Jak zdemontować różne rodzaje paneli?

Kiedy chcemy odnowić pomieszczenia w domu lub mieszkaniu, często musimy zdecydować się na demontaż paneli. Czy da się usunąć każdy rodzaj tego materiału? Czy można przeprowadzić demontaż w taki sposób, by dało się wykorzystać panele ponownie?

We wnętrzach stosuje się wiele paneli – podłogowe, ścienne, a także szklane, które najczęściej pojawiają się w kuchni. Jak poradzić sobie z ich demontażem? Czy można wykonać to zadanie samemu, czy trzeba wynająć fachowców? 

Lista potrzebnych produktów/narzędzi:

  • przecinarka z prowadnicą

Szlifierka kątowa 1000W, 125 mm 04-716
Szlifierka kątowa 1000W, 125 mm 04-716
Special Price 230,00 zł Zamiast 250,00 zł
Szlifierka kątowa 3000W, 230mm 04-715
Szlifierka kątowa 3000W, 230mm 04-715
Special Price 549,00 zł Zamiast 575,00 zł

Demontaż paneli podłogowych – jak usunąć pojedynczy panel?

Panele podłogowe to element wykończenia wnętrz, który jest narażony na wiele uszkodzeń mechanicznych. Szczególnie jeśli wybierzemy tańsze i gorsze jakościowo materiały i nie zdecydujemy się na zabezpieczenie ich np. poprzez położenie dywanu. Jeżeli nie będą odpowiednio chronione, z czasem trzeba będzie je wymienić. Chociaż pełen demontaż paneli jest bardzo prosty, zdejmowanie pojedynczych elementów nie należy do łatwych zadań. Co więc zrobić w sytuacji, gdy podłoga jest w dobrym stanie, ale tylko jeden jej fragment uległ poważnemu uszkodzeniu? Jak zdjąć panele podłogowe, które nie wyglądają już estetycznie? 

W tym celu należy przeciąć uszkodzony element za pomocą przecinarki z prowadnicą lub szlifierką kątową. Cięcie prowadzimy 2 centymetry od rzeczywistej krawędzi panelu. Jeśli jego zarys nie jest dobrze widoczny, warto narysować sobie linie pomocnicze, tak by nie uszkodzić pozostałych fragmentów podłogi. Następnie pogłębiamy cięcie ostrym nożem (np. do tapet). Dzięki temu nie przetniemy podłoża. W innym przypadku trzeba będzie zdejmować wszystkie panele i dodatkowo kłaść nowe podłoże. Kiedy wytniemy uszkodzony element, powinniśmy podważyć go np. dłutem. Następnie możemy wyciągnąć krawędzie panelu i umieścić na jego miejscu nowy. 

Jak zdjąć panele podłogowe?

Zdejmowanie wszystkich paneli podłogowych jest bardzo prostym zadaniem. Wystarczy usunąć boczne listy, a następnie, rozpoczynając od jednej ze ścian, wysuwać kolejne elementy. Jeśli chcemy ponownie wykorzystać materiał, należy tę czynność przeprowadzać bardzo precyzyjnie i delikatnie. Musimy uważać, by nie uszkodzić mocowań paneli, czyli piór lub zatrzasków. Sposób ten przyda się np. wtedy, gdy trzeba będzie wymienić rurę albo zdecydujemy się zamontować ogrzewanie podłogowe. 

Demontaż paneli ściennych – jak to zrobić?

Panele ścienne to np. boazeria. W ostatnich latach to najczęściej demontowany element wykończeniowy wnętrz. Wiele osób uważa boazerię za relikt przeszłości oraz symbol PRL-u. Dlatego, jeśli chcemy wykonać demontaż paneli ściennych, najpierw powinniśmy zdjąć listwy maskujące dolne i górne. Panele przymocowane są najczęściej za pomocą gwoździ, dlatego dla własnego bezpieczeństwa lepiej je wcześniej usunąć. Jeśli jednak zależy nam na szybkim ich usunięciu, możemy podważać każdy element osobno. Aby chronić dłonie przed drzazgami, przed rozpoczęciem demontażu warto nałożyć rękawice robocze

Demontaż paneli szklanych 

Panele szklane najczęściej montuje się w kuchni na ścianie pomiędzy blatem roboczym a szafkami wiszącymi. To rozwiązanie, które część osób uważa za kiczowate i tandetne, szczególnie wtedy, gdy na elementach ze szkła znajdują się grafiki niepasujące do wnętrza. Demontaż paneli szklanych zależy od sposobu ich montażu. Jeśli zostały umieszczone na profilach, które są ulokowane dookoła poszczególnych paneli, można je łatwo usunąć poprzez podważanie. Jeżeli jednak materiał przyklejono, demontaż jest niemożliwy. W takiej sytuacji lepiej po prostu skuć panele ścienne za pomocą młotka i dłuta. Ostatni sposób montowania to przymocowanie szklanych elementów za pomocą śrub. W każdym takim panelu znajdują się specjalne otwory, w które wsadza się śrubki i przykręca do ścian. Dzięki temu w razie potrzeby można też je łatwo zdjąć. Wystarczy odkręcić śruby i gotowe!

Kalesony termoaktywne BASIC 81-671
Kalesony termoaktywne BASIC 81-671
Już od 38,08 zł Zamiast 56,00 zł
Ogrodniczki robocze Premium PRO 81-249
Ogrodniczki robocze Premium PRO 81-249
Już od 133,38 zł Zamiast 234,00 zł