Intensywnie eksploatowany blat kuchenny z czasem może spuchnąć pod wpływemwilgoci, podniszczyć się i stracić walory estetyczne. Jeśli tak się stało z blatem w twojej kuchni,czas na jego wymianę. Jak to zrobić prawidłowo?
Wymiana blatu to łatwy sposób na szybką zmianę aranżacji kuchni. Kolor, faktura i materiał wykonania tego elementu wpływa na charakter całego wnętrza. Do wyboru masz blaty kuchenne, które różnią się nie tylko atrakcyjnym wyglądem, lecz także trwałością i wytrzymałością. Popularnym wyborem są m.in. blaty drewniane, marmurowe, kompozytowe, granitowe, ze spieków kwarcowych oraz laminowane.
Lista potrzebnych produktów:
- ołówek;
- silikon i pistolet do silikonu;
- taśma malarska.
Demontaż blatu kuchennego, zlewozmywaka i płyty grzewczej
Wybrałeś już nowy blat roboczy do kuchni? Wymiana tego elementu może całkowicie odmienić oblicze wnętrza! Zanim jednak wytniesz w nim otwory na zlew i zamontujesz na szafkach kuchennych, musisz zdemontować stary blat, zlewozmywak i płytę grzewczą (jeśli oczywiście taką posiadasz). Uporządkuj również kuchnię i wyznacz miejsce, gdzie odłożysz stary blat
kuchenny. Zanim wyciągniesz z niego zlew, spuść nadmiar wody pozostałej w rurach. Następnie odłącz go od przyłączy kanalizacyjnych – zakręć zawór wodny i spustowy, by odciąć dopływ. Po wykonaniu tych czynności możesz podnieść zlew i odłożyć go w bezpieczne miejsce.
Jeśli w blacie kuchennym znajduje się również płyta grzewcza indukcyjna lub ceramiczna, żeby ją wyjąć, najlepiej postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli była zamontowana przy pomocy zatrzasków mocowanych od dołu blatu, najpierw usuń piekarnik, który znajduje się pod nią, i dopiero wtedy odkręć płytę wkrętakiem od zatrzasków. Dzięki temu powinna łatwo dać się wyjąć z blatu. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku płyt gazowych –zalecane jest skorzystanie z pomocy doświadczonych fachowców.
Demontaż blatu kuchennego polega na odkręceniu elementów mocujących go do ściany i korpusu szafek. W tym celu najlepiej użyć śrubokrętu lub wkrętarki. Po pozbyciu się wszystkich mocowań możesz ściągnąć blat z korpusu szafek kuchennych i odłożyć w bezpieczne miejsce, gdzie nie będzie zawadzał podczas dalszych prac. Blaty kuchenne ważą
zazwyczaj sporo, dlatego warto poprosić drugą osobę o pomoc w przeniesieniu zdemontowanego elementu.
Jak wymienić blat w kuchni?
Wymiana blatu kuchennego to świetny sposób na małą metamorfozę wnętrza, zwłaszcza że zarówno z samym demontażem starego blatu, jak i montażem nowego z powodzeniem poradzisz sobie sam. Przed przytwierdzeniem go do podłoża sprawdź przy pomocy poziomicy poziom stojących szafek kuchennych.
W nowym blacie przed montażem należy również wyciąć odpowiedniej wielkości otwory na zlewozmywak i płytę grzewczą. Odrysuj ich krawędzie na blacie, miejsca cięcia zabezpiecz taśmą malarską, a następnie przetnij przy pomocy wyrzynarki. Urządzenie możesz także wykorzystać, jeśli nowy blat jest za długi i wymaga docięcia do długości szafek kuchennych.
Po docięciu blatu i zrobieniu w nim wszystkich niezbędnych otworów można przejść do jego montażu na dolnych szafkach kuchennych. Przytwierdź go do korpusu szafek i ściany przy pomocy wkrętów, kątowników oraz wkrętarki. Miejsca łączenia należy zabezpieczyć przed wilgocią silikonem sanitarnym i połączyć poszczególne elementy specjalnymi listwami montowanymi na wkręty. Podobną izolację wykonaj również na krawędziach otworów pod zlewozmywak i płytę grzewczą.
Końcowym etapem montażu nowego blatu kuchennego jest zabezpieczenie szczeliny między blatem a ścianą. W tym celu stosuje się silikon sanitarny lub specjalne listwy maskujące. Przed aplikacją preparatu warto zabezpieczyć taśmą malarską powierzchnię płytek ceramicznych i blatu przed zabrudzeniem. Na koniec w nowym blacie kuchennym można zainstalować zlewozmywak i płytę grzewczą.