Jak podłączyć gniazdko elektryczne krok po kroku?

Montaż gniazdka elektrycznego albo wymiana starego na nowe to czynności, które możesz wykonać samodzielnie. Pamiętaj jednak o tym, aby wcześniej wyłączyć prąd w instalacji elektrycznej! Chociaż wydaje się to oczywiste, wiele osób o tym zapomina.

Gniazda elektryczne to nieodłączny element każdej domowej instalacji elektrycznej. Służą do przyłączania urządzeń RTV, AGD i innych odbiorników energii elektrycznej. Wymianę lub instalację gniazdka elektrycznego możesz przeprowadzić sam. Musisz jednak pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa – to najważniejsze we wszelkich pracach z instalacją elektryczną.

Jak podłączyć gniazdko? Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Zanim przystąpisz do wymiany gniazdka elektrycznego lub instalacji nowego, musisz najpierw zadbać o bezpieczeństwo. Wyłącz prąd w instalacji elektrycznej. W przypadku nowoczesnej instalacji na tablicy z bezpiecznikami wystarczy przesunąć dźwignię z pozycji „on” na „off”. W instalacjach starszego typu trzeba wykręcić odpowiedni bezpiecznik. Po wykonaniu tych czynności sprawdź próbnikiem w gniazdku, czy prąd został wyłączony. Jeśli po włożeniu do kontaktu przyrząd nie zaświeci się, oznacza to, że prąd w nim nie płynie i możesz przystąpić do wymiany gniazdka.

Podłączanie gniazdka: demontaż starego gniazdka 

Aby zdemontować stare gniazdko, najpierw odkręć jego obudowę, a następnie odkręć wkręty, które mocują je w puszce. Odkręcone gniazdko możesz wyciągnąć. Sprawdź, jak podłączone są przewody z instalacji do przewodów w gniazdku. Sposób, w jaki zostały podłączone, zależy od tego, czy dane gniazdko jest ulokowane w środku obwodu elektrycznego, czy na jego końcu. Odłącz przewody elektryczne. Mogą one być zamocowane na dwa sposoby: zaciskowo od tyłu gniazdka albo dwiema śrubkami po jego bokach.

Jak podłączyć gniazdko? Rodzaje instalacji elektrycznych

Istnieją dwa rodzaje gniazdek elektrycznych:

  • gniazdka starego typu bez uziemienia;
  • gniazdka nowego typu z uziemieniem (z bolcem).

Prawidłowo wykonana instalacja elektryczna nowszego typu zawiera trzy rodzaje przewodów:

  • brązowy lub czarny – przewód napięciowy;
  • niebieski – przewód neutralny (zerowy);
  • żółto-zielony – przewód uziemiający.

W przypadku gniazdek elektrycznych starszego typu (bez bolca) schemat jest prostszy. Mają one tylko dwa przewody:

  • fazowy (tzw. faza);
  • neutralny (tzw. zero).

Aby wymienić gniazdko w domu lub zamontować nowe, należy zaopatrzyć się w takie narzędzia jak:

Montaż nowego gniazdka – jak je podłączyć?

Biały montaż to inna nazwa montażu gniazdka elektrycznego w domu. Jeśli wymieniasz stare elementy na nowe, oznacza to, że masz już w ścianach przygotowane dziury na gniazdka. Jeśli jednak dopiero urządzasz dom, musisz wykuć dziurę w ścianie, gdzie umieścisz puszkę elektryczną. Kiedy w ścianie znajdzie się już odpowiedni otwór, możesz włożyć bezpośrednio do niego kabel. Całość połącz ze sobą kostką.

Jeśli już osadziłeś puszkę elektryczną i podłączyłeś do niej kable, możesz przystąpić do montażu samego gniazdka. Żółto-zielony kabel uziemiający podepnij do bolca, a przewody – zerowy i napięciowy – zainstaluj do wtyków, a następnie załóż specjalną osłonę zabezpieczającą, korzystając ze śrubokręta. Na koniec włącz ponownie prąd i sprawdź próbnikiem, czy wszystko działa.

Jak podłączyć gniazdko podwójne z uziemieniem?

Pamiętaj, że gniazdko z bolcem ma uziemienie Powyższy sposób montażu gniazdka elektrycznego to także metoda, jak podłączyć gniazdko podwójne z uziemieniem. Podłącza się je tak samo jak gniazdko pojedyncze (w przypadku modelu podwójnego z uziemieniem podłącza się 3 przewody).

Jak podłączyć gniazdko podwójne bez uziemienia?

Odpowiedź na pytanie, jak podłączyć gniazdko podwójne bez uziemienia i gniazdko pojedyncze bez uziemienia, jest następująca: montaż wykonuje się tak samo jak w przypadku gniazdka z uziemieniem, tylko korzysta się z dwóch kabli. Pamiętaj, aby przewody fazowy i neutralny podłączyć we właściwe miejsca.