Jak zrobić ramkę na zdjęcia z kartonu, drewna i klamerek?

Własnoręcznie wykonane ramki na zdjęcia to pomysłowy sposób na przechowywanie i eksponowanie fotografii. Nie dość, że są proste w wykonaniu, to jeszcze wyjątkowo atrakcyjne i oryginalne. Wystarczy, że puścisz wodze fantazji, aby zamienić zwykłą domową galerię w małe dzieła sztuki!

Inspiracji na temat tego, jak zrobić ramkę na zdjęcia, można znaleźć mnóstwo. Samodzielne wykonanie takiej ozdoby daje mnóstwo satysfakcji i jest świetnym pomysłem na prezent.

Jak zrobić ramkę na zdjęcia z drewna?

Drewniana ramka na zdjęcia to klasyka w każdym mieszkaniu, a wykonana własnoręcznie może stać się oryginalną dekoracją wnętrza. Jak zrobić samemu ramki na zdjęcia z drewna? Na początek przygotuj następujące materiały i akcesoria:

Drewniane listewki lub kantówki przytnij na wybraną długość i szerokość ramki pod kątem 45 stopni. Pomocne będą w tym piłka do drewna oraz skrzynka uciosowa, która pomoże przyciąć deski pod odpowiednim kątem. Powinieneś uzyskać 4 części ramki. Następnie papierem ściernym delikatnie wyszlifuj końce listewek i wygładź ewentualne drzazgi na całej ich długości. Ułóż listewki w formę ramki i połącz wszystkie części klejem do drewna. Jeśli chcesz, pomaluj całość farbą w dowolnym kolorze, a na koniec zabezpiecz lakierem. Jeżeli wolisz ramkę w naturalnym kolorze drewna, pokryj konstrukcję jedynie lakierem bezbarwnym.

Udekorowaną ramkę trzeba odpowiednio wykończyć i połączyć z pozostałymi elementami. Kawałek sklejki również możesz pomalować farbą lub zostawić w naturalnym kolorze. Przyklej do niego wybrane zdjęcie, na to połóż płytę pleksi i za pomocą gwoździ przymocuj sklejkę do spodniej części ramki. Ramkę zawiesisz na ścianie dzięki zawieszce przymocowanej gwoździem do jej spodniej części. 

Jak samemu zrobić ramkę na zdjęcia z papieru?

Do wykonania prostej ramki z papieru będziesz potrzebować takich materiałów i akcesoriów jak:

  • 2 arkusze tektury o długości i szerokości co najmniej o 10 cm większej niż oprawione zdjęcie (możesz do tego wykorzystać też niepotrzebne tekturowe pudełko)
  • klej wikolowy
  • nożyczki i ostry nożyk

Wykonanie ramki z tektury rozpocznij od przygotowania jej wierzchniej strony. Na jednym arkuszu papieru narysuj prostokąt o szerokości i długości mniejszej o 1 cm od wymiarów zdjęcia. Za pomocą linijki i nożyka wytnij narysowany prostokąt. Tak przygotowaną wierzchnią stronę ramki na zdjęcie należy w jakiś sposób ozdobić. Możesz użyć w tym celu farb lub przykleić różne akcesoria, np. cekiny, guziki, sztuczne kwiaty. Jeśli zdecydujesz się na kolorową włóczkę lub sznurek, nawiń je dość ciasno na ramkę i przyklej klejem. 

Drugi kawałek tektury stanie się spodem ramki. Wybierz jeden z krótszych boków prostokąta i odmierz wybraną szerokość ramki. Wytnij pośrodku prostokąt o tej szerokości, ale długości większej o 1 cm od długości zdjęcia – będziesz mógł tu wsunąć fotografię w ramkę. Ozdobiony front przyklej do spodniej części ramki. Na koniec z wyciętego na początku prostokąta tektury wykonaj prostą podpórkę do ramki i przymocuj ją klejem.

Jak zrobić ramkę na zdjęcia z klamerkami?

Ramki na zdjęcia z klamerkami to bardzo popularne i nowoczesne dekoracje współczesnych salonów, sypialni oraz pokojów nastolatków. Aby stworzyć ramki z klamerkami i sznurkiem, przygotuj:

  • dużą ramę (np. ze starego obrazu);
  • arkusz tektury;
  • sznurek;
  • niewielkie gwoździe;
  • młotek;

  • nożyczki;
  • małe klamerki lub spinacze.

Pierwszym krokiem do stworzenia oryginalnej ramki na zdjęcia będzie przymocowanie tektury do spodniej części ramy z odzysku. Wykorzystaj w tym celu niewielkie gwoździe i młotek. Tekturę zostaw w naturalnym kolorze lub pomaluj na dowolny odcień farbą. Następnie gwoźdźmi przymocuj do ramy sznurek. Możesz go rozpiąć w dowolnych konfiguracjach – im dziwniej, tym ciekawiej. Teraz tylko wystarczy przypiąć wybrane zdjęcia do sznurka klamerkami i gotowe!