Najczęściej wykorzystywanym sposobem na wykończenie podłóg i ścian w kuchniach oraz łazienkach są płytki ceramiczne. Coraz częściej kładzione są także w innych pomieszczeniach. Płytki ścienne i podłogowe możesz ułożyć samodzielnie – wbrew pozorom to nie jest skomplikowana czynność.
Jeśli zaopatrzysz się w dobrej jakości płytki na podłogę lub ścianę i odpowiednie narzędzia, a także wykażesz się cierpliwością i skrupulatnością, możesz płytki położyć samodzielnie. Wystarczą podstawowe umiejętności oraz zapoznanie się z instrukcją, jak kłaść płytki ceramiczne krok po kroku.
Układanie płytek ceramicznych – co będzie potrzebne?
Do układania płytek na ścianach i podłodze, oprócz samych płytek i kleju, potrzebne będą ci specjalistyczne narzędzia. Chodzi tu o takie akcesoria jak: linijka kątowa, poziomnica, zestaw glazurniczy, maszynki do płytek, krzyżyki, zestaw do poziomowania, szczypce do płytek, pace do fugowania, pilarka do glazury, tarcza diamentowa, mieszarka.
Przygotowanie podłoża i dopasowanie płytek do podłoża
Instruktaż, jak układać płytki na podłodze i ścianie, rozpoczyna się od przygotowania podłoża. Należy je najpierw oczyścić i umyć – użyj do tego odkurzacza, a następnie roztworu alkalicznego i wody. Następnie nałóż dwie warstwy emulsji do gruntowania. Te czynności wykonuj zarówno przy układaniu płytek na ścianie, jak i na podłodze. W przypadku podłogi, jeśli jej powierzchnia jest popękana lub nierówna, zastosuj też wylewkę samopoziomującą.
W przypadku układania płytek na podłodze następnym etapem jest dopasowanie ich do podłoża, czyli próbne ułożenie materiału. Pozwoli ci to na wizualizację efektu oraz na zminimalizowanie ilość płytek, które będziesz musiał przyciąć. Czynność tą rozpocznij od ściany najbardziej oddalonej od wyjścia. Płytki układaj według dwóch pasów biegnących prostopadle do siebie. Sznurem pomiarowym wykonaj prostopadle linie przecinające się na środku pomieszczenia. To wzdłuż nich będziesz układać płytki podłogowe. Pamiętaj, aby układaniu „na sucho” uwzględnić szerokość fug.
Jak kłaść płytki na podłodze i na ścianie krok po kroku?
Właściwe układania płytek rozpocznij od nałożenia przy pomocy pacy kleju na podłoże (zaprawy do płytek). Do wymieszania kleju warto zastosować mieszarkę elektryczną. Rozprowadź go równomiernie szpachelką z ząbkami. Na przygotowanej w ten sposób powierzchni umieść płytkę. Następnie dociśnij ją do podłoża i obij gumowym młotkiem na całej powierzchni.
Płytki układaj partiami – rozpocznij od ściany, która znajduje się najdalej od wyjścia. Pamiętaj, aby pierwszy rząd składał się z pełnych płytek. W celu zachowania równych odstępów umieszczaj między nimi krzyżyki dystansowe. Przy pomocy poziomicy sprawdzaj, czy płytki są równo ułożone oraz czy nie odstają jedna od drugiej. Jeżeli któraś z nich jest wyżej lub niżej od pozostałych, zdejmij ją, a następnie usuń nadmiar kleju lub dodaj jego odpowiednią ilość, po czym połóż płytkę podłogową ponownie. W przypadku gdy znajduje się wyżej od pozostałych, możesz też spróbować dobić ją gumowym młotkiem. Bardzo ważne jest odpowiednie przycinanie płytek – korzystaj z maszynki do cięcia lub pilarki do płytek na tarcze diamentowe. Przy układaniu ostatniego rzędu pamiętaj o zachowaniu dylatacji, czyli przerwy między ścianą i płytkami.
Kolejny etap to usunięcie ze szczelin pomiędzy płytkami nadmiaru kleju oraz krzyżyków dystansowych. Usuń także klej, który pozostał na powierzchni płytek. Możesz do tego użyć specjalnego skrobaka. Pozostaw całość na minimum 24 godziny, aż klej zaschnie i ustabilizuje się powierzchnia płytek.
Fugowanie
Ostatni etap to wypełnienie przerw między płytkami a fugą. Pamiętaj, aby przerwy były dobrze oczyszczone. Możesz użyć do tego zwykłej szmatki. Zaprawę do fugowania nanoś partiami na powierzchni 1 m², ukośnie względem położenia spoin. Użyj do tego gumowego ściągacza. Fugę rozprowadzaj tak długo, aż wypełni całą spoinę. Nanoś ją jedynie na przerwy między płytkami, nigdy nie na przestrzeń między płytkami a ścianą. Miejsce spoinowania przecieraj mokrą gąbką.