Montaż radia samochodowego - jak je zainstalować samodzielnie?

Radio samochodowe należy dziś do wyposażenia podstawowego samochodu. Jednak jego montaż w dobie obecnego postępu technologicznego nie jest już tak łatwą czynnością jak kiedyś. Coraz częściej radio nawet w pojazdach średniej i niższej klasy, jest elementem bardzo złożonego systemu multimedialnego obejmującego poza samym radiem również kilka czy kilkanaście głośników, a także takie elementy wyposażenia jak moduły GPS, Wi-Fi, Bluetooth oraz DVD czy telefon GSM, nie mówiąc już o kamerze cofania.

Stąd montaż radia będzie przebiegał w zróżnicowany sposób, w zależności od wyposażenia naszego systemu car audio (w starszych modelach samochodów) czy specyfiki systemu multimedialnego w autach nowszych. W tym poradniku spróbujemy uogólnić tę czynność i wskazać krok po kroku, jak powinien przebiegać montaż radia samochodowego.

Lista niezbędnych produktów:

  • opalarka,

  • radio samochodowe,

  • niezbędne okablowanie i akcesoria (kostki, złącza itp.).

Montowanie radia samochodowego – zasilanie

Oczywiste jest, że bez zasilania elektrycznego, żadne urządzenie elektroniczne nie zadziała. Dlatego na pewno bardzo ważnym aspektem przy podłączaniu radia samochodowego, będzie przyłączenie go do instalacji elektrycznej pojazdu.

Żeby jednak podpiąć radio do zasilania, najpierw należy przygotować samo auto, demontując elementy maskujące deski rozdzielczej czy przygotowując ramkę mocującą.

Warto wiedzieć, że ramka może mieć różne wymiary i kształty, co zależy nie tylko od  wymiarów naszego radia czy jego rodzaju (np. od tego czy posiada wyświetlacz wideo, czy nie – 1 DIN czy 2 DIN), ale również od marki i typu pojazdu.

Niezależnie od radioodbiornika oraz marki pojazdu, należy zawsze pamiętać, żeby podłączyć urządzenie tak, żeby włączało się i wyłączało wraz z przekręceniem kluczyka w stacyjce. Dodatkowo musi zostać ono tak zasilane, aby zawsze było utrzymane podtrzymanie prądu w celu zapamiętania wcześniej ustalonych ustawień.

Radio samochodowe – montaż odbiornika i oprzewodowania

W nowszych pojazdach radia samochodowe są w pełni zintegrowane z całym systemem obsługi i komputerem. Wielofunkcyjne urządzenie jest nie tylko odbiornikiem radiowym, ale też GPS-em czy kamerą cofania, dlatego podłączenie radia samochodowego wymaga od nas wykazania cierpliwości i dbania o szczegóły, aby odpowiednio poprowadzić zasilanie oraz kable sterujące i głośnikowe.

Warto mieć na uwadze, że jeśli w samochodzie brakuje np. głośników, lub instalacji antenowej, warto przewidzieć przy instalacji radia również montaż brakującego okablowania i instalację tych urządzeń.

Radio samochodowe ma zwykle w samochodzie dedykowane miejsce, najczęściej w centralnej sekcji deski rozdzielczej. Przed włożeniem w nie odbiornika, należy wyprowadzić instalowane przewody lub w przypadku już wyprowadzonych, sprawdzić standardy kostek instalacyjnych i rodzaje wtyczek oraz gniazd.

Montaż radia samochodowego – połączenia elektryczne

Gdy przewody, gniazda i kable są już sprawdzone i odpowiednio umieszczone, należy zająć się ich połączeniem odpowiednio łącząc wtyki. Pomocne są przy tym zwykle kolory i standardy kostek połączeniowych, ale w zależności od modelu nie zawsze reguła ta obowiązuje.

Przy podłączaniu, sprawdź, czy w odpowiednich przewodach jest napięcie, stosując multimetr. Przypnij odbiornik do wtyczki i spróbuj włączyć. Jeżeli wszystko działa, oznacza to, że radio zostało podłączone poprawnie. Jeśli kostki są w innym standardzie niż ISO lub brak ich całkowicie, będzie trzeba przylutować te dostarczone z radiem, do tego będzie potrzebny multimetr, lutownica, cyna, kalafonia oraz koszulki termokurczliwe. Po zlutowaniu kabli według instrukcji można połączyć kostki. Aby sprawdzić, który kabel idzie do którego głośnika, użyjemy funkcji multimetru, która pozwala nam sprawdzić ciągłość obwodu. Jedną z sond należy przyłożyć do końcówki kabla przy radiu, następnie drugą sondę przykładać do końcówek kabli przy głośnikach. Jeśli dotkniemy tego samego kabla, co pierwszą sondą, multimetr wyda dźwięk. Należy pamiętać, że poza samą wtyczką zasilająco-nagłaśniającą, trzeba zainstalować również antenę i ewentualne przewody do urządzeń zewnętrznych, np. wzmacniacz.