Papiery ścierne
Papiery ścierne służą do wygodnego szlifowania powierzchni oraz wygładzania rozmaitych materiałów. Większość z nich jest przystosowana do pracy z elektronarzędziami lub do obróbki ręcznej.
Papier różni się kształtem, stopniem wodoodporności oraz impregnacją. Są też takie, które zaprojektowano wyłącznie z myślą o Dobry papier ścierny wyposażonych w system odsysania pyłu. Na stronie sklepu Fixero dobierzesz dla siebie odpowiedni rodzaj papieru ściernego z szerokiego asortymentu dostępnych akcesoriów.
Dobry papier ścierny
Często zastanawiamy się jaki papier ścierny wybrać do naszych potrzeb. Kluczową zasadą jest dobranie odpowiedniego rodzaju materiału do specyfiki wykonywanej pracy. W zależności od tego czy działamy z pomocą szlifierki tradycyjnej lub mamy do czynienia ze szlifierkami oscylacyjnymi, wybór papieru ściernego powinien być inny.
O jakości materiału świadczy nie tylko technologia w jakiej został wykonany, ale również surowiec. Najczęściej papier ścierny powstaje z korundu, słynącego z cenionych właściwości ściernych, ale także z elektrokorundu, elektrokorundu ceramicznego lub węglika krzemu.
Siatka ścierna nanoszona jest na arkusz - inaczej cienki nośnik z mocnego kartonu, który w późniejszym etapie może być nawet impregnowany spoiwem z żywic syntetycznych.
Papiery ścierne i ich rodzaje
W produkcji papieru bierze się pod uwagę ziarna ścierne. Czasami kluczowe będą papiery grubo lub drobnoziarniste. Oznaczenie ziarnistości znajduje się na spodzie arkusza i wyraża ją liczba np. 30, 60, 120 lub 360. Liczba ta oznacza ilość oczek w sicie na jeden cal kwadratowy, używany do przesiania materiału. Im wyższa liczba, tym drobniejsze ziarno do szlifowania.
Papier posiada także oznaczenie o różnej gradacji. Skala zawiera się od 24 do 2 000 i pozwala dopasować się do szlifowania w przypadku pracy o różnej specyfice.
Papier ścierny do drewna, metalu lub tworzyw sztucznych
Jedną z najważniejszych klasyfikacji dla papieru ściernego jest materiał, z którym będzie miał on pracować. W zależności od tego czy chcemy zastosować go do:
- tworzyw sztucznych,
- obróbki drewna
- czy innych, sztucznych lub naturalnych materiałów
- warto kierować się oznaczeniami, jakie posiada papier ścierny.
Przy okazji pozwala także na weryfikację stopnia gradacji, możliwości pracy w wysokiej temperaturze czy np. stopnia i rodzaju szlifowania drewna.
Jaki materiał ścierny wybrać?
Kiedyś do szlifowania używano tłuczonego szkła, dlatego często jeszcze używana nazwa ,,papier szklisty", nawiązuje właśnie do dawnych czasów. Współcześnie, z wieloma rodzajami papieru ściernego praca stała się nie tylko szybsza i bezpieczniejsza, ale dodatkowo pozwala uzyskać efekty, które wcześniej nie były w zasięgu majsterkowiczów.