Jeśli chcesz zamontować głośniki w swoim aucie lub wymienić stare głośniki na nowe, możesz to zrobić samodzielnie – bez konieczności wizyty w specjalistycznym punkcie. Montaż głośników w samochodzie nie wymaga dużego doświadczenia czy specjalnych umiejętności.
Kiedy zechcesz wymienić swoje dotychczasowe głośniki na nowe, możesz zlecić to zadanie specjalistom, albo zainstalować je samodzielnie. Nie jest to szczególnie trudne zadanie, dlatego spróbuj wykonać je własnoręcznie – zyskasz satysfakcję oraz zdobędziesz nowe doświadczenie.
Lista potrzebnych narzędzi:
- wiertarka lub wiertarko-wkrętarka
- łom do podważania spinek w bocznym poszyciu drzwi
Na co zwrócić uwagę przed montażem głośników?
W tym poradniku zajmiemy się wymianą najbardziej popularnego zestawu głośników – dwóch głośników tzw. mid-bass oraz dwóch wysokotonowych (tweeterów).
Zanim zdecydujesz się na konkretny model, sprawdź, czy twój nowy sprzęt zmieści się w drzwiach twojego samochodu. Istotna jest przede wszystkim głębokość głośników mid-bass. Kiedy średnica otworów jest inna, niż dla głośników fabrycznych, można posłużyć się specjalnymi nakładkami. Pamiętaj, by twój nowy sprzęt został zamontowany tak, żeby zapewniał zachowanie odległości między przednią a tylną membraną.
Zanim zabierzesz się do pracy po zakupie nowego kompletu, sprawdź również, czy będzie można zamontować go na bazie starej instalacji. Jeśli nie, trzeba zaopatrzyć się w dodatkowe elementy: adaptery, kostki czy przewody oraz opcjonalnie w lutownicę i termokurczki.
Dowiedz się też: Jak zainstalować radio samochodowe?
Demontaż starych głośników
Kiedy zestaw nowych głośników masz już wybrany i dostarczony, podobnie jak inne elementy uzupełniające, jeśli są potrzebne, możesz przejść do demontażu istniejących głośników. W tym celu zdejmij boczne poszycie drzwi. W nowszych samochodach jest ono montowane na zatrzaski – wystarczy tu niewielki łom i trochę siły. W starszych autach możesz spotkać się z montażem poszycia za pomocą śrub zamaskowanych zaślepkami. Po podważeniu i zdjęciu zaślepek musisz odkręcić śruby wkrętakiem.
Po zdjęciu poszycia rozłącz stare połączenia, np. z fabrycznej instalacji nagłaśniającej i wyjmij ostrożnie głośniki. W miarę możliwości czynności wykonuj w garażu, dzięki temu zabezpieczysz instalację oraz nowe głośniki przed wilgocią i kurzem.
Przygotowanie miejsca na głośniki i montaż zwrotnicy
Kolejny etap prac to przygotowanie otworów na mid-bassy. Należy je dopasować do głośników za pomocą paneli MDF, które trzeba odpowiednio usztywnić, dobrze przykręcając. Zanim zainstalujesz pierścienie MDF, warto za pomocą wiertarki przygotować w nich otwory pod wkręty, na które będziesz mocować głośniki do paneli.
Teraz można przejść do montażu zwrotnicy, czyli elementu, który rozdziela sygnał na pasma docierające do poszczególnych głośników. Najlepiej zainstalować ją pod poszyciem, w pobliżu głośnika średniotonowego.
Następny krok to przyłączenie nowej instalacji głośnikowej do istniejącej instalacji fabrycznej. Można to zrobić na różne sposoby, np. stosując kostki i adaptery, można też zespolić przewody za pomocą lutownicy, a następnie lut zakryć termokurczką. Do tego celu trzeba użyć opalarki.
Montaż nowych głośników
Montując nowy sprzęt grający w aucie, pamiętaj, aby głośniki średniotonowe zainstalować niżej, a głośniki wysokotonowe – wyżej, najlepiej na wysokości uszu kierowcy i pasażera. Jeśli w twoim aucie jest miejsce na fabryczne głośniki wysokotonowe, być może warto je wykorzystać, jeśli nie – można zainstalować je w bocznym słupku.
Montując głośnik średniotonowy, należy podłączyć odpowiednio zakończenia uprzednio przygotowanych przewodów. Najczęściej końcówki są już zarobione przez producenta i dobrze oznaczone tak, żeby bez problemów połączyć przewód „+” z wyjściem głośnikowym „+” i analogicznie minus z minusem. Teraz wystarczy przykręcić głośnik do panelu MDF za pomocą wkrętaka.
Podobnie jak głośniki średniotonowe, instaluje się tweetery. Na koniec należy założyć maskownice tweeterów (lub obudowę słupka, jeśli głośniki wysokotonowe zostały zamontowane w tym miejscu samochodu) oraz poszycie drzwi.