Jak prawidłowo dobrać obcinak do kabli?
Dobry elektryk bez wysokiej jakości obcinaka do kabli nie zaczyna pracy. Ale to, jaki obcinak wybrać, nie jest wcale sprawą oczywistą.
Pierwsze pytanie - do aluminium czy do miedzi?
Przewody elektryczne wykonuje się z miedzi lub aluminium. Metale te różnią się od siebie twardością, więc i obcinaki do kabli muszą być inne. W przypadku najtańszych obcinaków możliwe jest cięcie praktycznie wyłącznie miedzi. Aluminium jest zdecydowanie twardsze i może wyszczerbiać krawędzie tnące. Średnia półka cenowa to już narzędzia, które poradzą sobie zarówno z kablami miedzianymi, jak i aluminiowymi. Najlepsze narzędzia oczywiście poradzą sobie i z miedzią, i z aluminium. Można mieć pewność, że takie narzędzia nie doznają żadnego uszczerbku, jeśli będą używane cały czas do twardych kabli aluminiowych.
Na jakie cechy zwrócić uwagę?
Obcinak do kabli musi być przede wszystkim precyzyjny. W wielu najtańszych modelach wystarczy obciąć kilka kabli, aby krawędzie tnące przestały schodzić się w tym samym miejscu, co automatycznie dyskwalifikuje narzędzie z dalszej eksploatacji. Szczypce do cięcia przewodów powinny zapewniać ochronę przed porażeniem. Obcinak izolowany przyda się nie tylko elektromonterom i nie tylko w czasie pracy na przewodach będących pod napięciem. Ważnajest również ergonomia. Rękojeść powinna zapewniać chwyt w każdych warunkach i musi dobrze leżeć w dłoni. Bardzo dobrze sprawują się rękojeści wielomateriałowe. Liczy się również długość - im dłuższe rękojeści, tym mniej siły trzeba użyć, aby przeciąć kabel dzięki zastosowaniu dłuższej dźwigni.
Obok videoprezentacja jednego z modeli marki NEO: Obcinak do kabli 01-516 NEO.
Obcinak do kabli miedzianych i aluminiowych NEO o wymiarze 250 mm, z grzechotką. Hartowane szczęki tną do maksymalnej średnicy 32 mm. Wysokogatunkowa stal chromowo-wanadowa zapewnia długoletnią wytrzymałość szczęk. Ergonomiczna, gumowana rękojeść podnosi komfort użytkowania.
Jakość narzędzia potwierdzona certyfikatem TÜV i 25-letnią gwarancją producenta.