Przegrzany silnik - co robić? Jak rozpoznać, czy usterka jest poważna?

Przegrzanie silnika podczas jazdy autem to jeden z najbardziej niepokojących sygnałów, jaki może odebrać kierowca, zerkając na odpowiedni wskaźnik na desce rozdzielczej. Jak należy postępować w takiej sytuacji?

Wzrost temperatury płynu chłodniczego wymaga nie tylko natychmiastowej reakcji, lecz także podstawowej wiedzy, jak się zachować w takiej sytuacji. Co można i powinno się zrobić, a czego bezwzględnie należy unikać w razie przegrzania silnika w samochodzie? Tego dowiesz się z poniższego poradnika.

Przegrzany silnik: objawy

Płyn chłodzący przy rozgrzanym silniku ma zwykle temperaturę 90–100°C. Jeśli wzrasta ona powyżej 120–130°C, zwykle kierowca otrzymuje informację zwrotną w postaci wskazówki
przekraczającej dopuszczalną temperaturę i znajdującej się na czerwonym polu wskaźnika, informacji na wyświetlaczu albo ostrzeżenia głosowego.
Wzrost temperatury powyżej dopuszczalnej normy świadczy o przegrzaniu silnika. Oczywiście wskazania systemów nie są jedynymi oznakami tego, że silnik się przegrzewa. Świadczą o tym również:

  •  problemy z ogrzewaniem kabiny;
  •  intensywny zapach płynu chłodzącego we wnętrzu auta;
  •  zbyt mocno nabrzmiałe przewody układu chłodzenia.

Oczywiście tego ostatniego punktu nie jesteśmy w stanie stwierdzić podczas jazdy. Możemy to zrobić już po zakończeniu podróży, po podniesieniu maski samochodu.

Przyczyny przegrzania silnika w samochodzie

Do najczęściej spotykanych przyczyn przegrzania silnika zaliczyć można:

  • nieszczelność przewodów układu chłodzącego, a w konsekwencji wyciek płynu chłodzącego;
  • pęknięcie paska napędzającego pompę cieczy;
  • awarię pompy cieczy chłodzącej;
  • niesprawny wentylator chłodnicy;
  • termostat;
  • zużycie uszczelki pod głowicą.

Czasami też usterce ulega wskaźnik temperatury cieczy chłodzącej. W takiej sytuacji może się okazać, że z układem chłodniczym jest wszystko w porządku, a zawiódł jedynie moduł wskaźnika.

Przyczyny przegrzania silnika w samochodzie

Do najczęściej spotykanych przyczyn przegrzania silnika zaliczyć można:

  • nieszczelność przewodów układu chłodzącego, a w konsekwencji wyciek płynu chłodzącego;
  • pęknięcie paska napędzającego pompę cieczy;
  • awarię pompy cieczy chłodzącej;
  • niesprawny wentylator chłodnicy;
  • termostat;
  • zużycie uszczelki pod głowicą.

Czasami też usterce ulega wskaźnik temperatury cieczy chłodzącej. W takiej sytuacji może się okazać, że z układem chłodniczym jest wszystko w porządku, a zawiódł jedynie moduł wskaźnika.

Skutki przegrzania silnika w aucie

Jednorazowe przegrzanie silnika, któremu kierowca zdołał w porę zapobiec, nie dopuszczając do poważnych następstw, nie musi nieść ze sobą negatywnych skutków. Na pewno jednak ciągłe ignorowanie podnoszącej się temperatury płynu chłodzącego prędzej czy później zmusi
nas do konfrontacji z parą buchającą spod maski lub nawet koniecznością przeprowadzenia drogich i wieloelementowych napraw.
Do mniej kosztownych czynności zaliczyć należy wymianę uszczelki pod głowicą, a do poważniejszych – pęknięcie pierścieni tłokowych, puchnięcie tłoków, a nawet zatarcie silnika.

Przegrzany silnik – co robić?

Jeśli w trakcie jazdy zauważymy, że wskaźnik temperatury płynu chłodzącego niebezpiecznie zbliża się do strefy alarmowej, natychmiast powinniśmy włączyć ogrzewanie na maksymalny
poziom (odbierzemy w ten sposób ciepło z silnika i wtłoczymy je do kabiny) i jak najszybciej zjechać samochodem na pobocze. Jeśli podróżujemy latem, najlepiej będzie znaleźć zacienione miejsce. Musimy zatrzymać auto i odczekać przynajmniej godzinę. Następnie trzeba podnieść maskę i sprawdzić poziom cieczy chłodzącej. Jeśli jest poniżej minimum – dolejmy wodę (musi być gorąca lub przynajmniej ciepła!). Uwaga! Upewnijmy się, że
silnik zdążył się schłodzić! Jeśli odkręcimy korek na gorącym układzie zamkniętym, może dojść do gwałtownego wylania płynu przez odkręcony zbiornik i bolesnego poparzenia skóry. Należy to robić bardzo powoli i ostrożnie. Jeśli widać, że płyn zaczyna „kipieć” i jego stan się
gwałtownie podnosi, szybko zakręćmy zbiornik. Czas, po jakim uda się bezpiecznie otworzyć układ, jest uzależniony od danego silnika, od materiałów jakie zostały użyte do jego budowy,
oraz stopnia przegrzania. Oczywiście najlepiej byłoby dodać płyn chłodniczy, ale zwykle nie jest to możliwe. Po dolaniu wody należy włączyć silnik. Jeśli wskaźnik pokazuje normalną
temperaturę, spróbujmy kontynuować jazdę – najlepiej do najbliższego mechanika, żeby ustalić przyczynę usterki. Jeżeli jednak po przejechaniu kilku kilometrów historia się powtarza, lepiej wezwać pomoc drogową.

Czego nie robić w przypadku przegrzania silnika?

Poza kilkoma czynnościami, które są wskazane w przypadku przegrzania silnika, istnieje szereg
innych, których należy się bezwzględnie wystrzegać. Chodzi tu m.in. o:

  • bagatelizowanie wskaźnika i kontynuowanie jazdy;
  • otwieranie maski natychmiast po zatrzymaniu samochodu (może poparzyć nas gorąca para);
  • otwieranie korka chłodnicy natychmiast po zatrzymaniu samochodu (ciśnienie płynu chłodniczego powoduje jego rozbryzg, możemy więc ulec poparzeniu);
  • otwieranie korka zbiorniczka płynu chłodzącego (ciecz ze zbiorniczka również może nas
    poparzyć);
  • dolewanie zimnej wody do rozgrzanego płynu chłodzącego, a więc pośrednio do rozgrzanego silnika;
  • dolewanie do zbiorniczka płynu do spryskiwaczy (ma zbyt niską temperaturę wrzenia, a
    także łatwo się pieni, co zmniejsza wydajność układu; może też dojść do reakcji chemicznej między płynem chłodniczym i płynem do spryskiwacza i wytworzy się „galareta”).

Powyższa lista nie zamka długiej listy czynności zakazanych w przypadku przegrzania silnika. Przedstawia jednak błędy, które są popełniane przez kierowców najczęściej i których bezwzględnie należy unikać.