Stół warsztatowy to nieodłączny element wyposażenia każdego warsztatu – miejsca, w którym każdy miłośnik majsterkowania spędza dużo czasu. Poznaj sposób na własnoręczne wykonanie stabilnego, solidnego, wytrzymałego stołu drewnianego do warsztatu majsterkowicza.
Rolę stołu warsztatowego często odgrywają tradycyjne biurka lub stoły kuchenne, a więc meble przeznaczone do domu. Jako sprzęty domowe spełniają swoje funkcje, jednak wykorzystywane w warsztacie szybko się zużyją. Rolę stołu do warsztatu pełnią także specjalistyczne meble metalowe. Owszem, są one wytrzymałe, jednak ciężkie i nieco zbyt toporne dla zastosowań przydomowych. Optymalnym rozwiązaniem jest zrobienie samodzielnie warsztatowego stołu z drewna.
Lista potrzebnych produktów:
- deski z drewna olchowego (na ramę górną 2 deski o wymiarach 105 × 7,5 × 3 cm, na ramę dolną 2 deski o wymiarach 119 × 7,5 × 3 cm, 18 desek o wymiarach 64 × 7,5 × 3 cm – 5 na ramę górną i 13 na półkę dolną),
- 4 kantówki sosnowe o wymiarach 7 × 7 × 81 cm (na nogi),
- 2 płyty OSB o wymiarach 125 × 83 × 2 cm (na blat),
- wkręty i klej do drewna,
- frezarka górnowrzecionowa,
Stół do warsztatu – wykonanie blatu
Wykonanie stołu majsterkowicza rozpocznij od zrobienia blatu. Najlepszy będzie bardzo gruby blat, który zagwarantuje solidną podstawę do wykonywania prac warsztatowych. Dlatego połącz ze sobą dwie płyty OSB – w ten sposób otrzymasz blat o grubości 4 cm. Łącz je klejem do drewna oraz wkrętami. Pozostaw płyty na noc zaciśnięte ściskami.
Drewniany stół do warsztatu – rama i nogi
Kolejny etap prac to wykonanie ramy stołu połączonej z nogami. Jeśli drewno jest pełne drzazg, rozpocznij od wyszlifowania szlifierką mimośrodową desek. Kiedy już deski na ramę i kantówki na nogi będą odpowiednio przygotowane, na obu końcach każdej z desek wywierć frezarką po dwa otwory. Najpierw zmontuj krótsze boki stołu. W tym celu każdą parę nóg połącz deską o długości 64 cm. Użyj kleju do drewna oraz wkrętów, które należy umieścić w wywierconych wcześniej otworach. Następnie połącz boki dwiema deskami o długości 105 cm. W środku górnej ramy umieść deskę, która usztywni całość. Dolną część ramy ustabilizuj dwiema deskami o długości 119 cm, przykręcając je do wnętrza nóg. Zamocuj do nich deski o długości 64 cm, co 1 cm każda – będą stanowiły dolną półkę.
Połączenie ramy i blatu
Ostatni etap prac to połączenie blatu i ramy stołu. Do górnej ramy przytwierdź koleje dwie deski. Będą one zarówno usztywniać całą konstrukcję, jak i posłużą za elementy, do których przymocujesz blat. Teraz możesz już umieścić blat na ramie. Pamiętaj, aby dokładnie odmierzyć i wyrysować, jak bardzo blat ma wystawać poza ramę stołu. Przymocuj go przy użyciu wkrętów – pracę ułatwi ci przenośna wiertarko-wkrętarka akumulatorowa. Dobrym rozwiązaniem podczas skręcania blatu jest ustabilizowanie go ściskami – dzięki temu nie będzie się przesuwał.