Tylko dobór odpowiednich, specjalistycznych narzędzi sprawi, że cięcie blachy przebiegnie bez większych problemów. Wybór odpowiedniej metody cięcia tego materiału jest jednak uzależniony od kilku czynników.
Przed rozpoczęciem przecinania blachy musimy pamiętać o włożeniu ochronnego ubrania, składającego się przede wszystkim z grubych rękawic oraz okularów roboczych, które mają za zadanie chronić nasze oczy. Po znalezieniu odpowiedniego stroju ochronnego można przejść do wyboru odpowiednich narzędzi, a tych na rynku nie brakuje.
Cięcie blachy – o czym trzeba pamiętać?
Przy cięciu blachy kluczowe jest zachowanie bezpieczeństwa, a o to możemy zadbać, m.in. nosząc odpowiednie ubranie ochronne, łącznie z rękawiczkami i okularami roboczymi. Najprostsze narzędzie używane do przycinania blachy to ręczne nożyce, które są idealne do przycinania materiałów o grubości maksymalnie jednego milimetra. Ponadto, tego typu narzędzia bez problemu poradzą sobie z wykrawaniem łuków i dostawaniem się do trudno dostępnych miejsc.
Spora część osób korzysta również z nakładek i elektronarzędzi – mowa tutaj m.in. o nożycach do cięcia blachy falistej i prostej z nakładką na wiertarkę. Tego typu przyrząd bez problemu poradzi sobie z cięciem blachy metalowej o grubości do 1,8 mm lub wykonanej z aluminium albo miedzi, nie grubszej niż 2 mm. Do cięcia większych arkuszy najlepiej użyć osobnych nożyc, które są w stanie przecinać blachę aluminiową o grubości nawet do 2,5 mm. Oprócz tego na rynku dostępne są nożyce skokowe do cięcia blachy trapezowej i falistej, które zostały wyposażone w funkcję wymiany matrycy i stempla. Opcja ta jeszcze bardziej podkreśla ich funkcjonalność.
Jaką metodę cięcia blachy warto wybrać?
Jednym z bardziej popularnych sposobów (choć nieco już przestarzałym), jest cięcie blach za pomocą pilnika gazowego. W tym procesie wykorzystywane są palniki różnego rodzaju, a obróbka ta świetnie sprawdza się w przypadku grubej stali. Kolejną opcją jest cięcie blachy laserem. Metoda ta opiera się na nowoczesnych wycinarkach laserowych, które dzięki zastosowanej technologii perfekcyjnie tną krawędzie przy minimalnym czasie wypalania. Klasyczną metodą obróbki blachy jest cięcie gilotyną. Sporą wadą tego produktu jest jednak niska dokładność, dlatego też tego rozwiązania używa się tylko wtedy, gdy chcemy uzyskać proste, metalowe kształty.
Warto również wspomnieć o cięciu palnikiem plazmowym, czyli bardzo nowoczesnej metodzie, w której wykorzystuje się do przycinania palniki ręczne. Cięcie plazmą jest niezwykle dokładne i szybkie, co pozwala na skuteczne wycinanie blach o różnych kształtach i wymiarach.
Cięcie blachy szlifierką kątową
Sporo osób zastanawia się nad tym, czy blachy można również ciąć szlifierką kątową. Tego typu rozwiązanie jest stanowczo odradzane, ponieważ szlifierka podczas przycinania nagrzewa blachę, niszcząc jej warstwę ocynkowaną, która ma za zadanie chronić ją przed korozją. Bez odpowiedniej ochrony metalu rdza bardzo szybko zajmie niemal całą powierzchnię blachy. Dlatego też tego typu materiał warto ciąć tylko specjalnymi narzędziami stworzonymi do takich zadań.
Cięcie blachy – podsumowanie
Do cięcia blachy powinno się wykorzystywać tylko stworzone w tym celu specjalne narzędzia. Należy również pamiętać o bezpieczeństwie i założyć odpowiednie ubrania robocze. W końcu nikt z nas nie chciałby, żeby np. do jego oka dostały się opiłki. Pamiętaj, aby podczas cięcia blachy zawsze nosić grube ochronne rękawice i okulary robocze, które podczas pracy zagwarantują ci bezpieczeństwo.
Zobacz także: Jak nitować?