Jak zrobić leżak ogrodowy z palet?

Palety to świetny materiał do budowy różnego rodzaju mebli. Doskonale sprawdzają się w ogrodzie lub na tarasie, dobrze komponując się z pozostałymi elementami otoczenia. Z palet możesz wykonać wiele mebli ogrodowych, dobrym przykładem jest np. leżak. Przekonaj się, jak zrobić leżak drewniany z wykorzystaniem drewna z odzysku.

Meble ogrodowe z palet cieszą się dużą popularnością już od kilku lat. Stanowią wyraz postawy ekologicznej, gdyż dają staremu drewnu nowe życie, a do tego nie są kosztowne, wymagają tylko odrobiny cierpliwości i czasu. Z palet z powodzeniem można wykonać sofy, stoły, stoliki lub też fotele ogrodowe. Zaskakująco łatwą konstrukcją jest również drewniany leżak.

Lista potrzebnych produktów:

  • 2 europalety o wymiarach 120 × 80 × 14 cm;
  • kółka;

  • impregnat, bejca lub lakierobejca;
  • wkręty do drewna;
  • łączniki metalowe;
  • poduszki;
  • siedzisko.

Jakie palety wybrać, aby zrobić leżak do ogrodu?

Leżak ogrodowy, który ma utrzymać ciężar ludzkiego ciała, powinien być wytrzymałą i solidnie wykonaną konstrukcją. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego materiału, a palety nadają się do tego idealnie. Na rynku znajdziesz jednak kilka rodzajów palet. Najlepszym wyborem będą europalety, których wytrzymałość na obciążenia sięga nawet 1000 kg. Europalety mają standardowe wymiary 120 × 80 × 14 cm i ważą całkiem sporo, nawet około 25 kg. Ciężar palety warto wziąć pod uwagę przed budową mebla. Leżak z palet będzie ciężką konstrukcją, którą trudno przenieść z miejsca na miejsce. Jeśli chcesz, aby mebel był bardziej mobilny, możesz zamontować w nim kółka, które ułatwią przenoszenie.

Przygotowanie palet na leżak drewniany

Przed przystąpieniem do budowy leżaka ogrodowego z drewna należy odpowiednio przygotować materiał, czyli w tym wypadku palety, aby były bezpieczne w użytkowaniu, odporne i ładnie się prezentowały. Pracę rozpocznij od dokładnego zeszlifowania desek. W pozbyciu się drzazg, ewentualnych zabrudzeń i nierówności pomoże szlifierka, a także drobnoziarnisty papier ścierny, którym wygładzisz trudno dostępne miejsca. Pamiętaj przy tym o ochronie rąk – załóż rękawice, a także osłoń oczy specjalnymi okularami. Palety wykonywane są z surowych nieoszlifowanych desek, więc szlifowanie trzeba przeprowadzić wyjątkowo starannie, aby użytkownikom leżaka drzazgi nie raniły skóry ani nie niszczyły ubrań.

Surowe drewno palet na leżak, który ma być użytkowany na zewnątrz, musisz również zabezpieczyć przed niszczącym działaniem zmiennych warunków atmosferycznych. Możesz w tym celu zastosować impregnat, bejcę lub lakierobejcę. Preparaty do ochrony drewna na zewnątrz dostaniesz w sprzedaży w wersji transparentnej lub w kilku kolorach zbliżonych do barw naturalnego drewna różnych gatunków. Możesz również wybrać farbę do drewna – leżak biały lub w odcieniach pastelowych świetnie sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach ogrodowych.

Leżak drewniany – zrób to sam

Wykonanie drewnianego leżaka rozpocznij od przecięcia wyrzynarką jednej z palet na pół, wzdłuż środkowej deski. Cięcie wykonaj wzdłuż środkowej deski, otrzymując w ten sposób dwie części o wymiarach około 70 cm i 50 cm. Następnie dłuższy element połącz z pełną paletą przy pomocy wkrętów i wkrętarki – powstanie w ten sposób podstawa leżaka. Do wykonania oparcia posłuży natomiast część palety o wymiarach 50 × 80 cm, którą przymocujesz do siedziska przy pomocy łączników metalowych pod ostrym kątem. Leżak jest niemal gotowy!

Do drewnianego leżaka z palet dobierz odpowiednie poduszki i siedzisko. Możesz wykorzystać gotowe produkty dostępne w sklepach meblowych, ale równie dobrym pomysłem będzie wykonanie ich własnoręcznie. Wystarczy, że w tym celu użyjesz gąbki tapicerskiej o grubości przykładowo 10 cm, którą dotniesz do wymiarów palety. Następnie wybierz materiał obiciowy – do mebli na zewnątrz najlepiej wybierz wersję odporną na zmienne warunki pogodowe – i uszyj powłokę ręcznie lub przy pomocy maszyny do szycia. Gotowe!