Płot drewniany - projekt, wykonanie, impregnacja

Drewniane ogrodzenie może być doskonałym zwieńczeniem twojej posesji. Pamiętaj jednak, aby wybrać odpowiedni gatunek drewna oraz dobrze zabezpieczyć sztachety. Sprawdź instrukcję, jak zrobić płot drewniany i go zakonserwować, by służył ci przez lata.

Płot drewniany to rozwiązanie trwałe i wytrzymałe, pod warunkiem, że odpowiednio go zakonserwujesz i będziesz o niego dbał. Nawet jeśli drewno na twoim ogrodzeniu podniszczy się, możesz poddać je renowacji. Płoty drewniane są uniwersalne – stosuje się je zarówno przy domach w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Pamiętaj jednak o regularnej pielęgnacji i konserwacji.

Co będzie potrzebne do stworzenia drewnianego ogrodzenia?

Aby wykonać samodzielnie drewniane ogrodzenie, musisz zaopatrzyć się w odpowiednio docięte deski, cement oraz narzędzia, takie jak:

Płot drewniany – projekt

Projekt płotu drewnianego powinien być dopasowany do architektury budynku. Jeśli twój dom zbudowany jest w stylu nowoczesnym, najlepiej sprawdzi się ogrodzenie drewniane z poziomymi sztachetami, płytami lub panelami. Te elementy mogą być uzupełnieniem mocnej, betonowej konstrukcji. W przypadku domów w stylu tradycyjnym najlepiej sprawdzą płoty ze sztachetami pionowymi. Jeśli chcesz podkreślić rustykalny charakter swojej posesji, możesz się również zdecydować na szerokie, poziome deski o nieregularnych kształtach.

W projekcie ustal rozstaw słupków i sztachet, a także ich liczbę. Pamiętaj, aby uwzględnić przynajmniej kilka dodatkowych desek. Gatunki drewna, które najlepiej nadają się do wykonania płotu to:

  • sosna;
  • świerk;
  • olcha;
  • dąb;
  • wiąz;
  • modrzew.

Jak zbudować drewniane ogrodzenie ze sztachet?

Jeśli już sporządziłeś plan, jak ma wyglądać twój drewniany płot, powinieneś przystąpić do prac. Rozpocznij je od pomalowania wszystkich drewnianych elementów. Możesz do tego użyć farby, kolorowej lakierobejcy – chronią one drewno przed działaniem czynników zewnętrznych. Pamiętaj, że po zakończeniu prac montażowych trzeba będzie jeszcze raz pomalować płot, aby go odpowiednio zabezpieczyć.

Za pomocą sznurka wyznacz miejsca, gdzie wkopiesz słupki. Następnie zrób wykopy i osadź tam metalowe obejmy – zapobiegną one bezpośredniemu kontaktowi drewnianych słupków z gruntem. Obejmy unieruchom za pomocą zaprawy betonowej. Jeśli elementy idealnie trzymają poziom, możesz zamocować w nich słupki. Kolejny krok to montaż desek poziomych: najpierw dolnych, później górnych, a na końcu środkowych. Pamiętaj, aby za każdym razem sprawdzać, czy są dobrze wypoziomowane. Do mocowania desek użyj ścisków stolarskich.

Następnie do poprzecznych desek zamocuj pionowe sztachety. Zwracaj szczególną uwagę na to, aby zachować równy odstęp między nimi. Na słupki załóż kapturki, które zabezpieczą drewno przed opadami deszczu, wilgocią i zaleganiem wody.

Zabezpieczenie i malowanie drewnianego ogrodzenia

Ponieważ na twój drewniany płot będą oddziaływać niekorzystne czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg, promieniowanie słoneczne lub skrajne temperatury, musisz go odpowiednio zabezpieczyć. Pamiętaj, aby stosować się do zaleceń producenta preparatu, którego chcesz użyć. Istnieje kilka ważnych zasad, do których powinieneś się zastosować, bez względu na to, jaką farbę czy lakierobejcę wybierzesz.

Malowanie drewnianego ogrodzenia najlepiej przeprowadzić w ciepły, ale nie upalny dzień. Nie powinno się też malować drewna na pełnym słońcu ani w deszcz. Aby przygotować powierzchnię drewna do malowania, przeszlifuj sztachety papierem ściernym, a gdy podłoże zmatowieje, odpyl je. Nakładaj cienkie warstwy preparatu, rozprowadzając je dokładnie i równomiernie wzdłuż słojów. Twój drewniany płot jest już gotowy, pamiętaj jednak o jego regularnej konserwacji.