Przygotowanie samochodu na zimę jest tak samo istotne jak zmiana własnej garderoby. Kiedy zbliżają się chłodne miesiące, należy zadbać nie tylko o ciepłą kurtkę czy ogrzewanie w  domach, ale warto pomyśleć również o prywatnym środku transportu. Jeżeli ma służyć przez kolejne miesiące bez niespodziewanych sytuacji, dobrze pamiętać o kilku punktach w planie odpowiednio przygotowanego kierowcy. Jeżeli właściwie się zabezpieczysz – zima Cię nie zaskoczy!

Częstym powodem awarii samochodów jest akumulator. Brak regularnych przeglądów, ale i podstawowych narzędzi, z pomocą których łatwo naprawia się drobne usterki, może skończyć się koniecznością wezwania pomocy. Nigdy nie wiesz, w jakich okolicznościach zaskoczy cię awaria, dlatego dobrze być przygotowanym na każdą ewentualność.

Zrób wszystko, co podpowiada rozsądek, żeby uniknąć niekomfortowych sytuacji. Zacznij od przeglądu, wymień opony na zimowe i zawsze miej przy sobie samochodowy niezbędnik. Dobra latarka, zestaw podstawowych kluczy, skrobaczka do szyb, odpowiednie rękawice, a nawet kamizelka odblaskowa mogą uratować życie.


Zadbaj o akumulator

Zima to czas wyjątkowo wymagający dla akumulatora. Oprócz sprawdzenia jego stanu w warsztacie, dobrze również kontrolować np. wartość napięcia na klemach. Przy wyłączonym silniku napięcie akumulatora powinno zgadzać się z normami, które określono w instrukcji obsługi. Jeśli tak nie jest, możliwe, że pomoże odpowiednie dokręcenie ich dedykowanymi narzędziami.

Nie należy zapominać o czyszczeniu obudowy i biegunów akumulatora ściereczką antystatyczną, zapobiegając tym samym niekorzystnym wyładowaniom elektrycznym.

Jeżeli jednak zdarzy się awaria – warto mieć na wyposażeniu kable rozruchowe oraz odpowiednie urządzenie rozruchowe typu ,,Jumpastarter”. W sytuacji, gdy akumulator nie chce się uruchomić, warto skorzystać z prostownika automatycznego marki NEO TOOLS. Najlepiej jednak uniknąć takiego scenariusza – pomoże w tym tester akumulatorów; podstawowe narzędzie sprawdzające stan naładowania akumulatora oraz jego wyeksploatowania.
Zmiana opon

Zanim wyjedziesz w dłuższą trasę – pamiętaj o sprawdzeniu opon. Nawet, kiedy zapowiadana pogoda nie przewiduje opadów śniegów lub przymrozków, nigdy nie wiadomo czy finalnie się sprawdzi. Podczas zmiany opon zweryfikuj ich bieżniki. Można je zmierzyć w prosty sposób, używając do tego linijki lub zapałki. Wsuń je między klocki bieżnika i odczytaj wartość w milimetrach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, opony aut osobowych i dostawczych muszą dysponować bieżnikiem głębszym niż 1,6 mm.

Upewnij się, że masz zapasowe koło oraz podnośnik – a także wiesz, jak z nich korzystać. Marka NEO TOOLS oferuje wiele podnośników, których użyjesz bez potrzeby angażowania w wymianę zbyt wielu siły. Przydatne mogą okazać się także klucze do kół, ułatwiające odkręcenie nawet zapieczonych śrub.

Nie zapominaj również o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach. Przydatnym narzędziem do sprężonego powietrza będzie m.in. kompresor akumulatorowy z serii Energy+ od marki GRAPHITE.Przed zimą sprawdź!

Zanim jeszcze na dobre zima zagości na drogach – sprawdź gruntownie swój samochód. Poproś mechanika lub samodzielnie zweryfikuj stan akumulatora, układu wydechowego, systemu ogrzewania i odszraniania, wszystkich płynów oraz węży.

Okresowo staraj się weryfikować poziom płynów za pomocą refraktometru. Zimą płyn do wycieraczek zużywa się dużo szybciej niż podczas innych pór roku. Dobrze mieć na wyposażeniu lejek, z pomocą którego wygodnie uzupełnisz płyny. Niezbędny będzie także olej uniwersalny, przydatny do łatwego nasmarowania uszczelki oraz zamka, który zabezpieczy je przed zamarznięciem.Przygotuj się na niespodziewane

Podróżując szczególnie w nieznane sobie rejony lub wybierając się na ekscytującą wycieczkę w góry – warto wyposażyć się w dodatkowe narzędzia. Niepozorna saperka, która z pewnością nie zajmie wiele miejsca w bagażniku, pomoże wykopać zablokowaną oponę z zaspy. Z pomocą opasek zaciskowych możliwe jest przytwierdzenie naderwanego elementu, np. kołpaków, a kanister z dodatkową benzyną przyda się, kiedy w pobliżu nie będzie żadnej stacji benzynowej.

Nikogo nie trzeba przekonywać do posiadania solidnej linki holowniczej, skrobaka do szyb czy taśmy naprawczej. Torba narzędziowa z zawartością przyda się z kolei wszędzie tam, gdzie dojedziemy, a nie będziemy mieć pod ręką wyposażenia własnego warsztatu.


Nie daj się zimnu

W przypadku awarii samochodu najbezpieczniej jest wysiąść z pojazdu. W śnieżycę, próbując znaleźć powód unieruchomienia środka transportu, nie zawsze możemy mieć pod ręką odpowiednią odzież. Umieszczając jesienią w bagażniku wysokiej jakości ocieplane rękawice czy czapkę z wbudowaną latarką, nie tylko myślimy o bezpieczeństwie, ale przy okazji możemy zweryfikować stan pojazdu w odzieży, która jest do tego właściwie przystosowana.

Wybierając się w dłuższą trasę warto zaopatrzyć się również w… termos z ciepłą herbatą lub kawą. Taki napój w awaryjnej sytuacji poprawi nastrój i wzmocni morale!Bądź widoczny

Kiedy nastąpi awaria pojazdu i trzeba będzie pozostać na jezdni lub w jej pobliżu – konieczne jest posiadanie odpowiednich odblasków. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie widoczny z daleka bezrękawnik roboczy, który wygodnie można założyć nawet na puchową kurtkę. Jeżeli jednak chcemy zaoszczędzić miejsca w samochodzie, dobrym rozwiązaniem okażą się kompaktowe szelki, których odblaski także zasygnalizują pozostałym kierowcom o naszej obecności przy drodze.Pracuj wygodnie po zmroku

Noce zimą, szczególnie w rejonach pozbawionych drogowego oświetlenia, bywają wyjątkowo nieprzeniknione. W sytuacji, kiedy do naprawy drobnej usterki lub zweryfikowania stanu pojazdu potrzebne są dwie ręce – niezbędna okaże się czołowa latarka czołowa lub lampa warsztatowa, którą wygodnie można przymocować do niemal dowolnej powierzchni. Marka NEO TOOLS oferuje wiele akcesoriów, których jasny snop światła będzie nieoceniony podczas nocnej interwencji.
 Przygotowania do zimy z Fixero.com

Przygotuj swój ogród na zimę

Przygotuj na zimę swój dom i warsztat

Przygotuj się na chłodniejsze dni