Jak zrobić biurko? Praktyczne wskazówki

Istnieje kilka sposobów na to, jak własnoręcznie zrobić biurko. Najprostszym rozwiązaniem jest złożenie konstrukcji z gotowych elementów dostępnych w sklepach budowlanych. Wykonując biurko samodzielnie, zyskasz mebel idealnie odpowiadający wszystkim twoim wymaganiom.

Wiele osób spędza przed biurkiem długie godziny, co wiąże się często z bólem kręgosłupa. Niedopasowany mebel może wyrządzić sporo krzywdy twojemu ciału, dlatego dla zdrowia warto wymienić go na inny – kupić lub wykonać samodzielnie! Dowiedz się, jak własnoręcznie zrobić biurko spełniające twoje oczekiwania.

Lista potrzebnych produktów:

  • blat;
  • nogi lub kozły;
  • metalowe łączniki i wkręty;

Jak zrobić biurko z blatu?

Zanim dowiesz się, jak zrobić biurko, zastanów się, jakich materiałów użyć. Do wykonania go możesz wykorzystać palety lub elementy starych mebli. W ten sposób zbudujesz je niskim kosztem, a nadając zużytym przedmiotom nowe życie, zamiast zaśmiecać nimi planetę, dodatkowo zadbasz o środowisko. Biurko z palet z pewnością stanie się unikatowym meblem w twoim mieszkaniu.

Budowy mebla nie musisz jednak zaczynać całkowicie od zera. Z powodzeniem możesz wykorzystać gotowe elementy dostępne w sklepach meblowych lub budowlanych – z łatwością skręcisz z nich wybrany model biurka. W ten sposób zmontujesz mebel z blatu z dowolnego surowca – drewna, płyty wiórowej lub laminowanej – oraz stelaża w formie nóżek lub popularnych kozłów. Często istnieje opcja regulacji ich wysokości, dzięki czemu idealnie dopasujesz wysokość sprzętu do swoich potrzeb. Stelaż z blatem biurka połączysz przy pomocy metalowych łączników i wkrętów. Wystarczy, że w odpowiednich miejscach w płycie nawiercisz otwory na wkręty, którymi przymocujesz stelaż. Przydatna w tej sytuacji będzie wiertarko-wkrętarka lub wkrętak.

Jak zrobić biurko na wymiar?

Ważną kwestią przy budowie biurka jest dopasowanie jego wymiarów. Własnoręcznie zrobiony mebel ma przecież idealnie odpowiadać twoim potrzebom i gwarantować wygodę twojemu ciału podczas długich godzin pracy.

Przed wybraniem wymiarów konstrukcji, sprawdź, jaką przestrzenią dla mebla rzeczywiście dysponujesz. Zastanów się, w jakim miejscu w pokoju ustawisz biurko, a następnie zmierz je. Pamiętaj o pozostawieniu wolnej przestrzeni na fotel i ewentualnie regał lub szafkę – przy biurku zajmującym niemal całą powierzchnię pomieszczenia nie będziesz się czuł zbyt komfortowo. 

Wielkość blatu najlepiej dopasować nie tylko do ilości wolnej przestrzeni w pokoju, lecz także rodzaju wykonywanej pracy. Jego optymalna głębokość wynosi co najmniej 60 cm, jednak do pracy na komputerze najlepiej wybrać nieco głębszy mebel. Powinieneś móc położyć swobodnie ręce i łokcie na blacie, a nogi wsunąć pod biurko, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie płyta o głębokości nawet 80 cm.

Wysokość konstrukcji dopasuj do swojego wzrostu – pozwoli to na wygodne użytkowanie sprzętu. Zazwyczaj tego rodzaju meble mają wysokość 70–75 cm, jeśli jednak jesteś wyższą osobą, sprawdź, czy nie wygodniej będzie ci pracować przy biurku o wysokości 80–85 cm.

Jaki blat na biurko wybrać?

Prosta konstrukcja biurka z gotowego blatu i stelaża nie powinna sprawić ci problemów. Wybierając płytę z litego drewna, otrzymasz elegancki i trwały mebel. Gotowy blat możesz kupić w sklepie meblowym lub zamówić u stolarza. Najtańszym wyborem będzie drewno sosnowe, nieco droższy jest dąb i buk. Decydując się na drewniany blat, pamiętaj o zaimpregnowaniu go i pokryciu warstwą lakieru. Taka płyta zazwyczaj ma dość sporą wagę, dlatego dobierz do niej odpowiednio solidny stelaż, na przykład w postaci stalowych nóżek lub kozłów. Zamiast drewna możesz wybrać produkty drewnopodobne, takie jak płyty wiórowe lub laminowane. Dobrym pomysłem będzie również stworzenie blatu biurka z palet.

Szlifierka kątowa 230mm WSB25-230X/N29 50H230V 72211129237
Szlifierka kątowa 230mm WSB25-230X/N29 50H230V 72211129237
Special Price 1 299,00 zł Zamiast 1 450,00 zł
Szlifierka kątowa 230mm WSG20-230 50H230V 72210800232
Szlifierka kątowa 230mm WSG20-230 50H230V 72210800232
Special Price 999,00 zł Zamiast 1 027,00 zł