Wjazdowe bramy przesuwne cieszą się dużą popularnością i stale rośnie liczba osób decydujących się na to rozwiązanie. Często zastępują one typowe bramy uchylne. Najważniejsze zalety bram przesuwnych to mała awaryjność, sprawianie mniej kłopotów w zimie i fakt, że po otwarciu nie zajmują dużo miejsca.
Bramy przesuwne od modeli uchylnych (skrzydłowych) odróżnia także to, że są łatwiejsze do zamontowania i każdy, kto ma odpowiednie elektronarzędzia i lubi majsterkować, jest w stanie samemu zamocować wjazdową bramę przesuwną na swoją działkę. Brama wjazdowa to wizytówką każdej posesji, która dodatkowo pełni funkcję ochronną i zapewnia wygodny wjazd i wyjazd.
Lista potrzebnych produktów:
- beton,
- pręty gwintowane,
- brama przesuwna wraz z wózkami bramowymi, rolkami najazdowymi, gniazdem najazdu i rolką górną prowadzącą.
Przygotowanie projektu
Pierwszy etap prac przy konstruowaniu przesuwnej bramy wjazdowej to sporządzenie dokładnego planu, który będzie zawierał wszelkie wymiary. Przygotowanie projektu rozpocznij od określenia wielkości bramy. Uwzględnij światło bramy, czyli szerokość wjazdu na posesję. Jeśli już znasz szerokość prześwitu, określ minimalną długość bramy. Jeżeli masz wystarczająco dużo miejsca na swojej działce, możesz zaokrąglić długość bramy do pełnych metrów.
Przy sporządzaniu projektu pamiętaj o tym, że całkowita długość bramy musi być co najmniej 30% większa niż szerokość prześwitu. Na całkowitą długość bramy składają się bowiem zarówno światło przejazdu, jak i przeciwwaga. Najczęściej szerokość wjazdu wynosi 5 m. Jeśli więc chcesz, żeby był tak szeroki, musisz postępować według następującego przykładu: 5 m ×130% = 6,5 m. W takim przypadku całkowita długość bramy powinna więc wynosić co najmniej 6,5 m. Odejmując od całkowitej długości bramy szerokość prześwitu (wjazdu na posesję), uzyskasz długość przeciwwagi, a tym samym długość fundamentu niezbędnych do montażu wózków bramowych. W powyższym przykładzie fundament będzie miał długość 1,5 m.
Wykonanie fundamentu bramy przesuwnej
Jeśli już wszystko wymierzyłeś i dokładnie rozplanowałeś, czas przystąpić do właściwych prac budowlano-montażowych. Należy je rozpocząć od przygotowania fundamentu – musi on mieć głębokość około 1,2 m (to wysokość warstwy przemarzania). Szerokość fundamentu powinna natomiast wynosić około 30–40 cm. Po wykopaniu otworu na fundament szpadlem zalej go betonem. W odpowiednich miejscach na końcach fundamentu zatop pręty gwintowane. Posłużą one do zamocowania wózków bramy przesuwnej. Kiedy betonowy fundament już zaschnie, przytwierdź wózki bramowe do wystających końcówek prętów.
Montaż bramy przesuwnej
Jeśli fundament i wózki są już gotowe, przyszedł czas na wsunięcie bramy przesuwnej w wózki bramowe. Kolejny etap to zamocowanie rolki najazdowej na dole, w profilu bramowym. Następnie zamontuj gniazdo najazdu w słupku, do którego będzie dojeżdżać brama. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej wysokości. Dzięki temu, podczas gdy brama pozostanie zamknięta, rolka najazdowa znajdzie się w gnieździe najazdu – to będzie trzeci, dodatkowy punkt podparcia, gdy brama jest całkowicie zamknięta. Ostatni etap prac przy samodzielnym montażu bramy przesuwnej stanowi zamocowanie rolki górnej prowadzącej. Musi ona znaleźć się na takiej wysokości, by pracowała w ceowniku wspawanym w górnej części bramy wjazdowej.
Może cię również zainteresować: Jak zrobić płot drewniany z desek?