

Do czyszczenia kratek wlotu powietrza użyj pędzla i odkurzacza. Możesz także nałożyć na rurę odkurzacza specjalną, małą końcówkę z naturalnego włosia – dzięki temu nie porysujesz kokpitu swojego samochodu. Do czyszczenia szybek tablicy zegarów użyj zwykłego płynu do szyb. Pamiętaj jednak, aby po umyciu wytrzeć je nie tradycyjną szmatką, tylko taką wykonaną z mikrofibry.

Do mycia wyświetlacza radia samochodowego, nawigacji, klimatyzacji oraz innych delikatnych i błyszczących powierzchni użyj specjalnego żelu, takiego, którym czyści się telewizory LCD. Preparat ten nakładaj miękką szmatką z mikrofibry. Pamiętaj, że czyścisz bardzo delikatne i wrażliwe elementy wyposażenia swojego samochodu, nie możesz więc dopuścić do zarysowania tych elementów. Co jakiś czas szmatkę powinieneś wyprać w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła, a następnie dokładnie ją wypłukać.