Nożyce do blachy to sprzęt, bez którego na pewno nie mogliby obejść się dekarze. Wycinanie kawałków blach pokrywających dachy dzięki elektrycznym nożycom do blachy idzie dużo szybciej.
Kiedy jeszcze przydadzą się nożyce do blachy?
Nożyce do blachy przydają się również przy montażu parapetów, a także metalowych profili. W wielu specjalistycznych sklepach internetowych oraz marketach branżowych można kupić nożyce do blachy proste, a także prawe i lewe, które świetnie nadają się do kształtowania ciętej blachy. Takie urządzenie charakteryzuje się sporą mocą, dzięki czemu można nimi ciąć wprost lub ewentualnie nadawać blaszanym arkuszom wymagane kształty, np. półkola. Nożyce możemy wykorzystywać również do cięcia innych materiałów, jak druty, pręty czy przewody. Wówczas możemy sięgnąć po większą wersję nożyc, czyli szczypce do prętów. Zasadnicza różnica pomiędzy tymi narzędziami to dodatkowa, przegubowa dźwignia, która pozwala zwiększyć siłę nacisku podczas cięcia. W wielu sklepach możemy natknąć się na dwa rodzaje nożyc do cięcia blachy. Są to nożyce do blach płaskich i nożyce do blach trapezowych. Te pierwsze pozwalają na cięcie materiału prostego, pozbawionego fal i wybrzuszeń. W przypadku drugiego rodzaju nożyc element tnący zamocowany jest na specjalnym trzpieniu. Dzięki temu mogą one ciąć blachy dachowe, swobodnie manewrując po nierównych elementach blachy czy blachodachówki. To, o czym na pewno należy pamiętać podczas pracy zarówno z jednym, jak i drugim modelem nożyc do blach, to szczególna dbałość o własne bezpieczeństwo. Po cięciu arkuszy krawędzie blachy są bardzo ostre, trzeba więc być ostrożnym.
Jak działają nożyce elektryczne do blachy?
Nożyce elektryczne do blachy wyposażone są w stopę roboczą. Ta część urządzenia kształtem przypomina półkole. Za elementy tnące służą dwa płytkowe noże. Jeden z noży – górny – stanowi część ruchomą. Posuwisto-zwrotne ruchy, jakie wykonuje podczas pracy, mogą przypominać pracę ręcznej piły lub wyrzynarki. Nieruchomą częścią jest dolny nóż, który stanowi element oporowy. Podsumowując, za proces cięcia odpowiada wyłącznie górna część ruchomego noża, zaś cięcie odbywa się poprzez posuw całego narzędzia, za co odpowiedzialny jest operator. Możliwości poszczególnych nożyc do cięcia blachy zależne są od mocy silnika. Sprawne manewrowanie w twardym i opornym materiale umożliwia ergonomiczny kształt nożyc. Dzięki temu mogą być one wykorzystywane do bardzo precyzyjnych cięć. Część modeli elektrycznych nożyc do blachy ma również rowki miernicze, które umożliwiają wykonanie dokładnego pomiaru obrabianego materiału. Do wymienionych funkcji nożyc elektrycznych do blachy warto również dodać ergonomiczne kształty oraz odpowiedni materiał, z którego będzie wykonana powłoka uchwytów. Pozwoli to zmniejszyć poślizg i zagwarantować operatorowi pewny chwyt, co ma zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo pracy. Nożyce do blach powinny również mieć dodatkowe elementy ochronne.
Jakie powinny być profesjonalne nożyce do blachy?
Nożyce do blachy można podzielić na grupy, które różnią się w zależności od rodzaju cięcia. To wspomniane nożyce przelotowe do cięć prostych w takich materiałach jak stal walcowana na zimno. Kolejna grupa to sprzęt, który poradzi sobie z każdego rodzaju cięciem. Innym typem nożyc do blachy jest wersja przemysłowa. To maszyna, która w swojej pracy wykorzystuje zasadę dźwigni, czyli sztywnego pręta mającego stałą oś obrotu. Dźwignia w przemysłowych nożycach do blachy może być jedno- lub dwuramienna. Jednoramienne dźwignie sprawdzają się lepiej w przypadku grubszych blach. Nożyce do blach mogą być zasilane energią z sieci lub dzięki akumulatorom. Jeśli pracujemy na dużej przestrzeni, warto sięgnąć po tę drugą wersję. Wówczas nie będziemy się przejmować ewentualnym brakiem dostępu do gniazda elektrycznego. Można używać ich w dowolnym miejscu. Niestety, należy liczyć się z tym, iż akumulatorowe nożyce do cięcia blachy mają ograniczony czas pracy, uzależniony od jakości i pojemności akumulatora. Wybierając nożyce do blachy, warto brać także pod uwagę wagę urządzenia. Im będzie ono lżejsze, tym mniej będzie obciążać ręce operatora, a tym samym praca będzie bardziej komfortowa. Profesjonalne nożyce do blachy mają ostrza wykonane ze stali HSS. Odznaczają się one długą żywotnością i pozwalają na szybkie i bezpieczne wykonywanie pracy.