Mycie elewacji krok po kroku - cenne wskazówki

Elewacja ma istotny wpływ na walory wizualne domu. Brudne, pokryte zielonkawym nalotem ściany zewnętrzne nie będą jednak zdobić, tylko szpecić budynek. Od czasu do czasu należy przeprowadzić mycie elewacji. Podpowiadamy, jak to zrobić oraz jakich środków i urządzeń użyć.

Idealnym momentem na czyszczenie elewacji jest wiosna. Warto zabieg ten przeprowadzać w suche, słoneczne dni i pamiętać o regularności, ponieważ mycie elewacji co kilka sezonów pozwoli na zachowanie jej w dobrym stanie przez lata.

Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:

  • preparaty do czyszczenia elewacji
  • twarda szczotka.

Mycie elewacji myjką ciśnieniową

Czyszczenie elewacji z kurzu i drobnych zabrudzeń nie jest trudne ani skomplikowane. Zarówno elewację z tynku, jak i z cegły można umyć przy pomocy szczotki i samej wody (ewentualnie z dodatkiem detergentu). Pamiętaj jednak, że tynku mineralnego nie wolno szorować szczotką, gdyż w ten sposób mógłby zetrzeć się ze ściany.

Jeśli elewacja zabrudzona jest na całej powierzchni lub po prostu potrzebuje gruntownego odświeżenia, warto rozważyć mycie pod ciśnieniem. Jeśli chcesz zrobić to samodzielnie, niezbędnym urządzeniem będzie myjka ciśnieniowa, która znacznie ułatwi pracę. Taka myjka jest idealna do czyszczenia elewacji wykonanej z różnego typu materiałów, takich jak tynk mineralny, silikatowy, akrylowy, a w szczególności z cegły i płytek klinkierowych. Urządzeniem tym można również czyścić elewacje drewniane. 

Przed rozpoczęciem czyszczenia ścian zewnętrznych budynku warto sprawdzić ustawienia ciśnienia wody w urządzeniu. Najlepiej zrobić to na niewielkim fragmencie elewacji, sprawdzając, czy pod wpływem ciśnienia nie dochodzi do uszkodzenia powierzchni. Ściany można umyć przy pomocy myjki ciśnieniowej samą wodą lub z dodatkiem detergentu, który wówczas zostanie równomiernie rozprowadzony po elewacji. Pamiętaj, aby czyścić je od góry do dołu.

Specjalistyczne środki do czyszczenia elewacji

W marketach budowlanych znajdziesz szeroką ofertę preparatów do mycia elewacji. Wybór odpowiedniego produktu powinien być uzależniony od rodzaju elewacji i stopnia zabrudzenia ścian zewnętrznych budynku. Zastosowanie nieodpowiednich środków czyszczących może nie tylko sprawić, że brud wniknie w elewację, lecz także doprowadzić do jej uszkodzenia.

W przypadku tynków mineralnych najlepszym środkiem do ich czyszczenia będzie zwykła woda, ponieważ są wrażliwe na szorowanie i silne detergenty. Jeśli taka powierzchnia jest bardzo zabrudzona i wymaga czegoś silniejszego, wybierz uniwersalny środek do czyszczenia, który nie zniszczy ściany. Tynki akrylowe, które są narażone na porastanie mchem i rozwój grzybów, warto czyścić wodą z dodatkiem preparatu grzybobójczego lub pleśniobójczego.

Elewacje drewniane powinno się czyścić zawsze przed impregnacją. W pozbyciu się zabrudzeń i kurzu pomoże woda, opcjonalnie można dodać do niej szare mydło. Większe zabrudzenia należy usuwać z drewna papierem ściernym. Mycie elewacji drewnianej najlepiej zaplanuj na słoneczne, ciepłe dni, aby drewno szybko wyschło przed nałożeniem impregnatu.

Ściany zewnętrzne pokryte klinkierem lub kamieniem powinno się czyścić wodą i twardą szczotką. Warto też użyć myjki ciśnieniowej. Elewacje ceglane i kamienne są narażone na białe wykwity, dlatego w razie pojawienia się przebarwień można je umyć chemicznymi środkami przeznaczonymi do czyszczenia cegły z wykwitów solnych.

Czyszczenie elewacji z zielonego nalotu

Nieestetyczny zielony nalot na elewacji najczęściej spowodowany jest glonami, porostami i mchami. Tego rodzaju zabrudzenia możesz wyczyścić przy pomocy samej wody, jednak na dłuższą metę nie będzie to skuteczne. Nie minie wiele czasu, a ściany zewnętrzne twojego domu znowu pokryją się nieatrakcyjną zielenią. Najlepsze w walce z grzybami i glonami będą specjalistyczne środki grzybobójcze.

Aby wyczyścić elewację pokrytą zabrudzeniami biologicznymi, umyj ją najpierw wodą. Przyspieszysz pracę, wykorzystując myjkę ciśnieniową. Po wyczyszczeniu ścian zastosuj grzybobójczy środek do mycia elewacji, który stworzy na murze warstwę ochronną i zapobiegnie namnażaniu się glonów, mchu, grzybów i pleśni.