Gwintowanie pozwala uzyskać gwinty, na które możemy bez problemu nakręcić śrubę. Można wyróżnić dwa rodzaje procesu gwintowania – wewnętrzny i zewnętrzny. Jak się skutecznie za to zabrać? Jakie narzędzia są potrzebne do gwintowania?
Przed rozpoczęciem procesu gwintowania należy wybrać sposób, w jaki się tę czynność wykona. Jeśli zdecydujemy się na gwintowanie ręczne, powinniśmy skorzystać ze specjalnego uchwytu, jednak w przypadku gwintowania mechanicznego warto postawić na wiertarkę.
Gwintowanie – o czym trzeba pamiętać?
Gwintowanie możemy podzielić na dwa rodzaje: wewnętrzne i zewnętrzne. Wewnętrzne polega na gwintowaniu otworów, w których wykonujemy nacięcia, aby poprowadzić śrubę. Wywiercenie odpowiedniego otworu zależy rzecz jasna od gwintu, jakiego chcemy użyć. Gwintowanie zewnętrzne z kolei jest gwintowaniem prętów i wykonujemy je za pomocą specjalnych narzynek, które nakłada się na obrabiany przedmiot. Trzeba jednak pamiętać, że średnica gwintu zawsze musi być dostosowana do danej średnicy pręta.
Gwintowanie otworów – potrzebne narzędzia
Podstawowymi narzędziami, które będą potrzebne do rozpoczęcia procesu gwintowania, są narzynki i gwintowniki. To właśnie one będą odpowiadały za wykonywanie części zamiennych wszelkich urządzeń oraz łączenie różnorodnych elementów. Zarówno narzynki, jak i gwintowniki są produkowane ze stali HSS, która zapewnia dużą precyzję śrubunków, niezależnie od tworzywa. Wybór odpowiednich narzędzi zależy również od rodzaju gwintowania. W przypadku procesu ręcznego wystarczy nam specjalny uchwyt oraz gwintowniki proste, które będą miały za zadanie z nim współpracować. Kiedy mówimy o gwintownikach prostych, to chodzi rzecz jasna o narzynki, zdzieraki oraz wykańczaki. W przypadku gwintowania mechanicznego musimy przygotować sobie wiertarkę i odpowiednie gwintowniki maszynowe (proste lub skrętne). Gwintowniki proste pozwalają na wykonywanie gwintów przelotowych, modele skrętne z kolei odpowiadają za tworzenie gwintów o otworach przelotowych i nieprzelotowych.
Gwintowanie otworów krok po kroku
Wiedząc już, jakich narzędzi potrzebujemy, możemy przejść do kolejnego etapu, jakim jest gwintowanie otworów. W tym celu musimy najpierw wywiercić otwór o odpowiedniej głębokości i średnicy, a później posmarować go specjalnym olejem do gwintowania. Dalsze etapy całego procesu zależą od tego, na jaki sposób gwintowania się zdecydowaliśmy. Jeśli wybraliśmy gwintowanie ręczne, czeka nas dosyć skomplikowane zadanie, o wiele bardziej wymagające niż w przypadku procesu mechanicznego. Najpierw musimy bowiem zamocować gwintowniki w uchwycie czworokątnym i umieścić je w otworze, kręcąc nimi zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po każdym obrocie należy pamiętać o tym, by wykonać ruch powrotny w lewo, który pozwoli na złamanie wiór i zabezpieczenie gwintu przed uszkodzeniami. Należy pamiętać o kolejności używanych gwintowników. W przypadku gwintowania maszynowego to zadanie staje się o wiele prostsze. Wystarczy, że wykonasz identyczne czynności jak podczas wiercenia. Pamiętaj jednak, by wiercić na jak najniższych obrotach – dzięki temu nie spowodujesz żadnych uszkodzeń.
Gwintowanie otworów – podsumowanie
Przed rozpoczęciem gwintowania warto sprawdzić, czy całe narzędzie jest porządnie zamocowane. W przeciwnym razie możesz wykonać słaby gwint, który najzwyczajniej w świecie nie będzie należycie spełniał swojej funkcji. Przed rozpoczęciem pracy dobierz odpowiednią średnicę wiertła i gwintowników. Wbrew pozorom gwintowanie nie jest zbyt trudnym procesem, pod warunkiem, że podejdziesz do tego zadania w pełni skoncentrowany.