Regeneracja zacisków hamulcowych - kompleksowy poradnik

To właśnie dzięki m.in. zaciskom hamulcowym klocek hamulcowy styka się z tarczą, co powoduje hamowanie samochodu. W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości w działaniu zacisków hamulcowych powinno się jak najszybciej udać do mechanika.

W przypadku wystąpienia problemów z zaciskami hamulcowymi wielu kierowców zastanawia się, czy postawić na tańszy zamiennik, czy lepiej wybrać droższą, ale oryginalną część. Nie warto w takiej sytuacji przesadnie oszczędzać, gdyż później możemy się narazić na przykre konsekwencje.

Regeneracja zacisków hamulcowych – o czym trzeba pamiętać?

Zaciski hamulcowe bez wątpienia stanowią kluczowy element układu hamulcowego. Zaciski bardzo łatwo zepsuć lub po prostu zużyć – codziennie są one narażone na trudne warunki atmosferyczne oraz różnego rodzaju zanieczyszczenia. Z tego względu warto więc raz na kilka lat sprawdzać ich stan, aby nie narazić się na przykre konsekwencje w przyszłości. Wiele osób bardzo często decyduje się na regenerację starych zacisków hamulcowych, co jest o wiele bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż zakup nowego elementu. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie zaciski hamulcowe nadają się do regeneracji. Aby sprawdzić, czy da się to zrobić, należy przeprowadzić szczegółową diagnostykę. Mechanik podczas niej z pewnością zauważy, czy zaciski można regenerować, a także czy pojawiły się na nich różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Pamiętaj, że każda, nawet najmniejsza usterka układu hamulcowego jest istotna, gdyż może mieć wpływ na twoje bezpieczeństwo na drodze. Jeśli więc dostrzeżesz jakieś niepokojące sygnały, niezwłocznie udaj się do mechanika.

Zaciski hamulcowe nieustannie pracują, dlatego cały czas są narażone na duże przeciążenia i działanie w trudnych warunkach atmosferycznych. Jak zatem można dokonać skutecznej regeneracji zacisków hamulcowych?

Jak się zabrać za regenerację zacisków hamulcowych?

Proces regeneracji zacisków hamulcowych składa się z kilku etapów. Przedstawiamy samodzielny proces regeneracji zacisków hamulcowych krok po kroku:

1. Pierwszym etapem jest demontaż zacisków hamulcowych. Do demontażu zacisku potrzebne będą:

  • Coś do wciśnięcia tłoczków

Do kolejnych czynności przydadzą się następujące produkty: 

  • Akumulatorowy klucz udarowy NEO

Szlifierka kątowa 1000W, 125 mm 04-716
Szlifierka kątowa 1000W, 125 mm 04-716
Special Price 230,00 zł Zamiast 250,00 zł
Szlifierka kątowa 3000W, 230mm 04-715
Szlifierka kątowa 3000W, 230mm 04-715
Special Price 549,00 zł Zamiast 575,00 zł
  • Miniszlifierka kątowa (opcjonalnie). 

2. Następnie należy wyczyścić powierzchnię zacisków i wszystkich zakamarków, aby sprawdzić, czy nie pojawiła się rdza. 

3. Całość po dokładnym oczyszczeniu można pomalować specjalnym lakierem do zacisków. Lakier taki jest odporny na wysoką temperaturę. 

4. W warunkach domowych możliwa jest wymiana wszystkich gumowych elementów, a także uszczelek i osłon kurzowych oraz prowadnic zacisku. Instalacja tych elementów możliwa jest dopiero po polakierowaniu. 

Dowiedz się też: Jak dokonać wymiany klocków i tarcz hamulcowych?

Regeneracja zacisków hamulcowych – podsumowanie

Regeneracja zacisków hamulcowych z pewnością jest dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem, w przypadku problemów z układem hamulcowych. Oprócz tego ma spore plusy pod względem ekonomicznym – nie jest konieczne wyrzucanie starych, jedynie lekko uszkodzonych zacisków, skoro po regeneracji mogą one znów działać na pełnych obrotach. Regenerowane zaciski hamulcowe są obejmowane aż dwuletnią gwarancją, dzięki czemu zyskujemy pewność, że naprawione elementy będą działały jeszcze przez dłuższy czas. Ignorowanie problemów z zaciskami hamulcowymi może nawet doprowadzić do tragedii na drodze. Dlatego też nie warto bagatelizować wszelkich niepokojących sygnałów związanych z układem hamulcowym, tylko niezwłocznie udać się do mechanika.