Jak samemu zrobić kalendarz adwentowy - dla dzieci i dorosłych

Kalendarze adwentowe umilają czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Mogą tworzyć go bardzo lubiane przez najmłodszych tradycyjne bombonierki lub drobne prezenty w postaci choćby kosmetyków czy skarpetek. Podpowiadamy, jak zrobić kalendarz adwentowy samodzielnie.

Zwyczaj przygotowywania kalendarzy adwentowych pochodzi z Niemiec. To tam od XIX wieku wieszano wieńce adwentowe, na których zapalano po kolei 4 świece oznaczające 4 tygodnie adwentu. Alternatywą dla wieńców z czasem stały się kartonowe kalendarze z okienkami, w których ukrywano obrazki religijne przeznaczone przede wszystkim dla dzieci.

Klasyczny kalendarz adwentowy to ozdoba łatwa do wykonania. Do jej przygotowania wystarczy kawałek kartonu. Klejem przymocowuje się do niego 24 koperty wypełnione dowolnymi upominkami. Z pewnością uprzyjemni to czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Jeśli jednak chcemy, aby kalendarz stanowił dodatkowo niebanalną dekorację domu na święta, przygotujmy nietypowy kalendarz w formie girlandy lub wykorzystajmy znalezioną w lesie gałąź.

Jak zrobić kalendarz adwentowy dla dzieci? Girlanda z prezentami

Różnego rodzaju girlandy to modne ozdoby nie tylko do pokojów dziecięcych czy na święta. Te w formie kalendarzy adwentowych stanowią doskonałą dekoracją bożonarodzeniową, która może być ozdobą na kominek, ścianę lub drzwi już od początku grudnia.

Do wykonania kalendarza adwentowego w formie girlandy będziemy potrzebować takich przedmiotów jak:

  • sznurek
  • małe woreczki (np. jutowe), koperty lub nawet skarpetki
  • flamaster w dowolnym kolorze – odcień dobierzmy do kolorów opakowań w taki sposób, by napis był na nich widoczny
  • klamerki (opcjonalnie).

Wykonanie girlandy z paczuszkami wypełnionymi prezentami jest banalnie proste. Woreczki możemy uszyć samodzielnie lub kupić gotowe. Dobrym rozwiązaniem będzie też użycie zamiast nich nieco porwanych lub zdekompletowanych skarpetek albo zwykłych małych kopert. Piszemy na nich liczby od 1 do 24. Opakowania wypełniamy słodyczami lub wybranymi upominkami i przywiązujemy do sznurka – możemy je również przymocować klamerkami, co doda girlandzie uroku i ułatwi ściąganie prezentów najmłodszym. Girlandę rozwieszamy nad kominkiem lub łóżkiem, tworząc z niej dowolny kształt – warto spróbować uformować małą choinkę.

Jak zrobić kalendarz adwentowy z gałązki?

Kalendarz adwentowy, którego bazą jest gałązka znaleziona w ogrodzie lub lesie, stanowi naturalistyczną ozdobę. Doskonale sprawdzi się we wnętrzu skandynawskim czy minimalistycznym jako niebanalna dekoracja świąteczna.

Wykonanie kalendarza adwentowego z gałązki nie powinno nikomu sprawić trudności. Trzeba jedynie znaleźć odpowiednią gałąź i przymocować do niej 24 upominki. Należy więc przygotować:

  • gałązkę z dowolnego drzewa – powinna być dość solidna, by utrzymać ciężar upominków
  • papier do pakowania prezentów lub 24 małe torebki prezentowe, najlepiej w kilku różnych kolorach lub wzorach
  • nożyczki
  • klej
  • sznurek
  • flamaster lub naklejki z numerami
  • klej na gorąco i pistolet klejowy
  • dodatki – brokat, gałązki, szyszki, żurawina i inne.

Tworzenie kalendarza adwentowego zaczynamy od przygotowania 24 torebek na słodycze lub inne upominki. Wykonamy je, sklejając ze sobą poszczególne kawałki papieru prezentowego. Jeśli kupiliśmy gotowe torebki prezentowe, nie musimy ich specjalnie przygotowywać – wystarczy jedynie napisać na nich numery flamastrem lub przykleić naklejki. Takie paczuszki możemy ozdobić brokatem, drobnymi gałązkami świerku, szyszkami lub innymi dekoracjami kojarzącymi się ze świętami, które wystarczy przykleić klejem na gorąco. W każdej torebce należy zrobić dziurkę, np. dziurkaczem, i przewlec przez nią sznurek. Kiedy przygotujemy wszystkie 24 torebki, musimy je zawiesić na gałęzi. Gotowy kalendarz adwentowy powinniśmy przymocować do ściany, powiesić przy lampie lub nad stołem. W torebkach oprócz słodyczy mogą znaleźć się karteczki z przyjemnymi zadaniami do wykonania, które z pewnością spodobają się najmłodszym.