Narzędzie wielofunkcyjne to bardzo przydatne urządzenie w warsztacie każdego majsterkowicza i profesjonalisty. Dzięki dostępności szerokiej gamy końcówek, jego zastosowanie jest ograniczone tylko i wyłącznie wyobraźnią operatora.
Zasada działania urządzenia jest bardzo prosta – oś, na której jest osadzone wybrane ostrze/końcówka, wibruje z częstotliwością do 20 000 cykli na minutę, dzięki czemu możemy obrabiać precyzyjnie wybrane materiały.
Należy zaznaczyć, że narzędzie jest bardzo bezpieczne. Przypadkowe dotknięcie ręką wibrującego ostrza nie spowoduje żadnych obrażeń, ponieważ skok ostrza jest tak mały (niecałe 3 stopnie), że ostrze nie jest w stanie przeciąć skóry.
Przejdźmy teraz tradycyjnie do wyborów - czyli co do czego i na co zwrócić uwagę.
Pierwsza sprawa – samo narzędzie:
- jeżeli będziemy używać go sporadycznie i zależy nam na cenie – do wyboru są najsłabsze urządzenia sieciowe, bez regulacji prędkości wibracji, w których końcówki mocuje się śrubą
- jeśli zależy nam na wygodzie i precyzji – mamy do dyspozycji narzędzie o większej mocy, z szybką wymianą końcówek i regulacją prędkości wibracji
- jeśli zależ nam na mobilności – mamy do dyspozycji urządzenie akumulatorowe w systemie ENRGY+ (jeden akumulator wiele narzędzi) – sprawdzi się doskonale w miejscach gdzie nie ma zasilania
Przy wyborze narzędzia trzeba zwrócić uwagę na typ mocowania końcówek/brzeszczotów, ponieważ będzie to miało w przyszłości duży wpływ na dostępność akcesoriów.
Najpopularniejszy jest uchwyt typu „BOSCH”, jedyne na co trzeba zwrócić uwagę to to, że występuje on w dwóch wersjach:
- do urządzeń z mocowaniem śrubowym
- do urządzeń z systemem szybkiej wymiany końcówek
Jeśli nie mamy pewności jakie mamy mocowanie - lepiej kupić końcówki z drugim typem mocowania - pasują one do obydwu typów urządzeń.
No i teraz klasycznie: jaki materiał? cięcie czy szlifowanie? po prostej, łuku czy w głąb?
- Do cięcia drewna mamy do wyboru brzeszczoty ze stali węglowej: półokrągły do cięcia po prostej, różnej szerokości brzeszczoty płaskie do cięcia wąskich elementów i do cięć w głąb
- Do cięcia metalu mamy wybór między brzeszczotami ze stali szybkotnącej (HSS) i Bi-metalu (połączenie stali szybkotnącej ze stalą węglową). Kształty są takie same jak brzeszczotów do drewna wybór polega na tym jaki typ stali będziemy cięli. Żeby odciąć wystający gwóźdź wystarczy brzeszczot HSS, ale do elementów ze stali nierdzewnej lepiej wziąć Bi-metal
- Do szkła i ceramiki mamy duży wybór brzeszczotów gdzie ostrza są wykonane albo z nasypu węglika wolframu albo super wytrzymały, nanoszony galwanicznie nasyp diamentowy. Takimi brzeszczotami można docinać kafelki, szlifować ich brzegi, usuwać fugi itp.
- Jest też cała gama ostrzy specjalnych takich jak noże do cięcia gumy albo skrobaki do różnych materiałów. Można nimi ciąć gumę, wykładzinę, zrywać tapetę itp.
- Istnieje również możliwość używania urządzenia wielofunkcyjnego jako szlifierki typu delta. Wystarczy zamontować stopę szlifierską z rzepem. W urządzeniu jest przystawka, umożliwiająca odsysanie pyłu za pomocą odkurzacza.
Jeżeli nie do końca wiemy jaką dokładnie pracę będziemy wykonywać , zawsze możemy kupić zestaw brzeszczotów przeznaczonych do drewna, metalu lub ceramiki. Mamy tam np. 3 brzeszczoty o różnym kształcie, który możemy dopasować do wykonywanej pacy.
Dlaczego jest to tak przydatne urządzenie ? To proste - możliwość obróbki wielu rodzajów materiałów, bardzo precyzyjnie, możliwość ustawienia ostrza pod różnym kątem, możliwość "dojścia" do ciasnych miejsc, bezpieczna praca... same zalety!
Ale jak w każdym wypadku są pewne ograniczenia - to jest narzędzie do drobnych, precyzyjnych prac:
- wyjęcie jednego, uszkodzonego kafelka a nie skuwanie całej ściany w łazience
- przycięcie kilku zapieczonych śrub a nie przemysłowe cięcie stali
- doszlifowanie zakamarków a nie zdzieranie farby z całego mebla
Nie mniej jednak dla sprytnego majsterkowicza jak i fachowca jest to nieocenione narzędzie uzupełniające park maszynowy.
Jacek Churski