Przycinanie brzoskwini - kiedy, jak i po co ciąć drzewka?

Regularne cięcie brzoskwini poprawia kondycję korony i sprawia, że gałęzie lepiej się rozkładają. Dzięki usunięciu starych gałęzi młode przyrosty mają większy dostęp światła. Przycinanie odmładza i odbudowuje owocujące drzewo. Kiedy i jak przycinać brzoskwinie, aby cieszyć się obfitymi zbiorami?

Przycinanie brzoskwiń zaplanuj na słoneczny, ciepły, wiosenny dzień. Najlepiej, żeby nie był deszczowy, w przeciwnym razie rany po wycięciu gałęzi nie zagoją się tak szybko jak w słońcu.

Lista potrzebnych produktów:

  • środek grzybobójczy;
  • drewniane obciążniki.

Cięcie brzoskwini – jak wpływa na rozwój drzewa?

Brzoskwinia jest drzewem, które potrzebuje światła oraz stosownej pielęgnacji, głównie regularnego przycinania gałęzi. Przerzedzanie korony jest konieczne, aby ta była zdrowa i rozłożysta. Rosnące gałązki powinny mieć wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, by nie blokowały rozkwitających pąków, a promienie słoneczne jednakowo obejmowały całą koronę. Im więcej miejsca i światła zapewnisz swoim drzewkom, tym więcej okazałych owoców możesz się spodziewać. Wśród drzew pestkowych brzoskwinia wymaga najsilniejszego cięcia. Dzięki temu zabiegowi pobudzamy drzewko do wzrostu. 

Kiedy przycinać brzoskwinie?

Brzoskwinie rosną intensywnie przez pierwsze cztery lata, ale o jak najlepszy wzrost drzewa zatroszcz się niemal od razu po jego posadzeniu. Ważne jest, aby szczególnie zadbać o odpowiedni rozrost korzeni – na początku są one bardzo osłabione i mogą nie dostarczyć nowo wyrastającym pędom odpowiedniej ilości składników i wody. To znacząco wpłynie na rozrost drzewka owocowego w kolejnych latach.

Przycinanie brzoskwiń musi być powtarzane co roku. Pierwsze cięcie zaplanuj na wiosnę – najlepszy będzie czas po przymrozkach, ale jeszcze przed wysoką, letnią temperaturą. Chodzi o to, aby pąki ledwo zdążyły się zawiązać. To też odpowiedni moment na usunięcie słabych, chorych lub całkowicie uschniętych gałęzi, które zostały po zimie. Przycinanie drzewka owocowego w późniejszym, wakacyjnym okresie wywoła niekorzystny efekt, ponieważ doprowadzi do osłabienia pędów i mniejszego urodzaju.

Kolejne cięcie zaplanuj już po owocowaniu drzewa. Zobaczysz wtedy, które pędy były owocowe, a które nie wydały żadnych plonów. Te drugie usuń wraz z tymi, które są słabsze, wysuszone lub mają już pierwsze oznaki rozwoju choroby.

U brzoskwini nieciętej dolne gałęzie przestają rosnąć i owocować oraz stopniowo zasychają. Owocowanie przesuwa się na wierzchołek drzewa do wysokości 4-5 m, gdzie trudno zerwać owoce.

Przycinanie brzoskwiń – jak robić to poprawnie?

Nowo posadzone brzoskwinie przytnij tuż po ich posadzeniu. Postaraj się, aby drzewka silniejsze nie były wyższe niż 90–100 cm. Te słabsze okazy mogą mieć wysokość około 60 cm. Boczne gałęzie drzew zredukuj do kilku najsilniejszych i skróć o dwie trzecie ich długości. W kolejnych latach pracę przy brzoskwini wykonuj podobnie – zostawiaj jeden główny wierzchołek i kilka krótszych bocznych gałęzi. Najsłabsze przyrosty (jak słomki) należy zupełnie wyciąć lub skrócić do jednego pąka (oczka) u podstawy. Mocniejsze przyrosty skracamy do 5-6 oczek, a najmocniejsze (grubości ołówka lub więcej) – do 12 oczek. 

Jeśli zależy ci na koronie drzewa o konkretnym, okrągłym kształcie, możesz to uzyskać za pomocą obciążników, np. drewnianych bloczków. Przymocuj je tuż przy miejscu, z którego wyrasta gałąź. Takie obciążenie sprawi, że wybrane gałęzie będą rosnąć bardziej w bok niż w górę. Podczas przycinania ich w kolejnych latach również możesz wpłynąć na ostateczny kształt korony. 

Zarówno nowo posadzone, jak i kilkuletnie drzewa przycinaj sekatorem ogrodowym. Jeśli gałęzie są już długie, wycinkę najłatwiej wykonasz za pomocą sektora z długimi rączkami. Zadbaj wówczas o pewne ruchy, dzięki którym unikniesz poszarpania brzegów pozostałych gałęzi, co utrudniłoby ich odrost. 

Podczas oczyszczania drzewa brzoskwini ze zbędnych gałęzi pamiętaj o preparatach ogrodniczych zabezpieczających świeżo przycięte miejsca przed chorobami i grzybem. Mogą to być np. środki zawierające tiofanat metylu.