Ukośnica - do czego służy i jaką wybrać? Charakterystyka i parametry piły ukosowej

Ukośnice, inaczej piły lub pilarki ukosowe, to elektronarzędzia, które z pewnością są dobrze znane każdemu majsterkowiczowi. To dzięki nim możliwe jest precyzyjne cięcie materiałów drewnianych, tworzyw sztucznych, a nawet cięcia metalu. 

Wśród elementów, na które musimy zwrócić uwagę, wyróżniamy m.in. takie parametry jak: moc urządzenia, prędkość obrotową, zakres regulacji, średnica tarczy, dodatkowa funkcjonalność urządzenia.

Jak w takim układzie znaleźć ukośnicę idealną do swojego warsztatu, która oprócz wielu przydatnych funkcji zapewni nam także bezpieczeństwo? Jakie parametry powinna posiadać pilarka ukosowa, aby zapewnić efektywną pracę? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Czym jest ukośnica i do czego służy?

Ukośnica to elektryczne urządzenie przeznaczone głównie do cięcia drewna oraz materiałów drewnopodobnych w zakładach stolarskich. Jednak doskonale sprawdzi się również w domowych warunkach do cięcia różnych materiałów. W zależności od tego, w jaką tarczę tnącą ukośnica zostanie wyposażona, znajdzie zastosowanie w pracy z różnymi tworzywami. 

Rodzaj tarczy należy dopasować do obrabianego materiału, ponieważ do każdego tworzywa istnieją dedykowane tarcze tnące, które nie tylko nadają się do cięcia materiałów miękkich (tak jak drewno), ale również do cięcia metali oraz tworzyw sztucznych

Obecnie ukośnica staje się bardzo popularna zarówno majsterkowiczów jak i profesjonalistów. Ze względu na ogromną wydajność cięcia i połączenie funkcji przesuwania z szerokim zakresem kątów, będzie odpowiednia zarówno do projektów budowlanych, jak i skromnych prac domowych. 

W domowych warunkach ukośnica najczęściej wykorzystywana jest do cięcia paneli podłogowych, wykonywania balustrad, elementów do budowy mebli oraz przydomowych altan.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Rozglądając się za piłą ukosową warto mieć na uwadze kilka kluczowych parametrów, które nie tylko usprawnią naszą pracę, ale również zapewnią odpowiedni komfort pracy podczas użytkowania.

Zakup ten powinien być poważnie przemyślany, bo oprócz przeznaczenia i wykonywanych czynności musimy ją odpowiednio dopasować także pod siebie. 

Poza tym jest to dość spory wydatek, warto więc wcześniej przeanalizować dokładnie wszelkie najważniejsze parametry ukośnicy, aby dokonać jak najlepszego wyboru.

Moc i prędkość obrotowa

Moc silnika napędowego to jedna z najważniejszych kwestii przy wyborze ukośnicy. Dzięki niemu praca jest bardziej efektywna, a cięcie skośne idzie znacznie sprawniej. Dostępne na rynku piły ukosowe zazwyczaj posiadają moc w przedziale 1200-3600 W, ale nie tylko to jest istotne. 

Liczy się również prędkość obrotowa, która powinna oscylować między 3750, a 5500 obrotów na minutę. Musimy też brać pod uwagę to, że w zależności od tworzywa, z jakim mamy zamiar pracować, powinniśmy dopasować do niego odpowiednią moc ze względu na gęstość i strukturę, jaką posiada. Im tworzywo jest twardsze, tym moc obrotowa i prędkość powinny być mniejsze.

Tarcza tnąca

Urządzenie wyposażone w odpowiednie tarcze to niezwykle istotna sprawa. Dzięki różnorodnym tarczom istnieje znacznie więcej możliwości i można dopasować linię cięcia do własnego projektu. To znacznie ułatwia pracę, poprawia jej jakość oraz zapewnia komfort podczas wytyczania linii cięcia.

Dodatkowo im większe średnice, tym większa głębokość cięcia, co jest niezwykle przydatne przy obrabianiu grubszych tworzyw i materiałów drewnopochodnych oraz drewnianych.

Kąt cięcia

Nazwa ukośnica nie jest przypadkowa, ponieważ została stworzona do tego, żeby ciąć pod skosem. Kąt nachylenia zazwyczaj wynosi od 45 do 90 stopni, a dodatkowo można ustawić kąt cięcia. 

Istotną rolę w pilarkach ukosowych odgrywa możliwość cięcia w obu stronach, ale występują też modele jednostronne. Ukośnica posiadająca funkcję cięcia w obu stronach wykorzystywana jest do bardziej złożonych prac, które wymagają dwustronnego cięcia jak np. produkcja mebli. 

Pilarka ukosowa w konkretnych modelach ma już z góry ustalone przez producenta takie parametry jak: maksymalna głębokość cięcia oraz szerokość cięcia danego kąta.

Wielkość oraz waga

Ukośnice zazwyczaj są kompaktowymi urządzeniami, więc ich wielkość zbytnio nie różni się między sobą, a ponadto nie zabierają zbyt dużo przestrzeni w pomieszczeniu. W zależności od modelu, waga może wahać się od 7 nawet do 25 kilogramów. 

Oczywiście, jeżeli nie mamy zamiaru przenosić ukośnicy i chcemy pracować z nią w jednym określonym miejscu, wtedy waga nie ma większego znaczenia i możemy zainwestować w znacznie bardziej solidny i ciężki sprzęt.

Dodatkowe udogodnienia, które usprawnią cięcia materiałów

Produkt wyposażony w system odsysania pyłu, który wyposażony jest w specjalny worek na pył, sprawi, że niechciany miał zostanie szybko usunięty, dzięki czemu nie ograniczy widoczności oraz pozwoli na utrzymanie porządku w przydomowym warsztacie. Innym przydatnym akcesorium jest laser wskazujący linię cięcia, który pomaga w wyznaczaniu cięć szczelinowych.

Najlepsza ukośnica to taka, której zastosowanie będzie obejmowało szeroki zakres działań i jednocześnie zapewniało komfort pracy. Przy wyborze, oprócz funkcjonalności, należy jednak kierować się także bezpieczeństwem i dopilnować, aby urządzenie wyposażone było we wszelkie mechanizmy gwarantujące naszą ochronę.