Kupując bojler, powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę na pojemność zbiornika wody, a także sposób zasilania czy stopień energooszczędności urządzenia. Jak wybrać bojler najlepiej dopasowany do własnych potrzeb? Dowiesz się z tego artykułu.
Bojler elektryczny czy gazowy? Które urządzenie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej będzie lepszym wyborem?
Odpowiednio dobrany zasobnik ciepłej wody użytkowej wpływa pozytywnie nie tylko na codzienny komfort domowników, ale również na wysokość rachunków. Współcześnie wyróżniamy elektryczne oraz gazowe podgrzewacze wody użytkowej.
Gazowy zasobnik ciepłej wody użytkowej
Obecnie możemy wybierać spośród dwóch rodzajów bojlerów gazowych:
Podgrzewacz gazowy pojemnościowy
Decydując się na zakup takiego urządzenia, warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on większy zbiornik na wodę. Pojemność zbiornika powinna oscylować w granicach od 100 do 200 litrów.
Warto wspomnieć, że decydując się na bojler posiadający zbiornik na wodę o dużej pojemności, nie umieścimy go na ścianie, dlatego warto wcześniej upewnić się, czy dysponujemy odpowiednią ilością miejsca na podłodze. Choć obecnie większą popularnością cieszy się bojler gazowy, że stali nierdzewnej to jednak zdecydowanie lepszym wyborem będzie bojler kwasoodporny, ponieważ posiada on dodatkowe zabezpieczenie przed korozją.
Pod zbiornikiem gazowego zasobnika ciepłej wody użytkowej znajduje się dedykowany palnik gazowy, przez którego środek poprowadzona jest rura, która odpowiada za odprowadzanie spalin. Chcąc rozpocząć proces podgrzewania wody, należy pamiętać o jej podłączeniu do przewodu kominowego.
Pojemnościowy podgrzewacz gazowy umożliwia również podgrzewanie wody do wybranej przez nas temperatury, a w przypadku, gdy ta temperatura spadnie, automatycznie uruchomi się wspomniany wcześniej palnik gazowy. Za pomocą tego rozwiązania za każdym razem po odkręceniu kurka pojawi się ciepła woda.
Podgrzewacz gazowy przepływowy
Tego typu bojler ze względu na wymiennik ciepła niewielkich rozmiarów montowany jest przede wszystkim na ścianie.
To, co go wyróżnia od poprzednika, że dopiero podczas odkręcenia kurka uruchomiony zostaje palnik odpowiadający za ogrzewanie wody. Chcąc krócej czekać na ciepłą wodę użytkową, warto wcześniej zadbać o to, żeby odległość pomiędzy naszym urządzeniem a instalacją była jak najmniejsza.
Elektryczny zasobnik ciepłej wody użytkowej
Bojler elektryczny pojemnościowy
W skład tego bojlera wchodzi zbiornik oraz grzałka elektryczna. Pojemnościowe bojlery elektryczne utrzymują wysoką temperaturę wody przez cały czas, co będzie wiązać się z większymi rachunkami za pobór energii elektrycznej.
By tego uniknąć, warto zdecydować się na zakup urządzenia z dedykowanym zegarem, który umożliwi ustawienie przedziału czasowego, podczas którego będzie działał nasz bojler.
Bojler elektryczny przepływowy
Jeśli chcemy, żeby nasz bojler obsługiwał kilka punktów poboru, to powinien on charakteryzować się mocą powyżej 15 kW.
Bojler elektryczny tego typu jest zasilany prądem trójfazowym, dlatego konieczne będzie również mocne przyłącze, do którego podłączenia potrzebna nam będzie zgoda zakładu energetycznego, pod który podlegamy.
Jaki bojler elektryczny sprawdzi się w przypadku czteroosobowej rodziny?
W przypadku większej liczby domowników najlepiej sprawdzi się zasobnik do podgrzewania ciepłej wody użytkowej o pojemności minimum 100 l. Wybierając bojler o takiej pojemności, mamy pewność, że ciepłej wody starczy dla wszystkich członków rodziny.
Montaż bojlera w kilku krokach
Należy pamiętać, że w przypadku, gdy nie posiadamy gotowej instalacji centralnego ogrzewania, warto skorzystać z pomocy fachowca posiadającego odpowiednie uprawnienia, w innym przypadku powinieneś poradzić sobie z tym zadaniem samodzielnie.
- Upewnij się, czy budowa urządzenia daje możliwość podłączenia do istniejącej już instalacji c.o. Jeśli nie, montaż bojlera powinniśmy rozpocząć od jej poprawienia. Korzystne będzie podłączenie naszego urządzenia w osobnym obwodzie wyprowadzonym z rozdzielnicy głównej.
- Kolejnym krokiem będzie zamontowanie stelaża, na którym zawiśnie nasz zbiornik do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, powinien on być dołączony do naszego sprzętu przy zakupie.
- Podczas zawieszenia zbiornika warto upewnić się co do jego stabilności.
- Chcąc podłączyć bojler przepływowy, czy jednopłaszczowy należy zamontować dwie rury odpowiadające za zasilanie oraz doprowadzenie ciepłej wody użytkowej do kranu. Bez wątpienia do montażu przyda się klucz rurowy.
- Bojler dwupłaszczowy będzie natomiast wymagał więcej pracy i użycia sztywnych połączeń odpowiadających za podłączenie sprzętu do instalacji c.o.
- Następnym krokiem będzie puszczenie wody do obiegu, co pozwoli na upewnienie się co do szczelności całego układu.
- Należy podłączyć prąd do naszego urządzenia. Należy przy tym pamiętać, że niektóre firmy nie uwzględniają gwarancji na bojler podczas jego samodzielnego montażu.
Jaki sprzęt będzie najbardziej energooszczędny?
Choć urządzenia zasilane za pomocą gazu ziemnego czy płynnego wymagają początkowo większego nakładu finansowego, ponieważ ich cena zaczyna się od 1500 złotych, to jednak tego typu sprzęt doskonale sprawdzi się w gospodarstwach domowych o dużym metrażu.
Niewątpliwym atutem bojlera gazowego są niskie koszty jego eksploatacji, niedogodnością będzie natomiast montaż bojlera, ponieważ wiąże się on z potrzebą podłączenia specjalistycznej instalacji wentylacyjnej.
Bojlery elektryczne sprawdzą się w przypadku, gdy nie chcemy wydawać dużej sumy pieniędzy na zakup naszego urządzenia, a także, gdy zależy nam na jego bezproblemowym montażu.
Decydując się na sprzęt elektryczny szczególną uwagę, warto zwrócić na bojlery dwupłaszczowe, które dzięki lepszej izolacji zapobiegają zbyt szybkiemu ochładzaniu wody w zbiorniku, tym samym minimalizując częstotliwość uruchamiania grzałki elektrycznej.
Choć bojlery elektryczne tego typu są droższe od jednopłaszczowych, to dzięki niższym kosztom eksploatacji w dłuższej perspektywie są one rozwiązaniem zdecydowanie bardziej opłacalnym.