Jak wybrać odpowiedni zszywacz tapicerski i jakie jest jego zastosowanie?

Zszywacz tapicerski to urządzenie, które przyda się nie tylko w warsztacie tapicera, ale znajdzie zastosowanie także podczas codziennych czynności w naszych domach. Narzędzie to umożliwia znacznie szybsze i bardziej sprawne wykonanie napraw tapicerowanych elementów, ale nie tylko. Może służyć jako niezbędny sprzęt, który urozmaici nasze hobby i nada mu zupełnie inny wymiar. 

Zastanów się, ile razy podczas majsterkowania nachodziły Cię myśli o tym, że w danej sytuacji przydałby Ci się zszywacz tapicerski, dzięki któremu twoja praca byłaby wykonana znacznie szybciej, solidniej i bardziej estetycznie. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup odpowiedniego zszywacza, warto przeanalizować swoje potrzeby, aby móc wybrać właściwy sprzęt dobrany do naszych preferencji oraz rzeczy, które chcemy z jego pomocą stworzyć. 

Jak w takim układzie wybrać odpowiedni zszywacz tapicerski? Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem zszywacza tapicerskiego? W jaki sposób powinno się zakładać zszywki, aby nie uszkodzić urządzenia oraz nie skaleczyć się? Co warto wiedzieć, decydując się na taker ręczny? Wyjaśniamy.

Do czego służy zszywacz tapicerski?

Zszywacz tapicerski (inaczej taker), jak sama nazwa wskazuje, jest używany głównie w zakładzie tapicerskim, gdzie z jego wykorzystaniem obija się drewniany mebel za pomocą tkanin. To znacznie większa, mocniejsza i bardziej wytrzymała wersja zszywacza biurowego, który jest nam dobrze znany. Mimo swoich rozmiarów narzędzie jest dość lekkie, dzięki czemu praca z nim nie jest utrudniona. Dodatkowo prosty mechanizm zapewnia bezawaryjność, dzięki czemu zszywacz z powodzeniem może posłużyć nam latami. Taker tapicerski warto mieć w swoim domu, ponieważ jest prostym w obsłudze urządzeniem, które nie tylko doskonale sprawdza się w warsztacie tapicerskim. Będzie on również przydatny w gospodarstwie domowym ze względu na poręczność w użyciu, niewielki rozmiar oraz skuteczność. Z pomocą zszywacza tapicerskiego można samodzielnie odrestaurować meble z wykorzystaniem różnych materiałów, pokryć ściany materiałem izolacyjnym lub tapetą, zabezpieczymy drewno dodatkową warstwą ochronną, a taker przyda się także w przypadku aranżacji dekoracji w domu oraz ogrodzie.

Zszywacze tapicerskie - jaki najlepiej wybrać?

W zależności od przeznaczenia istnieją różne rodzaje zszywaczy tapicerskich, które możemy dopasować do wyposażenia naszego miejsca pracy. Na początku przede wszystkim musimy zastanowić się, do czego będziemy używać zszywacza, jaką tkaninę lub materiał będziemy mocować z jego pomocą oraz jak często zamierzamy z niego korzystać. Na podstawie tego powinniśmy zdecydować się na jeden z dostępnych rodzajów takera:

  • ręczny zszywacz tapicerski - idealne urządzenie dla wszystkich tych, którzy używają zszywacza amatorsko, sporadycznie i na niewielkich powierzchniach. Ten najprostszy model takera posiada świetny stosunek jakości do ceny, ponieważ jest niewielki, lekki, wytrzymały, a przy tym niedrogi. Z drugiej strony produkt ma też swoje wady, za sprawą tego, że napędzany jest siłą ludzkich rąk, jego moc nie jest aż tak wysoka jak w przypadku automatycznych urządzeń, a czas pracy znacznie się wydłuża. Ciężko jest również przymocować materiały o dużej gęstości ze względu na ograniczone możliwości, jakie posiada taker ręczny.

  • elektryczny zszywacz tapicerski - znacznie bardziej skuteczne urządzenie niż manualny odpowiednik, a to dzięki ergonomicznemu kształtowi i dużej sile uderzenia. Zszywacz elektryczny bez problemu upora się nawet z grubszymi tworzywami i dotrze w trudno dostępne miejsca. Jego wadą jest jednak jego cena - jest znacznie droższy niż taker ręczny i nie każdy może sobie na niego pozwolić.
  • pneumatyczny zszywacz tapicerski - profesjonalny sprzęt przeznaczony do częstego i intensywnego użytkowania. Zszywacze pneumatyczne mają dużą moc, są niezwykle szybkie i lekkie, a ich obsługa nie jest tak skomplikowana jak mogłoby się wydawać. Ponadto tego typu zszywacz tapicerski przyda się nie tylko w tapicerstwie, ale również przy pracach remontowych i budowlanych.

Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem zszywacza tapicerskiego?

Przeznaczenie, waga i wygodny kształt to nie wszystko, na co powinno się zwrócić uwagę przed zakupem zszywacza tapicerskiego. Istotną kwestią są poszczególne parametry, którym trzeba się przyjrzeć, aby móc skompletować praktyczny sprzęt do tapicerowania. Wśród nich liczy się wydajność, szybkość, długość magazynka, a także możliwość montażu materiałów różnej grubości ze sobą. Im dłuższy magazynek, tym więcej zszywek będziemy mieli do dyspozycji, a im większa szybkość i wydajność, tym większe możliwości eksploatacji.

Jaki zszywacz tapicerski będzie lepszy- na gwoździe, czy na zszywki?

Istnieją różne rodzaje zszywaczy tapicerskich różniące się od siebie tym czy w magazynku znajdziemy zestaw zszywek lub sztyftów. Sztyfty są gwoździami pozbawionymi łebków, które są znacznie bardziej dyskretne niż klasyczne gwoździe i oprócz tych samych funkcji znacznie lepiej wpływają na walory estetyczne naszych prac. Trzeba pamiętać jednak, że taker wyposażony w sztyfty jest już profesjonalnym sprzętem, który również kosztuje sporo. Jeśli zamierzamy nie używać go zbyt często, taki zakup może się nam nie opłacać i lepiej przemyśleć klasyczny zszywacz tapicerski na zszywki.

Bez względu na to, jaki taker was interesuje, znajdziecie go w naszej ofercie! Sklep internetowy Fixero posiada bogaty asortyment, wśród którego znajdziecie takery profesjonalne i amatorskie o różnej mocy. Sprawdźcie, co dla was przygotowaliśmy!