Wiosenne przycinanie drzew i krzewów

Dużymi krokami zbliża się wiosna (w niektórych regionach zimy właściwie nie było), jest to okres, w którym dobrze jest zadbać o przydomowe drzewa i krzewy. Wiosenne przycinanie gałęzi to odwieczna tradycja, mająca na celu poprawę wyglądu i kondycji roślin. Systematycznie cięcie pomaga w przyjęciu się roślin w pierwszych latach wzrostu oraz pozwala uformować i zagęścić koronę. Przycinanie krzewów, szczególnie w żywopłotach, pozwala na również odpowiednio je uformować a szczególnie zagęścić - żeby żywopłot spełniał swoją rolę .

Kiedy jest najlepszy okres do przycinania drzewek i krzewów ? Z reguły to bezdeszczowe dni na przełomie zimy i wiosny z temperaturą powyżej zera. Patrząc na to jak wygląda aktualna zima, okres ten mamy teraz. Ważne żeby zdążyć przed pojawieniem się liści i pąków.

Drzewka przycinamy głównie po to, żeby światło docierało do niższych partii korony - poprawiamy wtedy ich rozwój i owocowanie, krzewy przycinamy, żeby je formować zgodnie z własnym wyobrażeniem, żywopłoty przycinamy równo, żeby tworzyły nam ścianę zieleni.

Dobra wiadomość jest taka, szczególnie dla początkujących w tej dziedzinie, że trudno jest uśmiercić roślinę niewłaściwym przycinaniem. Jedyne zagrożenie jest takie, że trochę ją osłabimy, albo nie zakwitnie w tym roku.

Najważniejsza sprawa, oprócz celowego formowania roślin, to usuwanie uschniętych / zdrewniałych gałęzi. Dobrze jest to zrobić be względu na rodzaj rośliny (iglak, krzew, drzewko owocowe) - pozwoli to na wykorzystanie pełni wiosennych sił na wzrost tylko zdrowych części rośliny.

Cięcie roślin to dość pracochłonna praca, wymagająca też trochę wyobraźni przestrzennej - dobrze by było wiedzieć, jak drzewko czy krzew będzie wyglądać po przycięciu.

Generalna zasada to lepiej przyciąć mniej niż za dużo. Jedynie świeże nasadzenia dobrze jest przyciąć nawet o 1/3, żeby je uformować i zmusić do rozgałęziania i zakrzewiania.

Oczywiście nie wszystko jest takie czarno-białe. Są rośliny, które możemy ciąć o dowolnej porze (np. jałowce płożące) ale są też rośliny których zwłaszcza zimą i wczesną wiosną nie powinniśmy przycinać (np. forsycja, pigowowiec, różnaecznik).

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, możemy wesprzeć się odpowiednią literaturą, albo zapisać się na kursy organizowane przez szkółki drzew i krzewów oraz przez gospodarstwa sadownicze.

Kolejna kwestia to sprzęt - mamy dziesiątki sekatorów do wyboru.

Do drobnego cięcia krzewów i kwiatów mamy do wyboru sekatory kowadełkowe. W zależności jakie średnice gałęzi i pędów będziemy cieli, możemy użyć sekator mały np. 15G201 (VERTO) o zakresie cięcia do 10 mm, lub duży sekator z przekładnią ułatwiającą cięcie gałęzi do grubości 42 mm - 15G257 (VERTO). Jeśli to będzie za mało, można wybrać sekator teleskopowy 15G259 (VERTO) - dzięki rozsuwanym uchwytom zwiększamy zasięg pracy. Wszystkie mają powłokę PTFE na ostrzach, zabezpieczającą przed korozją.

Do cięcia drobnych gałęzi, dobrym wyborem będzie sekator ofsertowy 15G202 (VERTO), który dodatkowo posiada opcję zmiany rozstawu uchwytów co daje możliwość dopasowania go do mniejszej dłoni. Tego typu sekator występuje również w wersji "dużej" 15G254 (VERTO).

Do zadań specjalnych (duże wysokości. grube gałęzie, trudnodostępne miejsca) możemy wybrać sekator gąsiennicowy z piłą 15G260 (VERTO) - przy zastosowaniu odpowiedniej przedłużki, nawet własnej roboty, możemy ciąć gałęzie wysoko, bez wchodzenia na drabinę.

Nie mam możliwości w krótkim artykule przekazać ogromu wiedzy i doświadczenia zawodowych ogrodników i sadowników - nic nie zastąpi praktyki i doświadczenia uzyskanego w środowisku naturalnym.

 

Zobacz wszystkie narzędzia ogrodowe

Porady

Żeby trawnik był równy kosa elektryczna czy kosa akumulatorowa? Sklepy internetowe oraz markety z narzędziami oferują kosiarki o różnych napędach: kosy elektryczne,... Zobacz artykuł
Aerator umożliwia ograniczenie chemii w ogrodzie Użyźnianie za pomocą aeratora powoduje, że życiodajne składniki, takie jak tlen i woda, szybciej... Zobacz artykuł
Wertykulator pomoże glebie się oczyszczać Wertykulator wyposażony jest w metalowe ostrza, które pionowo nacinają darń. Proces ten nazywa się... Zobacz artykuł
Wybieramy kosiarki do wysokiej trawy Regularne koszenie trawnika jest kluczowe dla utrzymania go w porządku. Równo przycięta, niska murawa... Zobacz artykuł

OFICJALNY SKLEP PRODUCENTA